Głęboka rzeka

Wydawnictwo: Muza
Fukai kawa / 深い河
sens życia, podróż, Indie
inaya

Jak Orfeusz ze starogreckiego mitu, pragnący odzyskać strąconą do Hadesu Eurydykę, bohater "Głębokiej rzeki", typowy współczesny biznesmen japoński, nie chce pogodzić się ze śmiercią żony. Wiedziony ułudą głoszoną przez parapsychologiczne koncepcje reinkarnacyjne wyrusza w głąb Indii w nadziei, że odnajdzie nowe wcielenie zmarłej. Czy tak się stanie? Shusaku Endo na kartach powieści odtwarza...

Shusaku Endo na kartach powieści odtwarza i analizuje kulturę duchową współczesnego człowieka. Nie można jej sprowadzić do ścisłych ram żadnego określonego wyznania. Formuje się ona z najszlachetniejszych, najsubtelniejszych i najgłębiej ludzkich pierwiastków chrystianizmu i buddyzmu. I ta głęboka rzeka uduchowienia przyjmuje w swój nurt współczesnego japońskiego Orfeusza.

[Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, 1996]

Janina | 2016-08-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Napisana pięknym językiem, wielopłaszczyznowa, skłaniająca do refleksji. Mamy tu kilka ludzkich historii, które zbiegają się - znajdują swój kres - w jednym czsie i miejscu. Mamy zderzenie kultur - japońskiej i hinduskiej, mamy zderzenie chrześcijaństwa z hinduizmem, mamy silny wątek chrześcijański (czym jest miłość, odkupienie). Tytułowa rzeka to Ganges, więc jest wątek kąpieli w świętej rzece.
Przejmująca, zostaje na długo w pamięci, we mnie poruszyła bardzo głębokie struny. Autor konfrontuje nas z bardzo subtelnymi uczuciami swoich bohaterów, co niekiedy bywa bolesne (dla mnie była taką historia czarnego ptaka). Pokazuje okrutną rzeczywistość - śmierć chorych starców przybywających nad Ganges - w tym wszystkim Otsu, który walczy o ich godność. Książka nie przynosi pokrzepienia w sposób oczywisty - trzeba się z tym zmierzyć, sięgając po nią.
Książka z najwyższej półki, klasyka.

kroofy | 2012-10-23

Jedna z najpiękniejszych książek japońskiego autora jakie kiedykolwiek czytałam.

Łukasz Witt | 2014-10-29
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2014

Głęboka rzeka nie jest książką, obok której możemy przejść obojętnie. Szybko utożsamiamy się z przedstawionymi bohaterami. Każdy z nich zmaga się ze swoim cierpieniem. Jedni w poszukiwaniu drogi duchowej jak wyszydzany i nieporadny Otsu, który wybija się zdecydowanie swoją osobą na pierwszy plan. Inni zaczynają dostrzegać to, co mieli, dopiero po stracie. Każdy z nich ze swoimi problemami postanawia wyruszyć w podróż do Indii. Jest to pewnego rodzaju podróż mająca za zadanie znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytanie. A nawet wyjazd po cud. Swoją drogą, same Indie są przedstawione w ujmący sposób, wielobarwnie.
Autor intryguje swoimi rozważaniami na temat związany z pojmowaniem Boga. Jaką ścieżkę wybrać? Czy religia ma jakiekolwiek znaczenie? Po części możemy znaleźć odpowiedzi na te i na podobne pytania. Książkę czyta się sprawnie. Na długo jej słowa wybrzmiewają w nas.

Kominek | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, Nad Kominkiem
Przeczytana: 14 stycznia 1997

Grupa, którą polecam i do której zapraszam:

Spójrz w głąb własnej duszy, spróbuj odnaleźć prawdziwą miłość..!

Japoński pisarz, więc zapewne jego nazwisko być może znane jest tylko nielicznym. Należy jednak do najwybitniejszych współczesnych pisarzy japońskich, a „Głęboka rzeka” jest świadectwem iż nie są to puste słowa. Wspaniała opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu, o poszukiwaniu swojej życiowej ścieżki, a przede wszystkim szacunku i miłości, wobec drugiego człowieka. To również subiektywna forma poszukiwania korzeni wiary, odnajdywania Boga, bez względu na to, jakie nosi imię.

Isobe, biznesmen, typowy japoński „motor napędowy” świata finansów, dla którego nie liczy się nic poza pracą, sake i kilkoma kolegami z pracy w pewnym momencie staje na rozdrożu. Świadomość, że w ciągu kilku najbliższych dni nastąpi rozstanie z żoną chorą na raka, sprawia, że pod wpływem jej ostatnich słów „Ja... na pewno... odrodzę się gdzieś na...

Nemeni | 2010-08-05
Przeczytana: 2007 rok

Japońscy turyści wyruszają na wycieczkę do Indii. Nie dla wszystkich jest to jednak wyjazd tylko turystyczny. Jadą tam po to, aby odnaleźć coś, co jest, zdawałoby się, nieuchwytne. Każdy ma własny bagaż doświadczeń, swoje pogmatwane koleje losu. W Indiach u brzegów Gangesu, świętego dla Hindusów, dokonuje się ich duchowe "oczyszczenie", nurt głębokiej rzeki zabiera wszystko to, z czym tu przybyli, uwalniają się od swoich wspomnień.

Wspaniała postać Otsu, który poszukuje, miota się, a jednocześnie bardzo głęboko wierzy w Boga. Dla mnie zdecydowanie najpiękniejsza postać tej książki, choć uważana za błazna. I chociaż wydaje się, że został ostatecznie pokonany, to chyba tak naprawdę jest zwyciezcą... Mimo wszystko...

Agene | 2014-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Książka jest znakomita, ale z noty okładkowej należałoby wyrzucić pierwszy akapit i zostawić tylko drugi - bo ta historia z Orfeuszem to tragiczna bzdura, którą wyprodukował chyba ktoś, kto przeczytał tylko pierwszy rozdział...

Aya | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Isobe dowiaduje się, że jego żona umiera. Niedługo potem słyszy jej ostatnie słowa. Keiko mówi, że na pewno się odrodzi i prosi Isobe, by ją odnalazł. Isobe nie wierzy w reinkarnację, ale coś pcha go ku poszukiwaniom żony, która, jak się okazuje, była dla niego o wiele ważniejsza niż mu się wydawało.
W celu odnalezienia żony udaje się na organizowaną wycieczkę do Indii. Poznaje tam kilka osób, a czytelnicy - ich historie. Mitsuko to kwintesencja „imitacji miłości” - po rozrywkowym trybie życia na studiach próbowała się ustatkować, wyszła za mąż, ale niebawem się rozwiodła. Pomaga w szpitalu, ale jedynie udaje dobrą. W jej myślach co rusz pojawia się Ōtsu, znajomy z czasów studencki, który, jak się Mitsuko dowiaduje, chce zostać księdzem.
Inny wycieczkowicz, Numada, pisze opowiadania dla dzieci. W jego życiu przewijało się kilka zwierząt i to one okazują się jego jedynymi prawdziwymi przyjaciółmi.
Kiguchi przeżył piekło, kiedy wraz z resztą japońskich żołnierzy wycofywał się z...

takisobiejac | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety, książka mnie mocno rozczarowała.
Postać Otsu, wbrew niektórym opiniom, jest dla mnie przykładem, a może nawet symbolem, niedorzecznej sprzeczności. Japończyk i katolik.
Chciałoby się krzyknąć, po co mając "pod ręką" buddyzm zen albo shinto ktoś trwa przy wierze katolickiej? Jako zdecydowany antyklerykał (ale nie aieista!) nie umiem tego zrozumieć, zaś autor nie przekonał mnie do chrześcijańskiego "Cebuli".
Pamiętając "Samuraja" obiecywałem sobie dużo więcej, a tymczasem "Głęboka rzeka" mnie znużyła, zniechęciła do sięgnięcia po inne książki pana Endo.

Oryginalne, głębokie. Takich książek nie napisano zbyt wiele.

annaS | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Kolejna książka japońskiego pisarza za mną. I przyznam, że co lektura, to więcej wrażeń. Tym razem sięgnęłam po „Głęboką rzekę” Shusaku Endo.
Isobe to japoński biznesmen, któremu umiera żona chora na raka. Przed śmiercią kobieta prosi, by ją odnalazł. Mężczyzna więc wyruszy w podróż do Indii, bo według różnych wskazówek właśnie tam powinien szukać żony odrodzonej w nowym wcieleniu.
Isobe jako typowy Japończyk lubił w żonie jej posłuszeństwo. Docenił ją w pełni dopiero, gdy jej zabrakło.
„Żona powinna być dla męża jak powietrze dla istot żywych […]. Jeśli zabraknie ci powietrza, źle z tobą. Jednak powietrze jest niewidoczne. Nigdy nie ingeruje w twoje życie. Jeśli żona będzie takim powietrzem, małżeństwo nigdy się nie rozpadnie”. [1]
Endo równocześnie opowiada historię innych bohaterów, między innymi Mitsuko, która jako młoda dziewczyna brała życie pełnymi garściami i skrzywdziła nieśmiałego Otsu. To z nim dyskutowała o istnieniu Cebuli (Boga).
Pojawia się w powieści również...