Rozejm

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La tregua
978-83-08-04404-9
wojna, obóz, wyzwolenia

Akcja "Rozejmu" rozpoczyna się z chwilą wyzwolenia obozu Auschwitz. Primo Levi opowiada o trwającej wiele miesięcy tułaczce wycieńczonych więźniów i ich drodze do ojczyzny przez ziemie polskie, Ukrainę, Białoruś, Rumunię, Węgry, Słowację, Austrię… W obozach przejściowych spotykali się Włosi, Francuzi, Holendrzy, Grecy, Czesi… Nadal trwała walka o przeżycie, miskę zupy czy kromkę chleba. Dokuczały choroby i traumatyczne wspomnienia. Pierwsze kontakty z radzieckimi zwycięzcami budziły strach i obawę przed jutrem.

"Rozejm" to najlepsza literacko książka Primo Leviego. Udało mu się pokazać rozmaitość ludzkich reakcji na upragnioną wolność, utrwalić wyraziste charaktery i zapisać obraz powojennego świata, w którym ludzie żyją pomiędzy pamięcią o dopiero co doświadczonej tragedii a nadzieją na nowe życie w powojennej Europie.

Mateusz | 2014-09-04

Primo Levi – Rozejm (“La tregua”)

Autobiograficzna powieść Primo Leviego, w której opisuje on swoją długą drogę od obozu w Auschwitz do domu w Turynie.

Przyjemna lektura, opisująca trudne dzieje Europy tuż po zakończeniu walk wojennych oraz ciężką dolę wyzwolonych z Auschwitz. Zaczyna się w styczniu 1945 wraz z pojawieniem się pierwszych żołnierzy radzieckich w obozie oświęcimskim – wydawać by się mogło, że dla włoskiego Żyda, który uniknął jakoś śmierci jest to początek radości i wytchnienia. Nic bardziej mylnego. „Przesiedleńców” miała czekać cała długa epopeja, wizyty w wielu obozach przejściowych, długie podróże kolejowe w głąb Rosji (nikt nie wiedział dlaczego i po co) oraz nieustająca walka z głodem, wycieńczeniem i tęsknotą.

Pierwsza część książki to opis pobytu w wyzwolonym Auschwitz, a także obozach w Katowicach i Krakowie. Ponad połowa „Rozejmu” to jednak Rosja Radziecka, która przedstawiona została nie tyle jako kraj zbrodniczy (Levi wszak żadnych zbrodni ze strony...

fiume | 2014-02-14
Przeczytana: styczeń 2014

Pozornie koniec wojny wydaje się zbawieniem, teoretycznie przecież już po wszystkim. "Rozejm" pokazuje tak naprawdę drugie piekło - po pierwszej części ("Czy to jest człowiek"), w której Primo Levi opisuje życie codzienne w obozie w Monowicach, tutaj przedstawiona jest mordercza udręka powrotu do domu, który wydaje się nie kończyć. Zdecydowanie warto przeczytać.

Monika | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Szczera, ale niezbyt drastyczna. Raczej smutna, filozoficzna. Autobiografia osoby pogodzonej z losem, miałam wręcz wrażenie, że z poukładanymi już myślami. Polecam.

Proteus Anguinus | 2016-04-18
romanistapolacca | 2015-12-16