Fortepian we mgle

Okładka książki Fortepian we mgle Eginald Schlattner
Okładka książki Fortepian we mgle
Eginald Schlattner Wydawnictwo: Czarne Seria: Inna Europa, Inna Literatura literatura piękna
576 str. 9 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Inna Europa, Inna Literatura
Tytuł oryginału:
Das Klavier im Nebel
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
576
Czas czytania
9 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375361155
Tłumacz:
Alicja Rosenau
Tagi:
Rumunia historia jednostka los powieść niemiecka
Inne
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1173
1149

Na półkach:

Jedna z najlepszych książek prozatorskich z Rumunii i o Rumunii, jakie czytałem. Polacy niczego w zasadzie nie wiedzą o tym kraju, a nawet - jak mi się zdaje - lekko nim gardzą. Literatura od zawsze służy łamaniu stereotypów i Poznaniu Innego. Książka Schlattnera z nadwyżka wpisuje się w tę misję. Podczas lektury nie sposób nie zaznać wspólnoty losu, poddać się współ-odczuwaniu z bohaterami. Głęboko humanistyczna książka, na długo pozostająca w pamięci.

Jedna z najlepszych książek prozatorskich z Rumunii i o Rumunii, jakie czytałem. Polacy niczego w zasadzie nie wiedzą o tym kraju, a nawet - jak mi się zdaje - lekko nim gardzą. Literatura od zawsze służy łamaniu stereotypów i Poznaniu Innego. Książka Schlattnera z nadwyżka wpisuje się w tę misję. Podczas lektury nie sposób nie zaznać wspólnoty losu, poddać się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1043
995

Na półkach: , , , , ,

Autobiograficzna powieść napisana przez Sasa z Siedmiogrodu, rozgrywająca się w Rumunii (głównie Sighisoara, Fagaras ale także reszta Transylwanii i Banat) po zakończeniu drugiej wojny światowej i zdobyciu władzy przez komunistów. Książka napisana dość łatwym językiem, w oryginale po niemiecku, ale należąca raczej do literatury rumuńskiej. Przedstawia bowiem sytuację rozpadu dawnego, wieloetnicznego świata Siedmiogrodu i Banatu. Bohater książki – Clemens - ma do czynienia przede wszystkim z przedstawicielami własnej grupy etnicznej, ale także z Węgrami, Rumunami i Romami. W każdej z tych grup (może poza ostatnią) zwycięska władzą ma swoich zwolenników, ale i przeciwników.
Śledzimy także losy rodziny głównego bohatera – rodziców i stryja oraz jego dziewczyn i przyjaciół. W tle pojawia się m.in. wywózki Niemców, antykomunistyczna partyzantka i ukrywający się Niemcy. Główna siła książki tkwi właśnie w opisie dawnego świata – siedmiogrodzkich Sasów i Szwabów z Banatu, niemieckojęzycznej ludności od wieków mieszkającej w Rumunii (obecnie została ich resztka, m.in. prezydent tego kraju Klaus Iohannis),ich sposobu życia, religii (odpowiednio protestanckiej i katolickiej) i obyczajów. Szczególnie ciekawe są sceny rozgrywające się w Sighisoarze (Schässburg),pięknym siedmiogrodzkim mieście, którego starówka wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Ale nie ogranicza się do nich – mamy też obrazki z życia Rumunów oraz Romów, po staremu zwanych tu Cyganami. A wszystko zamyka bardzo plastyczna i pięknie opisana scena końcowa. Powieść warta polecenia.

Autobiograficzna powieść napisana przez Sasa z Siedmiogrodu, rozgrywająca się w Rumunii (głównie Sighisoara, Fagaras ale także reszta Transylwanii i Banat) po zakończeniu drugiej wojny światowej i zdobyciu władzy przez komunistów. Książka napisana dość łatwym językiem, w oryginale po niemiecku, ale należąca raczej do literatury rumuńskiej. Przedstawia bowiem sytuację...

więcej Pokaż mimo to

avatar
156
91

Na półkach:

Ciekawy obraz Rumunii z okresu ostatnich zawirowań historii. Interesująco odmalowany portret społeczeństwa, wciągająca fabuła.

Ciekawy obraz Rumunii z okresu ostatnich zawirowań historii. Interesująco odmalowany portret społeczeństwa, wciągająca fabuła.

Pokaż mimo to

avatar
434
141

Na półkach: ,

Książka nierówna, potrafiąca wciągnąć, jak i odepchnąć. Główny bohater... dość dziwny, czy dokonuje się w nim jakaś przemiana? Pewnie tak, ale jaka. Jak dla mnie: gorzka, prawdziwa. Ale czego dotyczy? Czemu służą te wieczne wędrówki oraz postać kuzyna bohatera, który przez to może poczuć się, że choćby był pierwszy, zawsze będzie drugi (nic śmiesznego).
Przyznam, że nie rozumiem części przesłania utworu, może nawet dużej. Bo na pewno nie było tym przesłaniem tylko ukazanie Rumunii w czasie kilku lat po II wojnie światowej. Na pewno też ukazanie braku stabilizacji - ale te wędrówki nie wydają się wynikiem, tylko przyczyną tego braku. Kilka zamglonych kwestii, zwłaszcza z pewnym rozstaniem - znów nie zrozumiałem, choć przyznam szczerze, że cały wątek miłości sasko-rumuńskiej był zbyt wyidealizowany. Dlatego po przyzwoitym początku mamy pewną wyrwę, by potem bohater, doświadczony przez życie już w jakimś stopniu, znowu wydawał się dość intrygującą postacią.
Jest w tej książce potencjał, ale niewykorzystany. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólnie nie jest to zła książka, ba: jest dobra (przecież tak ją oceniłem). Ale mogła być zdecydowanie lepsza.

Książka nierówna, potrafiąca wciągnąć, jak i odepchnąć. Główny bohater... dość dziwny, czy dokonuje się w nim jakaś przemiana? Pewnie tak, ale jaka. Jak dla mnie: gorzka, prawdziwa. Ale czego dotyczy? Czemu służą te wieczne wędrówki oraz postać kuzyna bohatera, który przez to może poczuć się, że choćby był pierwszy, zawsze będzie drugi (nic śmiesznego).
Przyznam, że nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
791
125

Na półkach: , ,

Chyba nie powinienem być zaskoczony treścią, skoro autorem jest Sas z arystokratycznej rodziny. Więc oczywiście sugestie, że klasy niższe zawdzięczają wszystko klasom uprzywilejowanym, że ci pierwsi to motłoch, któremu nie należy się odrobina luksusu, że komunizm przewartościowując stosunki społeczne zaszkodził nawet krowom w oborze (!),które nie chciały się przez to cielić i dawać mleko. A już najbardziej szokującym dyrdymałem było spokojne przyjmowanie ciosów przez Roma od Clemensa (Sasa),ponieważ "Sasi nie robią nic nieprzemyślanego".

Chyba nie powinienem być zaskoczony treścią, skoro autorem jest Sas z arystokratycznej rodziny. Więc oczywiście sugestie, że klasy niższe zawdzięczają wszystko klasom uprzywilejowanym, że ci pierwsi to motłoch, któremu nie należy się odrobina luksusu, że komunizm przewartościowując stosunki społeczne zaszkodził nawet krowom w oborze (!),które nie chciały się przez to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2556
839

Na półkach: ,

Ten, kto obecnie potrzebuje trochę dawki solidnej i ambitnej prozy, temu gorąco polecam powieść Eginald Schlattnera „Fortepian we mgle”. Fabuła książki jest bardzo rozwinięta. Autor zaprasza czytelnika do bliższego poznania Rumunii. Przenosi nas w świat dwudziestowiecznej Transylwanii. Często w powieści odwołuje się do wydarzeń historycznych: panowania króla Michała I, opanowania kraju przez Armię Czerwoną oraz proklamowania Republiki Ludowej Rumunii w roku 1948. Ukazuje jak formował się ustrój socjalistyczny w Rumunii i jak tą zmianę przyjmowali mieszkańcy kraju. W społeczeństwie tych terenów poznajemy między innymi barwną galerię Sasów, Żydów, Cyganów i Serbów oraz ich odmienne kultury. Autor zachęca do poznania zarówno historii kraju jak i społeczeństwa zamieszkającego Rumunię.

całość:http://slowemmalowane.blogspot.com/2010/06/eginald-schlattner-fortepian-we-mgle.html

Ten, kto obecnie potrzebuje trochę dawki solidnej i ambitnej prozy, temu gorąco polecam powieść Eginald Schlattnera „Fortepian we mgle”. Fabuła książki jest bardzo rozwinięta. Autor zaprasza czytelnika do bliższego poznania Rumunii. Przenosi nas w świat dwudziestowiecznej Transylwanii. Często w powieści odwołuje się do wydarzeń historycznych: panowania króla Michała I,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    142
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    21
  • Rumunia
    5
  • Ulubione
    3
  • Literatura rumuńska
    3
  • Literatura niemiecka
    2
  • Biblioteka
    2
  • Powieść historyczna
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fortepian we mgle


Podobne książki

Przeczytaj także