Piąta fiolka

The Fifth Vial
978-83-7359-664-1
palmer, konflikt, sudentka
gall21

Pochodząca z ubogiej rodziny, twarda i ambitna Natalie Reyes jest studentką medycyny na Harvardzie i byłą lekkoatletką, mistrzynią amerykańskiej uniwersjady. Gdy w trakcie stażu w oddziale pogotowia szpitala wchodzi w konflikt z ordynatorem, jej plany i marzenia zamieniają się w ruinę. Wyjazd na kongres transplantologów wydaje się być ostatnią nadzieją, ale zamienia się w piekło. W Rio de Janeiro, Natalie zostaje postrzelona i porzucona na śmierć. W tym samym czasie, w kameruńskiej dżungli, genialny badacz jest bliski odkrycia fantastycznego leku regenerującego naczynia krwionośne. Nie pozostało mu jednak wiele czasu – jego jedyne płuco pracuje coraz gorzej. Jednak opiekująca się nim organizacja za wszelką cenę chce przedłużyć życie naukowca. Ben Callahan, prywatny detektyw z Chicago, próbuje ustalić tożsamość martwego mężczyzny, z którego ciała pobrano szpik kostny... Nie wie, że trafił właśnie na ślad gigantycznej konspiracji w której znaczną rolę odgrywa tajemnicza fundacja Whitestone.

Ania | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Autor poruszył bardzo poważny temat, jakie jest oddawanie organów, gdzie najwięcej można się dowiedzieć w "Posłowiu". Niestety pomimo ważnego tematu książka do połowy była nudna, po połowie mnie w ciągła. Jest to moje drugie spotkanie z tym autorem i myślałam, że ta książka będzie również bardzo dobra jak "Pierwszy pacjent" niestety zawiodłam się a szkoda. Mam nadzieję, że inne jego książki są lepsze od tej.

Joanna JJ | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Książka jest zadziwiająco wciągająca, ciągły bieg wydarzeń czasem nie pozwalał się oderwać od lektury. Został tu poruszony ciekawy, ważny temat. Transplantacja organów do przeszczepu. Tylko jakim kosztem?
Polecam, warto przeczytać i zastanowić się nad podjęciem ważnej decyzji.

Gośka | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 lutego 2013

Wyobraź sobie,że zachorowałeś a lekarz skierował cię na badanie krwi. Dzielnie oddajesz krew i nagle okazuje się,że ktoś ma dostęp do twojej próbki,bada ją na zgodność tkankową i wrzuca wyniki do ogólnoświatowej bazy dawców organów.Nielegalną.Od tego momentu już nigdy nie będziesz bezpieczny,nie znasz dnia ani godziny.Bo ktoś bogaty może potrzebować twojej wątroby albo płuca....lub może serca.
Nad taką właśnie sprawą zaczął pracować prywatny detektyw Ben Callahen, który początkowo sceptycznie podchodził do nowego zlecenia.Jednak po krótkim czasie nic nie było w stanie go zatrzymać przed poznaniem prawdy.Dlaczego mężczyzna,który zginął w wypadku miał znaki świadczące o pobraniu szpiku kostnego? Czy kobieta,która twierdzi,że została porwana,przetrzymywana i wykorzystywana jako dawca szpiku jest zwykłą wariatką czy może mówi prawdę?
Czy jest możliwe,żeby działała organizacja,która bezwzględnie morduje,porywa i kradnie organy?
Zagadką jest także to,co spotkało Natalie Reyes. Młoda,...

Madi | 2013-07-04
Przeczytana: 2009 rok

Palmera odkryłam przypadkiem niedawno,ale od razu zdobył moje serce-podobnie jak Tess Gerritsen pisze thrillery medyczne-mój ulubiony temat.I jak tu nie polubić jego twórczości -rozdziały są krótkie ,czyta się lekko i szybko, trzymają w napięciu-sama radość.
W tym mamy doczynienia z nielegalnym pobieraniem narządów do przeszczepu ...brrr-aż nieraz ciarki przechodzą po plecach.

magdalena | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i coś czuję,że nie ostatnie.
Jedno płuco, które połączyło genialnego lekarza z Afryki, studentkę medycyny Natalie i raczej przeciętnego detektywa Bena, jest głównym tematem tej trzymającej w napięciu pozycji. Czy jest możliwe,że gang dawców narządów tworzą sami lekarze? Najlepsi z najlepszych. Czy w imię wyznawanej ideologii mają prawo decydować o życiu i śmierci? To wszystko dokładnie rozważa ta książka.
Napisana jest bardzo sprawnie, czyta się rewelacyjnie,zwroty akcji, bohaterowie, którym kibicuje się z całego serca. Chociaż rozwiązanie jest raczej oczywiste, to mimo wszystko zaskakuje.

Daimona | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Wciągająca książka :) Ogólnie trzy różne światy: studentka, detektyw i lekarz wciągnięci w handel narządami. Każdy z nich walczy o sprawiedliwość, najpierw osobno a potem razem. Łączy ich wspólny cel czyli złapanie na gorącym uczynku ludzi odpowiedzialnych za handel i wydanie ich policji. Droga do tego jednak nie jest prosta lecz długa i wyboista.. Wiele muszą poświęcić...może nawet życie...Czy się opłaca? Czy ktoś z nimi wygrał? Polecam!!!!!

Agnieszka | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Jak zwykle M.Palmer popisał się swoim kunsztem. Bardzo dobra sensacja, thriller medyczny. Problem transplantacji i handlu narządami - można powiedzieć, że po części książka na faktach autentycznych.

Patrycja | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Idealna w deszczowy, pochmurny dzień. Wciągająca na wiele długich godzin. Trzymająca w napięciu do ostatniej strony a przede wszystkim skłaniająca do refleksji.

kinga | 2011-10-29
Przeczytana: 29 października 2011

Palmer, znany jako autor thrillerów medycznych, proponuje nam "Piątą fiolkę" - która moim zdaniem bardziej jest powieścią sensacyjną.

Zdarzają się tu zabójstwa, leje się krew, pistoletów używa się jak widelców i noży, bijatyki itd. Palmer mnie do siebie nie przekonał tą książką...

Trzech bohaterów połączonych jedną sprawą - przeszczepem organów:
1) Natalie Reyes, była biegaczka, studentka medycyny, początkujący lekarz z trudnym charakterem. W dziwnych i podejrzanych okolicznościach pozbawiona płuca.
2) Ben Callahen - prywatny detektyw, nieco znudzony życiem, stracił pasję i motywację. Wynajęty, by rozwikłać zagadkę kradzieży organów. Wielokrotnie na krawędzi śmierci.
3) Joe Anson - poważnie chory naukowiec, wynalazca leku Sarah-9, pracujący pod nadzorem (w ramach dofinansowania jego badań) Elizabeth St. Pierre, której nie wiedzieć czemu najbardziej zależy na tym, by badacz poddał się transplantacji.

Bohaterowie próbują rozwiązać swoje zagadki, nie brak im przy tym...

jusia1986 | 2013-07-07
Na półkach: Rok 2013, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2013

Oceniłabym tę książkę na 6.5/10. Dobrze się ją czytało, muszę przyznać, że nawet mnie wciągnęła. Postać Natalie i Bena polubiłam od razu. Sama książka przypominała mi bardziej sensację niżeli kryminał medyczny. Tożsamość winowajcy nieszczęść Natalie jakoś mnie nie zaskoczyła, brakowało mi tu zaskoczenia. Jednak praktycznie przez całą książkę coś się działo. I to mi się podobało najbardziej.