Erinnerungen
83-11-07719-3
adamats

Jest to swoisty dokument czasu, sporządzony przez jednego z czołowych ludzi Trzeciej Rzeszy, tego, który współtworzył ponurą, straszliwą ówczesną rzeczywistość. Jest to zarazem próba osobistego rachunku sumienia autora, rachunku publicznego - wobec Czytelników - dokonywanego z myślą o zbudowaniu takiej konstrukcji motywacyjnej jego postawy i czynów, która by w sposób najkorzystniejszy dla niego, Speera, odpowiadała na pytanie dlaczego? Dlaczego on, artysta i technik, znalazł się przy Hitlerze, dlaczego cały swój talent i wiedzę, zdolności, zresztą niepospolite, oddał w służbę tak złej sprawy?

źródło okładki: skan z oryginału

książek: 2070

Zawsze się zastanawiałam, jak to możliwe, że wykształceni ludzi dali się uwieść ideologii Hitlera i dopuścili się takich okropnych zbrodni. Wspomnienia Speera otworzyły mi trochę oczy...Jest to trudna, ciężka książka. Speer, mimo przyznania się do zarzuconych mu czynów, usiłuje się w jakiś sposób usprawiedliwić. Z jednej strony twierdzi, że z wielu rzeczy nie zdawał sobie sprawy, że był tylko architektem Hitlera...Ale przecież to on był pod koniec wojny odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy. W jego przypadku odniosłam wrażenie, że on pewnych rzeczy nie chciał widzieć. Jakby założy okulary, które pokazywały mu tylko wybrane fragmenty rzeczywistości.

Adm_Lütjens | 2015-03-27

Wszystkim, którzy interesują się historią III Rzeszy polecam książkę Alberta Speera - "Wspomnienia".
Zazwyczaj mówi się, że to Hermann Goering, Rudolf Hess, Martin Bormannn, Joseph Goebbels czy Heinrich Himmler byli najważniejszymi osobami z elity "Adiego".
Niestety to Albert Speer od 8 lutego 1942 roku, (kiedy został ministrem uzbrojenia po śmierci Fritza Todta) był numerem "2" w kwaterze "Adiego".
On decydował o budowie okrętów, samolotów czy czołgów.
Jego los zmienił się po 20 lipca 1944 roku...
Książka warta przeczytania. Jak najbardziej polecam!!!
Moja ocena - 8.0 (od 1-10)

Meszuge | 2014-03-16
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Kolejny… człowiek Hitlera i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: dlaczego? A może po prostu próba usprawiedliwienia się?

Speer pochodził z wyższej klasy średniej Mannheim; ojciec i dziadek byli architektami, więc ostatecznie i on poszedł w ich ślady. Uczeń i asystent znanego architekta Tessenowa. Zainteresowany raczej sztuką niż polityką, przynajmniej do czasu spotkania z Hitlerem, twierdzi w swoich wspomnieniach, że z Hitlerem połączył go jakiś osobliwy magnetyzm, osobista charyzma wodza Trzeciej Rzeszy, a nie przekonania polityczne, bo tych w owym okresie właściwie nie miał żadnych. Speer przyznaje, że był całkowicie pod urokiem Hitlera, był mu oddany bezgranicznie i nieprzytomnie, ale… zarówno on, jak i wielu innych wielbicieli wodza Trzeciej Rzeszy, nie był w stanie jakoś racjonalnie wyjaśnić to zjawisko. Istnieje koncepcja o wyjątkowej charyzmie osób cierpiących na chorobę Parkinsona (Jan Paweł II, Hitler i inni), ale… nie jest ona tematem książki.

Albert Speer w 1946...

Karambola | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

"Szeregowego członka partii hitlerowskiej wychowywano w przekonaniu, że wielka polityka jest na pewno zbyt skomplikowana, by mógł ją oceniać. W związku z tym czuł się on stale odpowiedzialny, chociaż nigdy osobiście nie był do tej odpowiedzialności powołany. Cała struktura systemu zmierzała do tego, aby w ogóle nie dopuszczać do rodzenia się konfliktów sumienia. Pociągało to za sobą całkowitą jałowość wszystkich rozmów i dyskusji prowadzonych w gronie ludzi jednakowo myślących. Nie było interesujące wzajemne potwierdzanie sobie zuniformizowanych poglądów."

"Każdy człowiek posiadający władzę, czy to kierownik przedsiębiorstwa, czy szef rządu, czy też dyktator, narażony jest stale na sytuacje konfliktowe. Jego łaska wydaje się tak pożądana, że przy jej pomocy można sobie kupować podwładnych. Otaczającym go ludziom grozi jednak nie tylko niebezpieczeństwo skorumpowania i stania się dworakami, jednocześnie ulegają oni pokusie wkupienia się w łaski przesadnym okazywaniem mu...

Magda | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Książka w moim odczuciu jak i po opiniach sądząc, jest próbą wybielenia swoich działań przez Speer'a. Bardzo długo się czyta.

Łukasz | 2014-06-08
Na półkach: Przeczytane, Net, 2014
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Książka będąca wspomnieniami Alberta Speera ministra zbrojeń III Rzeszy, to autobiografia nazisty. Mówiąc zwięźle, książka rozpoczyna się dość nieciekawie dla osoby nie mającej pojęcia o architekturze (ja). Mniej więcej 30% książki opowiada o tym co Speer projektował, co budował, a co planował zbudować, po czym następuje etap ministerialny, Speer zaczyna opisywać sytuację militarną i od tego momentu lektura jest interesująca aż do samego końca.

Czy Speer się wybiela? Czy jest krytyczny? O tym sami przeczytacie, natomiast bez wątpienia patrzy oczyma artysty na swoją rzeczywistość, lekturę oceniam bardzo wysoko, tylko początek trzeba po prostu przebrnąć.

Imachuemanch | 2013-08-12

Książka rewelacyjna. Nie ze względu na walory autobiograficzne, lecz na wszystkie różne szczegóły i drobnostki przewijające się w tle. A to odnośnie codziennego życia największych dygnitarzy niemieckich lat '30 i '40 ubiegłego wieku, a to procesy mające miejsce w tle (porządkowanie gospodarki niemieckiej), itd. Niesamowicie wartościowa książka, lecz do czytania jest potrzebny filtr i odrobina erudycji.

winni77 | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Niezmiernie długa, ale imo bardzo dobrze napisana książka przez inteligentną osobę. Mimo, że tematyka zbrodni II Wojny Światowej jest prawie zawsze kontrowersyjna, ta książka jest naprawdę bardzo dobrym świadectwem jak Niemcy były rządzone.
Bardzo dobrze ukazana jest również sylwetka Hitlera, której Autor nie szczędzi słów krytyki.
Polecam wszystkim miłośnikom tematyki.

AdamJ | 2012-09-05
Przeczytana: 20 września 2012

Czytać ostrożnie - mnóstwo prób autowybielania.

Angelika_S | 2015-04-09

Trzeba przeczytać, ale należy krytycznie spojrzeć na próby usprawiedliwiania się, rozgrzeszenia, zasłanianie się niewiedzą.