Czerwone rękawiczki

Rote Handschuhe
8387391999
powieść niemiecka
historyczna

Eginald Schlattner (ur. 1932) dzieciństwo i młodość spędził w Fogaraszu u stóp Karpat. Pochodzi z zamożnego mieszczaństwa saskiego. W 1957 roku, pod zarzutem uczestnictwa w spisku antypaństwowym, aresztowany i więziony przez Securitate. By ocalić przed prześladowaniami kilkuset studentów – członków kółka literackiego, składa zeznania obciążające pięciu literatów. Występuje jako świadek oskarżenia w procesie pokazowym. Po wyjściu na wolność, naznoczony piętnem zdrajcy, z trudem powraca do normalnego życia. Kończy studia teologiczne i od 1978 jest pastorem we wsi w pobliżu Hermannstadt/Sibiu, gdzie opiekuje się garstką starych Niemców. Długo nie powraca do literatury. Dopiero po latach zaczyna pisać powieści wyraźnie autobiograficzne, w którym przywołuje najbardziej tragiczne momenty życia.
Zadebiutował w wieku 65 lat powieścią „Kogut bez głowy”. „Czerwone rękawiczki” to jego druga książka.

Siedmiogród, Transylwania, Sibenburgen, Erdely — tyle nazw w różnych językach nosi dziwna i piękna kraina leżąca wewnątrz karpackiego łuku. Przez osiemset lat żyli w niej obok siebie Niemcy, Rumuni i Węgrzy. Eginald Schlattner opisuje rozpad tego jedynego w swoim rodzaju świata. W „Czerwonych rękawiczkach” nie ma martyrologii. Jest za to dystans, epika i pasjonująca, chwilami sensacyjna opowieść o krainie leżącej raptem o 250 kilometrów od naszej granicy.
Andrzej Stasiuk

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

PozaPsem | 2012-10-07
Przeczytana: 2012 rok

"Jakież dziwne zawody istnieją: celować w środku nocy karabinem w nagich mężczyzn, podczas gdy inni robią im rewizję osobistą."

Rumuńskie więzienia pod koniec lat pięćdziesiątych zapełniają się wszelkiej maści "wrogami politycznymi i klasowymi". Wśród nich dużą grupę stanowią siedmiogrodzcy Sasi, czyli ludność pochodzenia niemieckiego, która w XII wieku osiedliła się na terenach Siedmiogrodu (część Rumunii, za sprawą hrabiego Draculi lepiej znana pod nazwą Transylwania).
Jednym z aresztowanych i więzionych przez Securitate (służby specjalne komunistycznej Rumunii) Sasów, jest główny bohater, a jednocześnie narrator powieści "Czerwone rękawiczki".

Znając biografię Eginalda Schlattnera trudno nie zauważyć, że jego powieść jest mocno autobiograficzna. Schlattner, tak samo jak opisywany przez niego bohater, trafił w latach pięćdziesiątych do więzienia "pod zarzutem uczestniczenia w spisku antypaństwowym" i tak samo jak on wyszedł z niego z łatką konfidenta i zdrajcy.
To wszystko, co...

nuna21 | 2015-06-12

Ciekawa powieść osnuta na wątkach autobiograficznych autora.
Rumuńskie więzienie to miejsce do walki z wrogiem klasowym,politycznym, czy innymi zagrażającymi komunistycznym rządom. Pod tą ostatnia grupę kwalifikują się niemieccy Sasi osiadli na terenach rumuńskich z dziada pradziada.
Polecam chodż miejscami bywa ciężko.

Mario | 2012-03-28

Wiele sobie obiecywałem po tej prozie, ale aż tyle w niej nie było. Chyba nawet już nie pamiętam za wiele. To nie jest złe, ale, sam nie wiem, może po prostu za długie? Może w celach autoterapeutycznych pan pastor powinien pisać tak rozwlekle, ale redaktor mógłby to skracać, dla dobra czytelników, opowieści i samego autora.

aniamariquita | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, Rumunia