Nie mów noc

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Al tagidi lajla
8307031958

Amos Oz (ur.1939), wybitny pisarz izraelski, którego rangę twórczą potwierdzają liczne prestiżowe nagrody, m.in. Nagroda Pokojowa Księgarzy Niemieckich (1992), Nagroda Izraela (1998), Prix Culture (2004), Goethe-Preis (2005), Nagroda Księcia Asturii (2007), Heinrich-Heine-Preis (2008).W Polsce Amos Oz jest autorem doskonale znanym z licznych przekładów powieści, opowiadań i esejów, wśród nich: Mój Michael, Czarna skrzynka, Fima, Opowieść o miłości i mroku, Na ziemi Izraela.Nie mów noc to powieść z roku 1994, wydana w Polsce po raz pierwszy w 2000 roku. Nauczycielka Noa i urbanista Teo para głównych bohaterów Nie mów noc mieszkają w niewielkim miasteczku na skraju pustyni. Subtelnie i wnikliwe analizowane relacje między obydwojgiem stanowią oś konstrukcyjna ksiązki. Swego rodzaju testem dla tego związku, jak i dla całej lokalnej społeczności, staje się projekt budowy ośrodka dla narkomanów.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2009

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/nowa/?ID=ksiazka&ID2=296

Amos Oz ma niesamowitą umiejętność opisywania stanów psychicznych swoich bohaterów za pomocą prostych słów i obrazów. Można odnieść wrażenie, że ta książka powstała głównie po to, żeby tę umiejętność zademonstrować. Nie ma tu bowiem żadnej szczególnej historii, a raczej jest ona tylko pretekstem, by stworzyć studium związku niemłodych bohaterów pokazujące, jak trudno o zrozumienie drugiego człowieka, może w szczególności tego, z którym jest się najbliżej i dla którego chce się najlepiej.

W tle izraelskie miasteczko na pustyni Negew, jej piękno i prawie odczuwalne drżenie rozgrzanego powietrza oraz społeczne realia państwa Izrael.

Aleksandra Dominiak | 2016-01-20
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Kilka lat temu, na studiach, zainteresowałam się judaizmem. Może nie tyle religią samą w sobie, co ludźmi ją wyznającymi i tym jak wpłynęła ona na ich dzieje. Historia Żydów jest burzliwa ale i ciekawa, dzięki życiu w diasporze dużo z ich kultury przeniknęło do folkloru krajów, które zamieszkiwali. Ostatnio sporo czytam książek pisarzy pochodzenia żydowskiego, mieszkających w USA. W przypadku Amosa Oz, po raz pierwszy mam do czynienia z autorem urodzonym w Izraelu i piszącym o ludziach tam żyjących.

Główni bohaterowie powieści „Nie mów noc” to bezdzietna para, Teo i młodsza od niego piętnaście lat, Noa. Dobrze sytuowani, wiodą spokojne, uporządkowane życie, bez większych dramatów. Ich wzajemne stosunki stanowią centralny wątek książki. Za ich pomocą autor pokazuje relacje między kobietą i mężczyzną, niuanse wynikające z różnic płci, wieku, charakterów. Tę samą sytuację przedstawia z punktu widzenia obojga, wskazując jak niedomówienia mogą prowadzić do konfliktów i...

ouLIPOgram | 2012-11-21

Jak to ma być wieloletni kandydat do Nobla, to ja dziękuję.

madzkas | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016