Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki

Wydawnictwo: Znak
historyczna

michall_1985 | 2016-02-28
Przeczytana: luty 2007

Dobrze opracowana,fachowa literatura dotycząca rozpracowywania krakowskiego Kościoła przez UB i SB.W kręgu zainteresowań byli ważni hierarchowie,ale też i zwykli księża,zwłaszcza,jeśli chcieli się uczyc i piąc po szczeblach kościelnej hierarchii.

Do tych drugich należał ksiądz Wojtyła,który bardzo szybko awansował na proboszcza,biskupa,arcybiskupa i wreszcie kardynała.Ówczesna władza bardzo bała się charyzmatycznych duchownych,którzy bezkompromisowo walczyli słowem i postawą.

Lasota opisuje proces inwigilacji Kościoła i coraz większego zaciskania pętli wokół księdza Wojtyły.Podaje fakty,liczby,nazwiska,pokazuje skany dokumentów z komentarzem czy były one prawdziwe czy fabrykowane.

Jest to książka,którą polecam osobom lubiącym historię współczesną i tematykę inwigilacji opozycji antykomunistycznej przez ówczesny aparat państwowy.

Felzmann | 2013-03-27

Cenna publikacja i niezwykle ciekawa. Kto wie, ile z tego jest prawdą...

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 01 lutego 2013

Świetna, fachowa książka, bez strachu cytująca całe dokumenty źródłowe. Pokazuje nie tylko tytułowy temat, lecz bez apologetyki przedstawia prawdziwy, skomplikowany obraz Kościoła Katolickiego w Polsce powojennej. Nie taki prosty, a czasem wręcz diametralnie się różniący od obrazów proponowanych przez różne strony obecnego dyskursu ideologicznego czy politycznego. Szczególnie wartościowe jest podkreślenie różnic między dwoma wielkimi obozami ideologicznymi w Kościele i bez strachu przypisanie do nich konkretnych postaci historycznych; oraz ich znaczenia w pracy służb bezpieczeństwa marionetkowego państwa polskiego. Książkę polecam każdemu.

Ania | 2014-12-11

W zasadzie powinnam powiedzieć przejrzane ale nie ma tu takiej półki. Nie interesuje mnie taka tematyka ale książka ta bardzo pomogła mi w przygotowaniu pracy na zajęcia z Hermeneutyki.

MsSurrealist | 2010-04-18

Spodziewałam się po tej książce więcej. Niestety, znalazłam w niej jedynie suche fakty...

Ela | 2012-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religijne

Nie polecam, nie zachęcam, odradzam! Książka nadaję się tylko do tego, by pomóc osobom cierpiącym na bezsenność!

Itak | 2016-10-22
Przeczytana: 09 października 2015