Siostrzyczka miłosierdzia

Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Bliskie
9788361930035
Ag2S

W ciemnej tafli ekranu wyłączonego telewizora odbijają się sylwetki trzech kobiet. Migocące światło świec zniekształca ich obraz, sprawiając, że postacie wydają się mniejsze, prawie dziecięce. Milczą, uśmiechając się do swoich myśli. HANIA: Nigdy nie bałam się o nikogo tak jak o Izę w ostatnich dniach. Nasza mała siostrzyczka w rękach szaleńca! Brr! Jak tylko o tym pomyślę, zaczyna...

HANIA: Nigdy nie bałam się o nikogo tak jak o Izę w ostatnich dniach. Nasza mała siostrzyczka w rękach szaleńca! Brr! Jak tylko o tym pomyślę, zaczyna mnie…ssać w żołądku. Pewnie to reakcja organizmu na stres. Skoro nikt się nie częstuje, to sama dokończę walkę z tymi ciasteczkami.

ISAURA: Cena, jaką przyszło mi zapłacić za tę chwilę, nie wydaje się wygórowana. Co prawda jeszcze kilka dni temu nie byłam pewna, czy przeżyję i czy będzie mi dane znaleźć się wśród najbliższych. Bardzo tego potrzebuję. I nieważne, że Hania skupiła cała uwagę na słodyczach, a Marysia na telewizorze.

MARYSIA: Iza daje mi chyba znaki, że czas na jakiś ciekawy filmik. Dobrze, że się przygotowałam. Wprawdzie sukces naszej akcji ratowniczej spowodował, że po raz pierwszy w życiu dochodzę do siebie bez wsparcia Meg Ryan i jej filmowych perypetii, ale dobry film w dobrym towarzystwie zawsze warto obejrzeć. A to co? No tak, Hania opróżniła talerzyk! Nie skomentuję! Każda z nas musi odreagować ostatnie wypadki.

anek7 | 2011-03-06
Przeczytana: 06 marca 2011

Właśnie zakończyłam lekturę książki „Siostrzyczka miłosierdzia” przez co zaliczyłam pierwsze spotkanie z pisarstwem pani Ewy Zaleskiej i nieśmiało mogę sobie obiecać, że nie będzie to spotkanie ostatnie.
Bohaterkami książki są trzy siostry – Marysia która jest krytykiem filmowym, Hania spełniająca się w roli żony i matki oraz najmłodsza Izaura zwana Izą wspinająca się po szczeblach bankowej kariery. Pewnego dnia Izaura znika a jedynym tropem dla szukających jej sióstr jest tajemnicze płyta DVD pozostawiona w jej mieszkaniu przez porywacza. Marysia i Hania ruszają na ratunek…
Z tego co napisałam wyżej można by sądzić, że to książka sensacyjno – kryminalna. Nic bardziej błędnego. Owszem wątek sensacyjny jest ale raczej jako tło na którym poznajemy wzajemne relacje pomiędzy siostrami i otaczającymi je osobami. Relacje na które ogromny wpływ miał dom rodzinny i wzajemne, nie do końca prawidłowe, stosunki w nim panujące. Nie jest to jednak powieść psychologiczna w pełnym tego słowa...

muminkowa | 2014-08-03

Pierwszy raz miałam styczność z twórczością tej autorki i muszę przyznać, ze chyba ostatni. Za dużo wątków, postaci, które wprowadzają chaos i komplikują i tak skomplikowaną fabułę. Dla mnie lekko irytująca książka, dobrze, że szybko się czyta, szczęśliwe zakończenie i w końcu mogłam rozstać się z bohaterami.

Beata | 2012-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Zostaje porwana najmłodsza z trzech sióstr. Dwie pozostałe ruszają na poszukiwania. Akcja ratownicza zatacza szerokie kręgi, angażuje się coraz więcej osób. Postacie występujące w powieści są niebanalne, posiadają bujne życiorysy. Akcja dynamiczna, zaskakujące zwroty nie pozwalają się nudzić. Świetna lektura.
Autorka popełniła jeszcze dwie historie "Ja tu jeszcze wrócę" i "Cień bliźniaka", ale "Siostrzyczka miłosierdzia" mnie osobiście najbardziej się podobała ze względu na wachlarz przedstawionych postaci.
Wrażliwy Antoni podkochuje się w Izie, ponieważ nie dowidzi ma doskonale rozwinięte inne zmysły. Edward, dyrektor banku i pracodawca Izy, poślubił majętną kobietę, ale to o Izie ciągle myśli. Genowefa ma na utrzymaniu syna-gagatka, sympatycznego nicponia. Marek zabiera dzieci do puszczy i jedno z nich gubi. Mimo, iż d pierwszej strony wiadomo, że wszystko dobrze się skończy trudno oderwać się od lektury, opisane przygody wciągają.

Kanarek | 2010-11-30

Książkę w sumie oceniam na trzy gwiazdki, bo akcja jest wciągająca i szybko się czyta.. Ale ilość wątków powoduje chaos. Właściwie co rozdział są nowi bohaterowie i nowe wątki. Zanim połączy się jeden z drugim, zanim zgadnie kto jest kim dla kogo, co kogo z kim łączy można się pogubić. Brak tej książce jakiejś lekkości, ale ogólnie może być.

Agnieszka | 2014-04-22
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Sympatyczna, ładnie napisana i ciekawa historia trzech sióstr, których rodzina jest mocno zanurzona w świecie kinematografii. Mama - uzależniona od telewizora - sprawiła, że trzy córki znakomicie znają klasykę filmową. Jedna z nich jest nawet krytykiem filmowym.
Pewnego dnia, ktoś postanowił "użyć" ich we własnym scenariuszu. Ciepła powieść o sile siostrzanego uczucia.

Bascha | 2016-08-21
Ania | 2016-06-16