Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Studium historyczne

Wydawnictwo: Czytelnik
historia

Jedna z najwybitniejszych publikacji o realiach okupacji niemieckiej w stolicy Polski.
Bogato ilustrowana oryginalnymi fotografiami z epoki.

Grzegorz Ryld | 2015-09-09

bardzo dobra książka, która opisuje życie codzienne w Warszawie w czasie niemieckiej okupacji. Książka jest ciężka w czytaniu lecz podzielona logicznie i problemowo na rozdziały przez co czytelnik może odnaleźć to co go interesuję. Polecam dla czytelników zainteresowanych wojną i Warszawą.

DramaQueer | 2015-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2015

"Kamienie na szaniec", czy "Miasto 44" dają nam heroiczny obraz Warszawiaków doby hitlerowskiej okupacji. Natomiast jak sam tytuł opracowania Tomasza Szaroty wskazuje, w książce tej znajdziemy częściej grobowo czarną niż szarą codzienność.

Heroizm uczłowieczony jest tutaj danymi o dziennym przydziale kalorii, mozolnym i nieustannym poszukiwaniem przez Warszawiaków źródeł zarobku, czy zaginionych krewnych. Wnioski i konkluzje autora oparte są na oryginalnych badaniach i zestawieniach opracowanych na podstawie prasy zarówno jawnej jak i konspiracyjnej. Dowiemy się jaki repertuar wystawiano w konspiracyjnych teatrach jak również którzy Niemcy uważani byli za dżentelmenów. Prawdziwą perełką są jednak cytowane przez historyka dzienniki, zarówno klasy urzędniczej, czy inteligencji, ale również cudzoziemców, czy przedstawicieli proletariatu.

Pozycja jest ogromnym kompedium wiedzy na temat okresu, który ukształtował postawy ponad półtora miliona Warszawiaków na jeszcze wiele lat po...

marw | 2019-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2019

Książka bardzo ciekawa, dzięki niej można obaczyć, że okupacyjna codzienność Warszawy niezupełnie odpowiada powszechnemu wizerunkowi. Pokazuje, że stan upodlenia i udręczenia mieszkańców, przekracza nasze współczesne doświadczenia i rozumienie. Moim największym zarzutem dla Autora jest to, że nie poprawił informacji o podziemiu komunistycznym. Wiem, że I wydanie książki miało miejsce w PRL, jednak w mojej opinii Autor zrównuje działania antyniemieckie komunistów i Państwa Podziemnego, z czego dla czytelników niezorientowanych w temacie może wynikać wniosek, że te dwie organizacje walczyły o Polskę. Autor uzupełnia treść nowego wydania o reakcji warszawiaków na Zbrodnię Katyńską.

kinzetka | 2013-10-02
Przeczytana: 2011 rok

Niestety nie miałam możności przeczytania najnowszej wersji książki Szaroty. W miejskiej bibliotece znalazłam chyba ostatnie peerelowskie wydanie. Nie brak tam licznych „jedynie słusznych” komentarzy. Można to jednak przełknąć, bo w sumie najważniejsze są fakty, które Szarota przytacza co chwilę. O kartkach w czasie wojny wiedzą wszyscy, podobnie jak o podłej jakości chleba kartkowego. Nic w tym dziwnego, skoro chleb był pieczony na mące z drzewa. Przydziały kartkowe z 1941 r. wyglądały następująco: Niemcy – 2613 kalorii, Polacy – 669, a Żydzi – 184 kalorie. Ratowano się od śmierci głodowej na różne sposoby. Na czarnym rynku dochodziło do szmuglu, kupowania „w ciemno” transportów od żołnierzy niemieckich (np. w maju 1943 r. Warszawa została w ten sposób zarzucona żółwiami). Najczęściej w menu pojawiały się różne kombinacje: kapusty, brukwi, dyni i cebuli. Daniem zasadniczym stała się zupa.
Istotną kwestią były namiastki, które bardzo szybko stały się normą. Patrząc z perspektywy...

szynkaser | 2017-08-11

Rewelacja. Książka wcale nie jest trudna w odbiorze jako całość, choć są fragmenty ktore mogą nurzyć. Daje za to ogromna dawkę informacji o życiu w czasie okupacji, sa konkretne przykłady, wspomnienia, jest tez troche zdjeć. Tych ostatnich mogłoby byc wiecej, ale to przeciez nie jest album. Dla tych, których interesuje ten czas naszej historii, pozycja obowiązkowa.

reader | 2019-02-16

Bardzo szczegółowa i interesująca, opisuje okupowaną Warszawę od pierwszych dni, co jadano, ile kalorii, co szmuglowano, jak rozwijał się czarny rynek itp.

Aleksandra | 2015-05-27
Przeczytana: 26 maja 2015

Książka interesująca, ale nie w moim typie. Byłam zmuszona do przeczytania, gdyż była moją lekturą na lekcje historii. Niektóre wątki wciągnęły mnie, ale pozbawiła mnie 2 miesięcy z moimi ulubionymi książkami. A za zmarnowane 2 miesiące marna nagroda - 4-.

kate | 2013-11-06

Pozycja obowiązkowa i nadal jedna z nielicznych stanowiąca skarbnicę wiedzy na temat życia codziennego w czasie okupacji.

Karolina | 2012-01-02
Przeczytana: 2011 rok

Nieco ciężka czasami w przekazie, ale to naprawdę monumentalne dzieło dotyczące okupowanej Warszawy.

Sońka | 2019-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2019