Najnowsze artykuły
Artykuły
Wczoraj i dziś. 70-lecie Wydawnictwa LiterackiegoEwa Cieślik1Artykuły
Świąteczny konkurs Lubimyczytać – weź w nim udział i wygraj pakiet książekLubimyCzytać22Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura pięknaLubimyCzytać2Artykuły
Powstało Porozumienie Wydawców Książek – Związek PracodawcówIza Sadowska28
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Lasota

3
6,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
82 przeczytało książki autora
59 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki
Marek Lasota
6,1 z 49 ocen
109 czytelników 8 opinii
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Wojtyła na podsłuchu Marek Lasota 
7,0

Przez cały okres PRL wszyscy księża katoliccy byli inwigilowani przez tajne służby. Gromadziły one wszelkie materiały, które mogły być przydatne w zwalczaniu danego księdza lub jego ewentualnym pozyskaniu do współpracy (najczęściej szantażem). Zajmował się tym osławiony IV departament MSW.
Z tej książki dowiemy się jak mocna była sieć agentury komunistycznej wokół Jana Pawła II. Dokument zawiera materiały dotyczące działalności Służby Bezpieczeństwa i opisuje sposoby, jakich nie imali, w czasie obserwacji Ojca Świętego. Znajdziemy tu całą listę przemówień, listów oraz kazań, które wygłosił do roku 1972 abp Wojtyła.
To pierwsza książka, która ukazuje kulisy działalności SB, z tak dokładnymi opisami działania Departamentu IV. Pokazuje, jak wielkim zagrożeniem dla komunistów stał się okręg krakowski i Karol Wojtyła, który w dokumentach UB pojawił się już 1945 roku - po rozbiciu przez milicję pochodu 3-majowego, zorganizowanego w Krakowie przez studentów. Wojtyła był wówczas wiceprzewodniczącym studenckiej organizacji „Bratniak”.
Bardziej intensywnie SB zaczęło interesować się Wojtyłą po 1958 r., kiedy został krakowskim biskupem pomocniczym. Założono wtedy wobec niego tzw. sprawę ewidencyjno - obserwacyjną pod kryptonimem „Pedagog” i głównie na latach 60/70tych skupia się autor, kiedy to poczynania duchownego, osiągnęły nieprzyjazny dla socjalistów obrót. Późniejszy Papież miał dar do pozyskiwania sobie sprzymierzeńców, jego dyplomatyczne kroki szkodziły interesom Gomułki i jego następcą.
Autorami książki, jak opisuje Lasota, są abp, a potem kardynał Wojtyła oraz anonimowy funkcjonariusz SB. Materiały zawarte w niej, pochodzą z archiwów IPN. Autor „Donosu na Wojtyłę” stworzył kolejne świetne dzieło. Jest to oczywiście dokument historyczny, ale tym razem ukazuje, jak niedorzeczne często były donosy, co spowodowane było usterkami sprzętu, przerwami na zmianę taśmy, czy po prostu niezbyt ogarniętymi agentami SB, którzy przekręcali znaczenie słów, podsłuchanych w czasie kazań.
Moim zdaniem książka to solidnie skrojony dokument historyczny, ale treści nie powinny sprawić problemu laikowi w tej dziedzinie. Zawiera sporo ciekawostek i publikacji, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego. Polecam i zachęcam do przeczytania, szczególnie osobą interesującym się niechlubną epoką PRLu.
Wojtyła na podsłuchu Marek Lasota 
7,0

Czasy komunizmu w Polsce to czasy represji , inwigilacji i prześladowania ruchów demokratycznych i wolnościowych. Tzw. służby bezpieczeństwa otrzymywały określone zadania „zdobywania informacji” i „namierzania potencjalnych wrogów ustroju państwa” oraz „tłumienia ich w zalążku”. Zakładano podsłuchy, uciekano się do metod, które w cywilizowanym świecie można nazwać „barbarzyńskimi” - przemoc, porwania, tortury, przekupstwa, donosy. Prześladowano także Kościół Katolicki jako silną organizację stanowiącą duże zagrożenie dla totalitarnego systemu. Wielokrotnie próbowano pozyskiwać duchowieństwo katolickie zwłaszcza hierarchów do uległości i współpracy. Byli tacy, którzy w mniejszym lub większym stopniu godzili się. Donoszono na kolegów kapłanów, informowano o każdym ich kroku, każdej prawdziwej lub przypuszczalnej znajomości, każdej wypowiedzi, która mogła mieć znamiona „podejrzanej” i „niebezpiecznej”. Nie wszyscy jednak chcieli współpracować. Obok uległych byli również tacy, którzy woleli cierpieć niż „służyć szatanowi”.
Publicysta Marek Lasota, dyrektor krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej wydał kolejną książkę dotyczącą zaangażowania komunistycznych służb w szpiegowaniu biskupa a potem kardynała Karola Wojtyły. Najpierw był to „Donos na Wojtyłę” a teraz „Wojtyła na podsłuchu”. W jednej i drugiej autor gromadzi materiały SB pochodzące z trwających wiele lat inwigilacji przyszłego papieża.
„Wojtyła na podsłuchu” zawiera nieznane homilie Karola Wojtyły nagrywane i analizowane przez „aparat bezpieczeństwa” komunistycznej Polski. Pozycja zawiera nieznane fakty dotyczące czasu Wielkiego Millennium Chrztu Polski, a Karola Wojtyłę przedstawia jako osobę bezkompromisową, wierną zasadom chrześcijaństwa, nie ulegającą naciskom i prowokacjom.
Książka może być cenną pozycją na półce pośród książek traktujących o powojennej historii naszego kraju.
http://www.mwydawnictwo.pl/p/1123/wojtyła-na-podsłuchu