Podróż bez końca

Darmowe dodatki Edytuj książkę
L'infinito viaggiare
podróż, esej
Agata

Szkice z podróży do Austrii, Czech, Hiszpanii, Iranu, Norwegii, Polski, Rosji, Szwecji, Wietnamu i na Wyspy Kanaryjskie. Zapis wędrówek autora Dunaju przez historię i dzień dzisiejszy odwiedzanych miejsc. Prawdziwa lekcja twórczego podróżowania. Żyć, podróżować, pisać. Być może najbardziej autentyczną literaturą jest dzisiaj ta, która nie posługuje się czystą wyobraźnią i fikcją, lecz mówi...

Żyć, podróżować, pisać. Być może najbardziej autentyczną literaturą jest dzisiaj ta, która nie posługuje się czystą wyobraźnią i fikcją, lecz mówi bezpośrednio o faktach i rzeczach, owych szalonych i zawrotnych przemianach, które - jak powiada Ryszard Kapuściński - nie pozwalają uchwycić świata jako całości.
Wielu przyjaciół pyta mnie, jak to się dzieje, że nie męczą mnie dalekie i częste podróże. Męczymy się raczej w domu, we własnym mieście i własnym świecie udręczeni przez obowiązki i kłopoty, przebici tysiącem codziennych trujących strzał, przytłoczeni przez idole własnego plemienia. W dodatku to w domu rozgrywa się nasze życie, szczęście i nieszczęście, namiętność, los. Podróż, nawet najciekawsza, jest zawsze pauzą, ucieczką, doświadczeniem braku odpowiedzialności, odpoczynkiem od wszelkiego prawdziwego ryzyka.
Claudio Magris

utracjusz | 2018-02-26

Codziennie, zwielokrotnione i wciąż od nowa, dokonuje się odwieczne starcie: człowiek kontra chaos, tworzenie kontra rozpad. Dochodzi do niego zarówno na poziomie zbiorowym, jak i indywidualnym: Claudio Magrisa zdecydowanie bardziej interesuje ten drugi.

Najlepszy esej z tego zbioru podstępnie zatytułował autor „Przedmową”, być może w celu ukarania nieuważnego czytelnika, który zwykł podobne preludia do właściwych tekstów omijać. Tym razem właściwym tekstem okazuje się jednak właśnie wstęp, w którym odgrywa Magris prastary, odysejski topos życia jako podróży. I do „Przedmowy” będę powracał co jakiś czas, gdy będę tracił wiarę w literaturę.

Nie ma zresztą sensu, by nieuważny czytelnik sięgał po ten tom. Włoski pisarz nie leje wody, podaje myślowy koncentrat, który, na zasadzie etymologicznego pokrewieństwa, wymaga nieustannej koncentracji odbiorcy.

Uważność jest przy tym w ogóle jedną z kategorii porządkujących ten zbiór; Magris formułuje w „Przedmowie” swoiste credo podróżnika,...

ChristinaL | 2018-02-18

Najstarszy szkic w tym skromnym zbiorze pochodzi z 1981 roku, to wrazenia Magrisa z kraju na krawedzi przepasci, z Polski.
W wedrowkach interesuja go ludzie, rzeczy, barwy, pory roku i genius loci.
Chwali spacery bez celu, rozmysla nad przemijaniem, smiercia i kryzysem cywilizacji.
'Podroz bez konca' to kolaz z peregrynacji po swiecie, bogaty w literackie i polityczne odniesienia i stawiajacy pytanie 'jak zyc ?'.

Medellin | 2018-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Claudio Magris w esejach na temat motywu podróży w literaturze oczarowuje czytelnika już od pierwszej strony. W swojej przewrotnej "Przedmowie", która nota bene wcale przedmową nie jest ukazuje rozmaite aspekty podróży i przygotowania do nich. Podróże odbywamy zarówno w czasie, jak i przestrzeni, kiedy czytamy o podróżach i o nich piszemy - kiedy sami jako podróżujący pisarze jesteśmy poniekąd archeologami odczytującymi znaki ukryte pod innymi znakami i ratujemy je przed rzeką czasu budując arkę z papieru. Magris przedstawia samo czytanie o podróżach jako syreni śpiew, bo jak słusznie zauważa: "Kto podróżuje po papierze, zapomina niepostrzeżenie o życiu".

Ale jakże można się powstrzymać od podróżowania czy choćby od czytania o podróżach? Przecież całe nasze życie jest w pewnym sensie podróżą, czasem odbywaną samotnie, a czasem z wiernym współtowarzyszem, którego postrzeganie świata tak bardzo przenika się z naszym własnym, że kiedy los nas rozłączy, czujemy dogłębną pustkę i...

Zbiór esejów z podróży po różnych krajach i refleksji na temat podróży. Wrażenia autora ze spotykanych ludzi i ulotnych zdarzeń przeplatają się z refleksjami nt. literatury i sytuacji politycznej od Polski, przez Czechosłowację aż po Wietnam. Podróż to w ujęciu autora stan, który uczy nas uważności na chwilę obecną, zmienia nas, pozwala przekraczać granice w sobie i odkrywać coś nowego. To też refleksja na temat ulotności życia.

"Dobroć wiąże się często z przyjazną i ufną relacją ze światem, czułą zażyłością z przedmiotami, uważną i mądrą zdolnością do posługiwania się nimi zręcznie, lecz również troskliwie i z szacunkiem. Dobroć tkwi także w dłoniach, w sposobie w jaki zbliżają się do innych dłoni.. Istnieje potężna dobroć rąk kogoś, kto dba o drugiego..." (Stół Schonberga)

FromNorwayWithLove | 2015-01-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Podróż
Przeczytana: 10 września 2011

s. 18

Weininger oskarżał podróż o pokusę braku odpowiedzialności, podróżny jest widzem, nie angażuje się głęboko w rzeczywistość, którą przemierza, nie ponosi winy za okrucieństwa, hańbę, tragedie kraju, w który się zapuszcza. To nie on uchwalił te skandaliczne prawa i to nie on musi się wstydzić, że z nimi nie walczy; jeśli dach, pod którym się schronił na jedną noc, runął, on sam zaś nie miał pecha i nie zginął pod ruinami, nie pozostaje mu nic innego, jak zabrać swoją walizkę i przenieść się w inne miejsce. W podróży dobrze się czujemy, ponieważ z wyjątkiem jakichś nieszczęść, trzęsienia ziemi albo katastrofy lotniczej, nie może się nam tak naprawdę nic przytrafić: życie nie jest stawką w grze.

theLeftpocket | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Książka jest zbiorem "reportaży" o różnych miejscach w Europie. Trochę wszystko i nic. Moim zdaniem raczej nic. Odwiedzamy zarówno maleńkie wysepki na Oceanie Atlantyckim, jak i popijamy kawę w Krakowie. Przeskoki są drastyczne i trudno przykuć uwagę lub poczuć dane miejsce. Autor zbyt często i zbyt mocno odrywa się od miejsc, które opisuje odnosząc się do literatury czy osobistych opinii na zupełnie inny temat. Fragmenty o naszych sąsiadach czy o nas samych z oczywistych względów są interesujące ale to nie wystarczy.

rokita49 Boruta | 2013-06-10
Przeczytana: 08 lipca 2012

Poruszyło mnie bardzo ,krótkie opowiadanie "Ojciec i syn"
Fragment : "Krzyż w postaci upośledzenia syna,jaki kazała mu nieść niewybaczalna niesprawiedliwość,nie przytłoczył go,nie przygniótł,nie uczynił złym,nie odebrał radości,jaką jest rozpoznanie geniusza,złożenie mu hołdu w obecności osoby,dla której najprawdopodobniej żyje,swojego syna".Mam wnuczkę niepełnosprawną intelektualnie.

kasiarzyna | 2018-11-27
Penelopa | 2018-09-30