Dynastie panujące w polsce

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

W tomie znalazły się cztery eseje poświęcone Piastom, Jagiellonom, Wazom i Wettynom, napisane przez wybitnych historyków Marię Bogucką, Henryka Samsonowicza, Michała Kopczyńskiego i Jacka Staszewskiego. Przedstawiają oni portrety zbiorowe dynastii od ich prapoczątków, często okrytych mgłą tajemnicy, przez ich dziejowy awans, aż po przyczyny ich zmierzchu. Nie ograniczają opisu jedynie do polskiego wątku, choć poświęcają mu sporo uwagi z tej racji, że niekiedy oznaczał on okres największej świetności dynastii

Krzysztof | 2017-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 26 maja 2017

Bardzo ciekawa książka poświęcona czterem dynastiom, których przedstawiciele zasiadali na polskim tronie. Piastowie, Jagiellonowie, Wazowie oraz Wettynowie odcisnęli swoje piętno zarówno na historii naszego kraju jak i Europy. O losach tych dynastii, ich oddziaływaniu na nasz kraj, a także politykę europejską przeczytamy w tej książce. Każdą dynastię omawia inny autor, a pod koniec danego rozdziału znajduje się drzewo genealogiczne.
Pozycja zdecydowanie warta uwagi, można dowiedzieć się bardzo dużo na temat osób, które miały duży wpływ na naszą historię, a o których na lekcjach historii się nie mówi. Książka obala też trochę mitów.
Polecam!

maminfoodboga | 2017-01-04