Dzieje sprawy Katynia

Wydawnictwo: Versus
historia
piotrex

Pierwsza książka, która przedstawiała prawdę historyczną o zbrodni katyńskiej. Prawdę nie łagodzoną i zakłamywaną ze względu na polsko-radziecką przyjaźń. Jerzy Łojek wydał swoją pracę w drugim obiegu pod pseudonimem Leopold Jerzewski. Książka była przedmiotem ścigania i konfiskat ze strony władz bezpieczeństwa PRL.

Witold Lisek | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

Należy pamiętać,że ojciec Łojka- Leopold Łojek -również został zamordowany w Katyniu.

Troszkę się od chwili napisania książki wyjaśniło,wiadomo gdzie leżą pomordowani z Ostaszkowa i Starobielska(Charków,Twer)

Łojek nie porusza(prawdobodobnie nic o tym nie wiedział) ,że Niemcy a w zasadzie Gestapo doskonale wiedziało od razu co się działo w Katyniu,a nawet statystowało przy tej zbrodni(fakty o tym wychodzą dopiero teraz na jaw ,z głeboko ukrytych archiwów niemieckich).
Za poparciem tej tezy świadczy również fakt,że gdy polscy pracownicy organizacji Todta

(np.Teofil Rubiński-http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/242209,to-ja-odkrylem-groby-w-katyniu,id,t.html )

już jesienia 1942 r odkryli mogiły w Katyniu,
władze niemieckie po doniesieniu im,że znaleziono takowe masowe mogiły pomordowanych jeńców w polskich mundurach nie okazały początkowo żadnego zainteresowania tą sprawą,ani też nie wzbudziło to też w nich żadnego...

Tropik | 2015-02-26

Ile gwiazdek przyznać takiej książce ? Te wszystkie są za to, że była wtedy, że wreszcie oficjalnie można było (wcześniej tylko w drugim obiegu)przeczytać. Wydana w 200 tys. egz. miała szanse dotrzeć do szerokiego grona czytelników. Nie wyjaśniała wszystkiego, to jasne, ale też dopiero niedawno ujawniono wiele oryginałów dokumentów, o których wiedziano, że są a nie można było do nich dotrzeć. Dobrze, że mieliśmy szczęście do tych kilku lat "odwilży" informacyjnej ze strony Rosji, bo nie wyobrażam sobie, że w obecnych warunkach ujawniono by jakiekolwiek ważne dokumenty dotyczące Katynia. Ważna książka.

Grażyna | 2014-03-01
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

loremipsum | 2012-12-15

Mocna, dobitna - szacunek dla autora. Bardzo sugestywna czarna okładka na końcu. Gdy skończyłem oglądać zdjęcia dłuższy czas wpatrywałem się właśnie w czarne tło. Warto przeczytać, zapamiętać najważniejsze fakty.

Anna | 2012-09-30
Przeczytana: 28 września 2012

Dosyć dobra pozycja pod względem historycznym - na pewno nie nadaje się do poduszki. Lapidarna, zawierająca najważniejsze fakty bez zbędnego rozpisywania się. Dodatkowy plus za zdjęcia na końcu.

jemfaworki | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016