Marker

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 5) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
Marker
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
dona

Najnowsza powieść Robina Cooka mistrz thrillera medycznego. Laurie Montgomery bada serię dziwnych zgonów w Manhattan General, szpitalu giganta medycznego AmeriCare. Wkrótce dowiaduje się, że odkryto u niej marker genu odpowiedzialnego za raka piersi, i trafia do... Manhattan General. Czy działający w szpitalu morderca i jego tajemniczy zleceniodawcy zdążą dopaść Montgomery, czy może...

Najnowsza powieść Robina Cooka mistrz thrillera medycznego.
Laurie Montgomery bada serię dziwnych zgonów w Manhattan General, szpitalu giganta medycznego AmeriCare. Wkrótce dowiaduje się, że odkryto u niej marker genu odpowiedzialnego za raka piersi, i trafia do... Manhattan General. Czy działający w szpitalu morderca i jego tajemniczy zleceniodawcy zdążą dopaść Montgomery, czy może przyjaciel, który bardzo skomplikował jej życie, stanie na wysokości zadania? A może to zazdrosny o partnerkę Jack Stapleton, żywiący od dawna urazę do AmeriCare, zdąży z odsieczą?
Niezawodny jak zawsze Cook splata w tej książce w jedną całość ponure zbrodnie, gorącą miłość i diaboliczny spisek!
Robin Cook - bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną literaturę sensacyjną - zyskał sławę dzięki swej debiutanckiej powieści Coma, zekranizowanej w 1978 roku przez Michaela Crichtona. Opublikował takie bestsellery, jak Epidemia, Toksyna, Dopuszczalne ryzyko, Wstrząs, Chromosom 6, Nosiciel czy Napad.

gwiazdka | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Marker to kolejna bardzo zbliżona zarówno poziomem jak i treścią książka z serii przygód Laurie i Jacka. Owszem, historia jest wciągająca, jednak czytelnik już w połowie zna głównych sprawców, zostaje jeszcze motyw, ale ten i w końcówce książki potraktowany został po macoszemu. Oczywiście nasza dwójka bohaterów, jak zawsze, wpada po uszy w niebezpieczeństwo i cudem wprost udaje im się uratować, czyli nic świeżego nie znalazłam w tej powieści. Poza tym Robin Cook nie ma niestety daru gawędziarskiego, te jego wyrażenia na granicy patosu przy opisach wydarzeń dnia codziennego- całe szczęście, że niezbyt częste. Poza tym charakterystyka postaci, ileż to razy w Markerze Laurie czuła się upokorzona, bo ktoś na nią spojrzał, odpowiedział albo nie, dobre chęci autora w wykreowaniu barwnej postaci zamiast mnie zadowolić tylko irytowały.
Jako powieść akcji książka jest dobra, bo wciąga, napięcie wzrasta, chociaż nie do końca, ostatecznie wiadomo, że wszystko się uda, dwójka bohaterów jest...

byrcyn11 | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Stęskniłem się za kryminałem medycznym, więc pomyślałem - kogo jak nie Cooka. I nie zawiodłem się - najwyższa półka.
Oczywiście dowiemy się wielu cennych informacji z zakresu medycyny, po której autor porusza się z niezwykłą lekkością. Dodatkowo głównymi bohaterami są patolodzy i "smaczki" z ich pracy również poznajemy.
Dobrze rozbudowany wątek osobisty-uczuciowy pomiędzy nimi, oraz sympatyczna drugoplanowa postać detektywa, oraz stopniowane napięcie sprawia, że książka wciąga jak rzeczny wir - brrr. Zaś końcowa akcja w szpitalu, godna jest najlepszych filmowych thrillerów. Kończyłem czytać o 2 nocy - co rzadko mi się już zdarza.
P.S. W Epilogu "Od autora" Cook trafnie ocenia, zmiany w medycynie, genetyce, ubezpieczeniach medycznych i dzieli się swoimi pomysłami na finansowanie służby zdrowia. Polecam to decydentom i politykom, ale czy oni w ogóle coś czytają ?

Meowth | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone

O ile czytana wcześniej "Polisa śmierci" tego samego autora wydała mi się książką dosyć interesującą, o tyle o "Markerze" trudno powiedzieć coś lepszego niż to, że zbudowany jest według starych schematów. Nie będę opisywać nawet w zarysie fabuły, by nie popsuć zabawy wielbicielom książek Robina Cooka, powiem tylko, że scenariusz "Markera" przypomina mi do złudzenia "Śpiączkę", doskonale znaną niemal wszystkim jeśli nie z lektury, to z popularnego filmu. Wygląda to tak, jakby autor postanowił odświeżyć stary, sprawdzony medykament i sprzedać go spragnionym nowego leku na nudę czytelnikom pod zupełnie nową nazwą.

Sakeena | 2016-02-10
Przeczytana: grudzień 2014

Jako wielki fan thrillera medycznego po książki Cook'a czy Gerritsen sięgam bardzo chętnie. W "Markerze" dostałam wszystko, co po takim gatunku się spodziewam. Kolejny raz czytam książkę ze środka serii (tom 5 cyklu Laurie/Jack) jednak nie czułam jakiegoś braku doinformowania o bohaterach. Może właśnie dlatego tak wysoko oceniam ten tytuł (znając bohaterów z poprzednich tomów mogłabym się bardziej odnosić do ich zachowań czy wypowiedzi). Ogólnie czytając tego typu powieści czuję się usatysfakcjonowana. Sam pomysł na główny wątek mi osobiście bardzo się spodobał. Teraz wypada tylko doczytać początkowe tomy.

ElViento | 2016-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 maja 2016

Kolejna świetna i wciągająca książka, opowiadająca nieco o genetyce oraz o pracy pielęgniarki bez powołania. Oraz tradycyjnie, o dylematach codzienności i walkach w związku. Polecam :)

Ania | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

W końcu znalazłam swój ulubiony gatunek powieści!! Uwielbiam tą książkę oraz autora! Nie spodziewałabym się, że aż tak pochłonie mnie ba w ogóle zainteresuje jakiś thriller medyczny...

Podchodziłam sceptycznie, zwykle czytam romansidła lub rożnego rodzaju bestsellery w obawie, że utknę w połowie książki znudzona i zażenowana. Interesuje się medycyną, studiowałam pielęgniarstwo, a teraz wybieram się właśnie na wydział lekarski więc książki medyczne są moim konikiem. Co prawda bałam się, że thriller medyczny jakim jest Marker zakończę w krytycznym momencie - zwyczajnie ze strachu jednak tak się nie stało!

Książka rewelacyjna, wciągająca, bez lania wody chociaż czasem miałam ochotę przeskoczyć parę sekund (słuchałam audiobooka) jednak nie ze strachu ale z ciekawości co się za chwilę wydarzy!! Bardzo polecam książkę każdej osobie, nie tylko interesującej się medycyną ponieważ poza wątkami medycznymi jest tutaj bardzo przyjemnie wpleciony wątek miłosny i co dla mnie najważniejsze...

sophie21 | 2010-09-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2010

wspaniała książka, świetnie napisana, przystępny jezyk, wszelkie medyczne zawiłości wyjaśnione tak że nie trzeba mieć szczególnej wiedzy w tej dziedzinie żeby móc swobodnie przebrnąć przez treść. Ciekawie wpleciony wątek miłosny. Czytelnik przywiązuje się do głównych bohaterów. Robin Cook porusza bardzo aktualny problem, czyli ryzyko jakie niosą za sobą postępy w nauce, medycynie, genetyce... Oprócz mile spędzonych chwil i rozrywki książka skłania też do myślenia....

lenuszka | 2012-07-30
Na półkach: Przeczytane, Robin Cook

Twórczość Cooka nie jest mi obca od dobrych kilku lat. Za każdym razem kiedy sięgam po jakieś Jego dzieło wiem, że będę miała zapewnioną rozrywkę. Są one dla mnie swoistym pewniakiem czytelniczym. Autor po raz kolejny zapewnił mi dreszczyk emocji. „Marker” jest książką godną uwagi.

słoneczko | 2015-12-10
Przeczytana: 2013 rok

Z trójki Cook, Palmer, Gerritsen, których thrillery medyczne czytam, autor Markera jest na najniższym stopniu podium. Może za dużo jego książek w krótkim czasie. Wydaja mi się zbyt schematyczne. Mimo wszystko warte przeczytania.

Karolina | 2015-06-13

Bardzo dobrze się złożyło, że moje pierwsze spotkanie z thrillerem medycznym wypadło na powieść Robina Cooka. Autor jest doświadczonym lekarzem, więc opisuje środowisko szpitalne z niezwykłą precyzją i przenikliwością. Wprawdzie nigdy nie czułam pociągu do tej tematyki. Ominęło mnie ogólnoświatowe szaleństwo na punkcie „Ostrego dyżuru” czy „Chirurgów”. Niemniej, lektura „Markera” pozytywnie mnie zaskoczyła.

Akcja thrillera rozgrywa się co prawda w zupełnie innych, nieznanych polskiemu pacjentowi realiach. Jest to jedyny minus-nie minus książki, bo z tego powodu podczas lektury można odnieść wrażenie, że to pozycja science-fiction. A jednak, co niezwykle przerażające, Cook opisuje całkiem realny scenariusz…

Bohaterami jest dwoje patologów sądowych. Laurie Montgomery i Jack Stapleton nie tylko razem pracują, ale również w życiu prywatnym tworzą parę. Jednak rozbieżne oczekiwania obojga co do dalszego rozwoju ich związku prowadzą do wyprowadzki kobiety z domu partnera. Zbiega się...