Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego

Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego
Feanor

Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego miał się ukazać nakładem wydawnictwa Rój jesienią 1939 r. Wybuch wojny uniemożliwił druk gotowego już tekstu. Autor zachował jednak maszynopis, który stał się podstawą obecnej edycji. Niezwykłość tego tekstu polega na tym, że pisany był zmyślą o natychmiastowej publikacji.
[ze wstępu]

książek: 1991
Renax | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Tydzień z audiobookiem Mieczysława Lepeckiego 'Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego' był niesamowitym tygodniem. Audiobook jak najbardziej polecam. Ja akurat słuchałam go w wykonaniu pana Mirosława Konarowskiego. Po prostu słyszało się i adiutanta, i Marszałka.
Ale może zacznę od paru słów o autorze i o książce, bo są to rzeczy nieznane, a ciekawe. Historia uczyniła panu Lepeckiemu krzywdę. Otóż ten barwny i ciekawy pisarz-gawędziarz, podróżnik i autor ciekawej książki o Ameryce Południowej 'Niknący świat', był także osobistym adiutantem Piłsudskiego, aż do śmierci Marszałka. I cóż, jak wyczytałam w Wikipedii, po 1945 roku stał się niewygodny, a jego książki wycofane z bibliotek. A szkoda, bo to dobre pióro. Książki podróżnicze autora wydało potem (mówię o PRL) wydawnictwo Iskry w serii 'Naokoło świata',ale "Pamiętnik...' został wydany dopiero w 1987 roku. A wydana miała być jesienią 1939 roku. Niestety, wojna zmieniła wszystko.

Ja osobiście jestem pełna atencji dla pióra...

Feanor | 2010-05-28
Przeczytana: listopad 2009

Ciekawe źróło historyczne. Widać wprawdzie admirację dla Ziuka, ale i tak warte przeczytania. Lepecki miał dostęp do Piłsudskiego w ostatnich latach jego życia, szczególnie gdy już ukrywano pogarszający się stan zdrowia marszałka.

morzemartwemozenie | 2013-04-25

nie wzrusza, nie porusza