1859 dni Warszawy

Wydawnictwo: Znak
historyczna

Nowe, poszerzone i wolne od ingerencji cenzury wydanie klasycznej już książki Władysława Bartoszewskiego. Trzydzieści dni września 1939 roku, tysiąc siedemset sześćdziesiąt trzy dni okupacji i sześćdziesiąt sześć dni powstania warszawskiego składa się na tytułowe 1859 dni Warszawy będących tematem tej książki - kroniki stolicy walczącej, cierpiącej, niszczonej i niepokonanej. Autor z...

Trzydzieści dni września 1939 roku, tysiąc siedemset sześćdziesiąt trzy dni okupacji i sześćdziesiąt sześć dni powstania warszawskiego składa się na tytułowe 1859 dni Warszawy będących tematem tej książki - kroniki stolicy walczącej, cierpiącej, niszczonej i niepokonanej. Autor z niezwykłą skrupulatnością, dzień po dniu, relacjonuje dzieje stolicy w czasie wojny i okupacji, przytacza nie tylko niemieckie obwieszczenia i komunikaty, ale także rozporządzenia władz Polski podziemnej i teksty z konspiracyjnej prasy. Opisuje codzienny rytuał ulicznych łapanek i aresztowań oraz akcje Małego Sabotażu. Dzięki benedyktyńskiej pracy Władysława Bartoszewskiego możemy dowiedzieć się, ilu ludzi danego dnia zostało rozstrzelanych lub wywiezionych do obozu, a także jaka wówczas była temperatura, ile kosztował talerz zupy oraz co grano w teatrach i kinach. Ta książka jest nie tylko znakomitą pracą historyczną, lecz przede wszystkim bezcennym świadectwem uczestnika tamtych wydarzeń.

Siostra_Kopciuszka | 2017-07-11

W końcu udało mi się skończyć czytanie tej monumentalnej pozycji . Jestem pełna podziwu dla autora za wykonanie tak ogromnej i dokładnej w swych szczegółach , pracy . Książka ma ponad tysiąc sto stron i jest swoistym sprawozdaniem , chronologicznym zestawieniem życia w Warszawie . Zaczyna się od sierpnia 1939 roku , a kończy na styczniu 1945 roku . Zakończenie zwieńczone jest dokładnym zestawieniem kierowniczej obsady personalnej zarządu miejskiego i jego agend , od wrzesień 1939 - do wybuchu powstania . A co w środku ? Wszystko , dostajemy wgląd w życie potencjalnego Warszawiaka , oraz w życie samego miasta . Dużo liczb , nazwisk , zdarzeń . Patrzymy na to wszystko nie tylko od strony walk , czy później okupacji , czy Powstania Warszawskiego . Patrzymy jak przeciętna warszawska gospodyni radziła sobie z zakupami żywności , kiedy ceny wzrastały w tempie galopującym . Co jakiś czas są podawane ceny obecnie opisywanego czasu z czasem z przed wojny , właśnie po to by mieć skalę...

mitloff | 2014-01-23

Tak samo jak Obywatele okupowanej Polski cierpieli pod ciężką ręką hitlerowską, tak samo ja cierpiałem w trakcie czytania tej kroniki. Moją wysoką notę tłumaczę tym ,że jest to kompedium wiedzy na temat życia codziennego przeciętnego warszawiaka, czytający przenosi się w tamte czasy i żyje dzień po dniu w walczącej, okupowanej a potem wyzwalanej Warszawie. Książka obfituje w masę faktów które czytelnikowi ciężko ogarnąć i łatwo się zniechęcić, ale jeżeli wytrwa się do końca to na pewno nie pożałujemy poświęconego czasu.

kronikarski opis życia w okupowanym Mieście dzień po dniu i kopalnia informacji. poza najważniejszymi wydarzeniami danej chwili można tu znaleźć takie szczegóły, jak cena paczki papierosów, zmiana rozkładu jazdy tramwaju czy opis pogody. zdecydowanie godne uwagi i polecenia.

equus_albus | 2012-12-31

Mistrz ...

lam4 | 2015-06-17

Tytaniczna praca bez grama komentarza. Super.

rafalklimsiak | 2017-04-25
Przeczytana: 28 maja 2017

Ciężkie, ale wielka dawka wiedzy.

PIWCZAK | 2017-07-15
Przeczytana: 2015 rok