Koniec tygodnia

Wydawnictwo: Muza
Das Wochenende
literatura niemiecka,
Franciszek

Po dwudziestu latach spędzonych w więzieniu Jörg, jeden z czołowych terrorystów lat siedemdziesiątych, zostaje nieoczekiwanie ułaskawiony. Jego siostra Christiane chce, żeby pierwszy weekend na wolności spędził z grupą dawnych przyjaciół, z dala od miasta, w starej wiejskiej posiadłości, bez reporterów i kamer. Dziennikarz Henner, nauczycielka Ilse, biznesmen Ulrich z żoną i córką, Karin...

Dziennikarz Henner, nauczycielka Ilse, biznesmen Ulrich z żoną i córką, Karin pełniąca funkcję biskupa niewielkiej wspólnoty, adwokat Andreas - wszyscy oni byli w młodości sympatykami rewolucji. Dziś mają swoje wygodne miejsce w mieszczańskim społeczeństwie.
Przyjeżdżają z poczucia lojalności, powodowani nostalgią i ciekawością. Są gotowi doradzać, pomóc, ale choć pragną zachować dystans, przeszłość ożywa. Nie zdołają uniknąć konfrontacji z własną biografią, życiowymi marzeniami i kłamstwami.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2010

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

Algoforos | 2013-02-11

Dość niepokojąca książka, zostawia w pamięci powracające pytania.
Czy jesteśmy skazani na konformizm?
Czy dojrzewanie polega na tym, że porzucamy młodzieńcze idee i zaczynamy żyć tym, co jest ogólnie przyjęte, ale z czym kiedyś walczyliśmy i staraliśmy się to zmienić?
Czy sprawne i pokojowe życie społeczeństw nie jest okupione terrorem w białych rękawiczkach?
Czy istnieje obiektywne dobro? A może to wartość czysto subiektywna, uzależniona od sytuacji albo opinii większości?
Jak wybrać mniejsze zło?

Początek jest raczej nudny, ale później się "rozkręca".
I też nie tyle w sensie dynamiki zdarzeń, ile wchodzenia głębiej w postawy i motywacje bohaterów.

Koneserzy wartkiej akcji będą raczej rozczarowani, ale jeśli ktoś lubi powieści psychologiczne, znajdzie w niej ciekawy materiał do przemyśleń.

marta-wuu | 2013-02-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 27 lipca 2012

Mówią: Nie oceniaj książki po okładce! Cóż ... oceniam książki właśnie po okładce-jedna przykuwa moją uwagę inna nie ;) Ta przykuła. Czyta się ją dobrze, muszę przyznać, że nawet wciąga. Historia jest nietypowa, bohaterowie skrajnie różni. Każdy z nich prezentuje inny sposób na życie, a wśród nich on!! Terrorysta!! Polecam książkę ;)

miedzystronami | 2011-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2011

To moje drugie spotkanie z Bernhardem Schlinkiem i kolejne rozliczenie z przeszłością Niemiec, jakiego dokonuje autor. Przeszłością trudną i pełną wielu dramatycznych zwrotów.

Głównym, a właściwie jedynym z głównych bohaterów jest Jorg, członek RAFu anarchistycznej lewicowej organizacji, który po dwudziestu latach wychodzi z więzienia. Odsiedział wyrok za dokonanie czterech morderstw, a teraz został ułaskawiony przez prezydenta. Jego siostra Christiane chce go powitać na wolności i w swoim domku na wsi organizuje spotkanie jego dawnych przyjaciół, współtowarzyszy w buncie, którzy jednak nie zdecydowali się na tak drastyczne i skrajne kroki jak morderstwa, mimo cienkiej linii oddzielającej ich od tego.
Jak w nowej rzeczywistości, w nowym systemie, po tylu latach wypadnie spotkanie tych ludzi? Wszak wraz z sytuacją polityczną zmieniły się ich poglądy, podejście do problemu terroryzmu, do otaczającego ich świata. To, co kiedyś potępiali, z czym się kiedyś nie zgadzali stało się ich...

PiM | 2013-07-30
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

"Koniec tygodnia" jest dziełem niemieckiego pisarza, prawnika i profesora prawa Bernharda Schlinka. Należy ona do literatury współczesnej, ukazała się ona bowiem całkiem niedawno. Książkę tę przeczytałam zarówno w oryginale jak i w polskiej wersji językowej. Była ona też tematem mojej pracy magisterskiej na studiach filologii germańskiej. Mimo tego faktu nie należy ona do listy moich ulubionych książek. Zadziało się tak za sprawą specyficznego języka, jakiego używa autor. Niemniej jednak historia opisana w książce jest dość ciekawa i nawiązuje do tematów, które były mi znane już wcześniej. Dlatego też odważyłam się sięgnąć po tą książkę. Nie żałuję, choć spodziewałam się czegoś więcej.

historyczka7 | 2016-03-03
Przeczytana: 02 czerwca 2012
gp_ | 2015-04-06
hodzyn | 2015-03-03
Refleksyjny wrzesień – Literacki Horoskop LC

Przetasowania i zmiany, nowy sezon na Ziemi. W naszej części globu coraz bliżej do jesieni. Czas powrotu do szkoły i codziennych obowiązków. Nawet gdy już dawno zakończyliśmy edukację, wrzesień wciąż nastraja tak samo: czekamy na nowy wspaniały początek i czysty kajecik. Czy to Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.