Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty. Postawy. Refleksje

Okładka książki Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty. Postawy. Refleksje
Władysław Bartoszewski Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2016-03-30
Data 1. wyd. pol.:
2016-03-30
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324020447
Tagi:
literatura polska historia okupacja Polacy Żydzi fakty
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Michał Głowiński, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając, Paweł Śpiewak
Ocena 5,6
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Prawda leży tam, gdzie leży Władysław Bartoszewski, Michał Komar
Ocena 7,0
Prawda leży ta... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Kryptonim „Bonza” Władysław Bartoszewski, Michał Komar
Ocena 7,0
Kryptonim „Bonza” Władysław Bartoszew...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
627
89

Na półkach: ,

Temat holokaust jak i relacji Polaków i Żydów podczas II Wojny Światowej, jest często obecny w debacie publicznej, wraca co roku przy okazji obchodów rocznic tych tragicznych wydarzeń. Jest to temat trudny, niosący ze sobą dużo emocji zarówno wśród Polaków jak i Żydów, niestety często wykorzystywany przez polityków do osiągnięcia korzyści politycznych. Pierwszą książką poruszająca temat holokaustu, którą przeczytałem to „Medaliony” Zofii Nałkowskiej, która mną na tyle wstrząsnęła, żę postanowiłem zwiększyć swoją wiedzę w tym temacie. Na kolejną pozycję o tej tematyce wybrałem „Polacy – Żydzi – okupacja”

Władysław Bartoszewski polski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk oraz dyplomata. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej w stopniu podporucznika, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego. Autor niezliczonej ilości książek i artykułów prasowych. Odznaczony najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i wieloma innymi odznaczeniami. Osoba o długiej biografii na którą moja recenzja jest za krótka.

„Polacy – Żydzi – okupacja” ostatnia książka Władysława Bartoszewskiego wydana w Polsce, rok po jego śmierci, wiele lat wcześniej opublikowana na zachodzie. Jest to książka o relacjach Żydów i Polaków w okresie okupacji hitlerowskiej. Przedstawione mamy fakty na temat społeczności żydowskiej zamieszkującej tereny przedwojennej Polski. Przed wojną nasz kraj był największym skupiskiem Żydów w Europie. Mimo narastającego terroru i sankcji podczas wojny, Polacy prowadzili działania w celu ratowania Żydów. Była to pomoc organizowana przez zwykłych obywateli, Państwo Podziemne, Armię Krajową czy Radę pomocy Żydom „Żegota” jak i inne organizacje. Oczywiście nie pomijany jest temat przypadków wydawania Żydów i pomagających im Polaków, okupantowi przez innych Polaków, zdaniem Bartoszewskiego stanowili oni marginalną część społeczeństwa. Dostajemy również informacje na temat zabiegów Polskiego Rządu na emigracji o skuteczną pomoc i podjęcie działań w celu powstrzymania hitlerowskich planów eksterminacji Żydów. Mimo przekazania wielu świadectw i dowodów na temat zbrodni Niemieckich, opinii publicznej i rządom zachodnim, nie podjęto działań w celu zatrzymania holokausty. Polacy mogli ratować poszczególne jednostki, jednak nie byli wstanie uratować całego narodu Żydowskiego.

Solidna praca, poruszająca trudny temat wojny, holokaustu i wspólnej historii Żydów i Polaków. Napisana przez świadka tamtych wydarzeń Władysława Bartoszewskiego, praca jest dobrym wprowadzeniem dla osób zainteresowanych poznaniem faktów na temat zagłady. Moim skromnym zdaniem każda książka opisująca zbrodnie których dokonali ludzie na innych ludziach nie tylko dotycząca holokaustu, jest ważna. Nikt z nas nie powinien być obojętnych na krzywdę ludzką, aby nigdy w przyszłości takie zbrodnie się nie powtórzyły.

Temat holokaust jak i relacji Polaków i Żydów podczas II Wojny Światowej, jest często obecny w debacie publicznej, wraca co roku przy okazji obchodów rocznic tych tragicznych wydarzeń. Jest to temat trudny, niosący ze sobą dużo emocji zarówno wśród Polaków jak i Żydów, niestety często wykorzystywany przez polityków do osiągnięcia korzyści politycznych. Pierwszą książką...

więcej Pokaż mimo to

8
avatar
7250
3171

Na półkach: , , ,

"Polacy, Żydzi, okupacja" to ostatnia książka Władysława Bartoszewskiego, wydana już po jego śmierci (co ciekawe, znacznie wcześniej opublikowana i doceniona na Zachodzie).
Poprzedza ją wstęp Mariana Turskiego oraz obszerny wywiad z autorem, jaki przeprowadziła Bożena Szaynok.

Całość ma charakter dokumentu, w którym profesor Bartoszewski dzieli się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami, ocenami. Cytuje też jednak opinie i wspomnienia innych autorytetów, na przykład Ireny Sendlerowej, Kazimierza Moczarskiego, Marka Edelmana.

Najwięcej miejsca autor poświęcił złożonym stosunkom polsko-żydowskim podczas drugiej wojny światowej. Temat ten wciąż wzbudza wiele kontrowersji, dzieląc nie tylko tzw. zwykłych Polaków, ale i naukowców, historyków, pisarzy.

Władysław Bartoszewski bardzo ciekawie opowiada o ratowaniu Żydów z warszawskiego getta i innych miejsc, o pomocy dla powstańców, którzy w 1943 roku stawili zbrojny opór niemieckim oddziałom zaczynającym brutalną likwidację getta. Nie jest jednak niepoprawnym optymistą i szczerze mówi również o licznych przypadkach denuncjacji, o szmalcownikach i obojętności warszawiaków, którzy przechadzali się wokół niszczonej dzielnicy.
Różne postawy ludzi wobec zła, uleganie mu, lekceważenie, obojętność, strach i bunt to zasadnicze tematy przewijające się przez wszystkie rozdziały.

Książka opisuje również działalność polskich i żydowskich organizacji konspiracyjnych, stosunek Kościoła do Holokaustu, warunki życia za murami gett (bo mowa nie tylko o stolicy) i po aryjskiej stronie.

Całość napisana jest rzeczowo, solidnie udokumentowana i opatrzona mądrymi, głębokimi komentarzami autora, który często rozpatruje różne kwestie nie tylko w kontekście drugiej wojny światowej i Zagłady.

Jak na profesora Bartoszewskiego przystało, książka napisana została piękną polszczyzną i z wielką pasją.

"Polacy, Żydzi, okupacja" to ostatnia książka Władysława Bartoszewskiego, wydana już po jego śmierci (co ciekawe, znacznie wcześniej opublikowana i doceniona na Zachodzie).
Poprzedza ją wstęp Mariana Turskiego oraz obszerny wywiad z autorem, jaki przeprowadziła Bożena Szaynok.

Całość ma charakter dokumentu, w którym profesor Bartoszewski dzieli się własnymi...

więcej Pokaż mimo to

104
avatar
145
58

Na półkach:

Trudny temat, trudna książka. Imponująca wiedza p.Bartoszewskiego. Jako, że zaczynam zgłębiać temat holokaustu dla mnie potężna dawka nazwisk, faktów, liczb... Wstrząsający plan Hitlera, wstrząsające liczby ....
Powinniśmy poznać przyczyny zagłady, historię .... Przygnębiająca, ale niezbędna lektura.

Trudny temat, trudna książka. Imponująca wiedza p.Bartoszewskiego. Jako, że zaczynam zgłębiać temat holokaustu dla mnie potężna dawka nazwisk, faktów, liczb... Wstrząsający plan Hitlera, wstrząsające liczby ....
Powinniśmy poznać przyczyny zagłady, historię .... Przygnębiająca, ale niezbędna lektura.

Pokaż mimo to

3
Reklama
avatar
1373
1373

Na półkach: , , , , , , ,

Dziś książka wchodzi do księgarń, tak że pozwolę sobie wreszcie napisać na jej temat opinię. Z masy publikacji na temat holokaustu, ta jest przede wszystkim niezwykle wyważona, napisana w tonie koncyliacyjnym, a nie agresywnym, co akurat często zdarza się zwłaszcza autorom żydowskim. Wprawdzie słowa, które Bartoszewski napisał (praca powstała dano już temu, tyle że nie została wydana po polsku), że "zna większość prac o holokauście", dziś są na pewno nie do utrzymania, to z całą pewnością jest on człowiekiem znakomicie znającym tę problematykę, nie tylko zresztą jako uczestnik akcji ratowania Żydów.

Zasadniczą treść napisanej pod koniec lat 60. książki poprzedza długa rozmowa Bartoszewskiego z Bożeną Szaynok. W moim odczuciu ten wywiad jest w ogóle najlepszą częścią książki. Sporo to momentów biograficznych, dużo refleksji nad powojennymi losami i Polaków i Żydów. Najwspanialszym jej punktem jest zresztą wypowiedź Bartoszewskiego na temat J. T. Grossa. Co do zasadniczej części tej publikacji, to ujmuje ona w porządku chronologicznym przebieg hitlerowskiego "wielkiego planu" na ziemiach polskich. Im dalej w książkę, tym więcej jest cytatów ze wspomnień i wyliczanek nazwisk (ale tak jest w absolutnie każdej pozycji na temat holokaustu), ale zasadniczo ze wszystkich stron przebija wielka znajomość tematu i pełen umiaru ton wypowiedzi. Bardzo cenna praca i dobrze, że Znak ją - po tylu latach - wydał.

Tomasz Babnis

Dziś książka wchodzi do księgarń, tak że pozwolę sobie wreszcie napisać na jej temat opinię. Z masy publikacji na temat holokaustu, ta jest przede wszystkim niezwykle wyważona, napisana w tonie koncyliacyjnym, a nie agresywnym, co akurat często zdarza się zwłaszcza autorom żydowskim. Wprawdzie słowa, które Bartoszewski napisał (praca powstała dano już temu, tyle że nie...

więcej Pokaż mimo to

14

Cytaty

Więcej
Władysław Bartoszewski Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty. Postawy. Refleksje Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama

Ciekawostki historyczne

Druga wojna światowa | 2022-05-26
Upadek Festung Kolberg
Liczba mieszkańców Kołobrzegu na przełomie lutego i marca 1945 r. wzrosła z 35 000 do nawet 85 000. Obrona Festung Kolberg była ich...
awatar
Soraya Kuklińska
Czytaj więcej
Od końca lutego obserwujemy, jak Ukraińcy walczą z Rosjanami. Dziś tworzą jedność. Czy zatem mowa o dwóch Ukrainach: Wschodniej i...
awatar
Piotr Janczarek
Czytaj więcej
Na jaki okres datowalibyście początek przemysłu wydobywczego w Ameryce Północnej? Ostatnie badania archeologiczne wskazują na to,...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-24
Belgica. Polarny survival
W 1897 roku statek Belgica wypłynął na ekspedycję naukowo-badawczą na Antarktydę. Dziś doświadczenia jego załogi przydają się w…...
awatar
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Czytaj więcej
Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
awatar
Dariusz Kaliński
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
zgłoś błąd