1859 dni Warszawy

powieść historyczna
Znak
2008-01-01
2008-01-01

Faktograficzny opis życia w Warszawie od dni sierpniowych 1939 r. aż do grudnia 1944 r. w kilku odsłonach: ogłoszenia i artykuły prasowe (prasa gadzinowa, jak i podziemna),prawdziwe historie poszczególnych ludzi oraz wydarzeń. Książka wydana w schyłkowym okresie komunizmu (druga połowa lat osiemdziesiątych 20 w.),dlatego ani słowa krytyki wobec sowietów i zatrzymania ofensywy na linii Wisły. Nie mam żadnego wyobrażenia, jak zwykli Warszawiacy mogli przetrwać tę gehennę. Morderstwa na porządku dziennym idące w tysiące, makabryczny wzrost cen żywności (ponad 5 tysięczny w porównaniu do przedwojnia),terror (łapanki, wywożenie na roboty do Niemiec, obozów koncentracyjnych). Warszawiakom należy się dozgonna wdzięczność Polaków za ich postawę w czasie okupacji niemieckiej.

Książka pełna informacji o życiu okupowanej Warszawy i życia w stolicy podczas całej wojny. Zdecydowanie polecam każdemu, kogo interesuje ten temat.
Każdy kto twierdzi, że Powstanie było złe powinien obowiązkowo przeczytać tę książkę! Dzięki niej łatwiej zrozumieć dlaczego do niego doszło i jak wielkie miało, i ma, znaczenie.

Sama rozkosz, choć temat z najcięższych. Perfekcyjna kronika zawierająca daty, godziny nawet i takie szczegóły, że podróż w czasie gwarantowana. Aż się czuje pod stopami gruz...
Z całą pewnością jest to (dla mnie) lektura uspokajająca jakiekolwiek rozterki i oceny powstańczych decyzji. Tu uświadomiłam sobie ostatecznie, jak wyglądał przepływ informacji w tamtych czasach i ilu okoliczności nikt nie miał szansy rozważać.
Wielka pokora, wielka chwała i wielkie dzięki.

Największa książka którą tak szybko przeczytałem. Suche fakty. Komentarz do nich zapewne zrodził by pięć takich książek.

Warto przeczytać zanim sięgnie się po teorie Mr. Zychowicza. Ta książka to scenopis śmierci miasta i elity Polski. W sumie to nie dziwię się że ta elita która pozostała przy życiu ruszyła czasem z gołymi pięściami. "Bo lepiej zginąć w biegu po zdobyczną broń niż klęczeć z nadzieją, że znajdzie się puste łuski karabinowe"

Bardzo dobra książka dokumentująca życie w okupowanej stolicy każdego dnia. Każdy powinien ją przeczytać i zapoznać się z okrucieństwem Niemców zanim wypowie się na temat pobudek Powstania Warszawskiego. Polecam!

W końcu udało mi się skończyć czytanie tej monumentalnej pozycji . Jestem pełna podziwu dla autora za wykonanie tak ogromnej i dokładnej w swych szczegółach , pracy . Książka ma ponad tysiąc sto stron i jest swoistym sprawozdaniem , chronologicznym zestawieniem życia w Warszawie . Zaczyna się od sierpnia 1939 roku , a kończy na styczniu 1945 roku . Zakończenie zwieńczone jest dokładnym zestawieniem kierowniczej obsady personalnej zarządu miejskiego i jego agend , od wrzesień 1939 - do wybuchu powstania . A co w środku ? Wszystko , dostajemy wgląd w życie potencjalnego Warszawiaka , oraz w życie samego miasta . Dużo liczb , nazwisk , zdarzeń . Patrzymy na to wszystko nie tylko od strony walk , czy później okupacji , czy Powstania Warszawskiego . Patrzymy jak przeciętna warszawska gospodyni radziła sobie z zakupami żywności , kiedy ceny wzrastały w tempie galopującym . Co jakiś czas są podawane ceny obecnie opisywanego czasu z czasem z przed wojny , właśnie po to by mieć skalę porównania . Autor przytacza też sporo wierszy i odezw do ludzkości propagowanych w konspiracyjnym kolportażu . Przedruki książek polskich zakazanych przez faszystów , oraz zakazanych piosenek i dowcipów . Dowiadujemy się kiedy Organizacja Małego Sabotażu ''Wawer'' zaczęła malować na murach znak Polski Walczącej , oraz o innych ''wyskokowych'' działalnościach tej organizacji . Książkę czyta się dobrze , chociaż nie da się jej czytać ciągiem , jak powieść . Trzeba ją ''przeplatać '' innymi lekturami , aby się nie znudziła . Ale i tak warto ją przeczytać , zwłaszcza tę poszerzoną i '' odkłamaną '' wersję . Gdzie wyraźnie widać że Polacy w tamtej wojnie też nie wszyscy i nie zawsze byli ''święci'' . Wszak wojna wyzwala też i te najgorsze instynkty , nie tylko dobro i chęć niesienia pomocy tym którym się akurat mniej poszczęściło . O tym też profesor Bartoszewski pisze jasno i bez owijania w bawełnę . Jeszcze raz polecam .

Ciężkie, ale wielka dawka wiedzy.

Ciężkie, ale wielka dawka wiedzy.

Tytaniczna praca bez grama komentarza. Super.

Tytaniczna praca bez grama komentarza. Super.

Tak samo jak Obywatele okupowanej Polski cierpieli pod ciężką ręką hitlerowską, tak samo ja cierpiałem w trakcie czytania tej kroniki. Moją wysoką notę tłumaczę tym ,że jest to kompedium wiedzy na temat życia codziennego przeciętnego warszawiaka, czytający przenosi się w tamte czasy i żyje dzień po dniu w walczącej, okupowanej a potem wyzwalanej Warszawie. Książka obfituje w masę faktów które czytelnikowi ciężko ogarnąć i łatwo się zniechęcić, ale jeżeli wytrwa się do końca to na pewno nie pożałujemy poświęconego czasu.

• II wojna światowa
  • historia