1859 dni Warszawy

Wydawnictwo: Znak
historyczna

Nowe, poszerzone i wolne od ingerencji cenzury wydanie klasycznej już książki Władysława Bartoszewskiego. Trzydzieści dni września 1939 roku, tysiąc siedemset sześćdziesiąt trzy dni okupacji i sześćdziesiąt sześć dni powstania warszawskiego składa się na tytułowe 1859 dni Warszawy będących tematem tej książki - kroniki stolicy walczącej, cierpiącej, niszczonej i niepokonanej. Autor z...

Trzydzieści dni września 1939 roku, tysiąc siedemset sześćdziesiąt trzy dni okupacji i sześćdziesiąt sześć dni powstania warszawskiego składa się na tytułowe 1859 dni Warszawy będących tematem tej książki - kroniki stolicy walczącej, cierpiącej, niszczonej i niepokonanej. Autor z niezwykłą skrupulatnością, dzień po dniu, relacjonuje dzieje stolicy w czasie wojny i okupacji, przytacza nie tylko niemieckie obwieszczenia i komunikaty, ale także rozporządzenia władz Polski podziemnej i teksty z konspiracyjnej prasy. Opisuje codzienny rytuał ulicznych łapanek i aresztowań oraz akcje Małego Sabotażu. Dzięki benedyktyńskiej pracy Władysława Bartoszewskiego możemy dowiedzieć się, ilu ludzi danego dnia zostało rozstrzelanych lub wywiezionych do obozu, a także jaka wówczas była temperatura, ile kosztował talerz zupy oraz co grano w teatrach i kinach. Ta książka jest nie tylko znakomitą pracą historyczną, lecz przede wszystkim bezcennym świadectwem uczestnika tamtych wydarzeń.

| 2015-10-30
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

W końcu udało mi się skończyć czytanie tej monumentalnej pozycji.Jestem pełna podziwu dla autora za wykonanie tak ogromnej i dokładnej w swych szczegółach, pracy.Książka ma ponad tysiąc sto stron i jest swoistym sprawozdaniem ,chronologicznym zestawieniem życia w Warszawie.Zaczyna się od sierpnia 1939 roku ,a kończy na styczniu 1945 roku.Zakończenie zwieńczone jest dokładnym zestawieniem kierowniczej obsady personalnej zarządu miejskiego i jego agend ,od wrzesień 1939 - do wybuchu powstania.A co w środku ? Wszystko,dostajemy wgląd w życie potencjalnego Warszawiaka ,oraz w życie samego miasta.Dużo liczb ,nazwisk ,zdarzeń.Patrzymy na to wszystko nie tylko od strony walk,czy później okupacji ,czy Powstania Warszawskiego.Patrzymy jak przeciętna warszawska gospodyni radziła sobie z zakupami żywności ,kiedy ceny wzrastały w tempie galopującym.Co jakiś czas są podawane ceny obecnie opisywanego czasu z czasem z przed wojny,właśnie po to by mieć skalę porównania.Autor przytacza też sporo...

mitloff | 2014-01-23

Tak samo jak Obywatele okupowanej Polski cierpieli pod ciężką ręką hitlerowską, tak samo ja cierpiałem w trakcie czytania tej kroniki. Moją wysoką notę tłumaczę tym ,że jest to kompedium wiedzy na temat życia codziennego przeciętnego warszawiaka, czytający przenosi się w tamte czasy i żyje dzień po dniu w walczącej, okupowanej a potem wyzwalanej Warszawie. Książka obfituje w masę faktów które czytelnikowi ciężko ogarnąć i łatwo się zniechęcić, ale jeżeli wytrwa się do końca to na pewno nie pożałujemy poświęconego czasu.

kronikarski opis życia w okupowanym Mieście dzień po dniu i kopalnia informacji. poza najważniejszymi wydarzeniami danej chwili można tu znaleźć takie szczegóły, jak cena paczki papierosów, zmiana rozkładu jazdy tramwaju czy opis pogody. zdecydowanie godne uwagi i polecenia.

equus_albus | 2012-12-31

Mistrz ...

lam4 | 2015-06-17

Tytaniczna praca bez grama komentarza. Super.

ragnarwolf | 2017-02-02
Przeczytana: 2014 rok