Księga Krwi 3

Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horror". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Clive Barker's Books of Blood volume III
83-85432-53-1
horror, opowiadania
horror
glass_arm

Trzeci tom wstrząsających opowiadań Clive'a Barkera doprowadza czytelnika na skraj szaleństwa i koszmaru. Najlepiej jest być przygotowanym na najgorsze. Nikt nie potrafi przewidzieć, co wydarzy się za chwilę, a przecież niektóre historie powtarzają się bez końca. STARE horrory powracają po to, by przelać NOWĄ krew. (zapowiedź, okładka tomu drugiego)

Trzecia z kolei "Księga krwi" spodobała mi się bardziej niż druga. Ta część poziomem krwistości zbliżona jest bardziej do jedynki, a nawet trochę ją wyprzedza. Znajdziemy tu przede wszystkim opowiadanie "Król Trupiogłowy", na podstawie którego nakręcono w 1986 roku film ( widziałam go niestety przed przeczytaniem), a że do filmowych horrorów z tamtych lat mam słabość to i pierwowzór wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Pozostałe opowiadania również mi się podobały, najbardziej chyba "Kozły Ofiarne".

modli | 2013-08-03

Wspaniały zbiór opowiadań dla fanów nie tylko horrorów, ale również mrocznych opowieści z interesującą fabułą. W porównaniu z pierwszymi dwoma tomami, ten jest jak lot z Ziemi w objęcia kosmosu. Możliwe, że największą wadą pierwszych dwóch zbiorków było tłumaczenie, bo tutaj już po pierwszych paru zdaniach pomyślałem ''coś jest nie tak, za dobrze się to czyta. Zupełnie nie jak grafomanię'' Patrzę i faktycznie tłumacz inny. Mój entuzjazm wzrósł gdy okazało się, że ''Syn Celuloidu'' to jedna z najoryginalniejszych i wciągających opowieści fantastycznych , jakie dane mi było przeczytać. Później przyszedł czas na doskonałego ''Króla Trupiogłowego'', czyli pierwszy tutaj typowy horror(o potworze). ''Pornografia i całun'' oraz''Cień człowieka'' to pokręcone opowieści, nie mojego ulubionego sortu, ale które czytałem z prawdziwą przyjemnością, i o których z pewnością szybko nie zapomnę. Z kolei ''Kozły ofiarne'' to kolejny typowy horror, tym razem erotyczny(przefantastyczny klimat i...

psychoboy | 2016-05-20

Słabszy zbiôr opowiadań niż pierwsza część, ale i tak warto po tą książkę sięgnąć.

Galfryd | 2018-02-17
Przeczytana: 14 lutego 2018

Trzeci tom "Ksiąg Krwi" to znowu groza na najwyższym możliwym poziomie, przy czym wspaniała gra różnymi koncencjami horroru, pulpą, weird fiction czy ghost story. Łączy je wszystkie jedna cecha - one naprawdę konkretnie straszą, to są naprawdę przerażające historie.

Juz pierwsze opowiadanie, "Syn Celluloidu" pokazuje nieokiełznaną wyobraźnię Barkera. Bohaterem historii uczynił on bowiem... nowotwór żołądka zbiegłego przestępcy. Uciekinier umiera w kryjówce, którą znalazł w pewnym kinie, a jego choroba wchodzi w przedziwną interakcję z....duchami srebrnego ekranu. To naprawdę trzeba przeczytać, dość jednak powiedzieć, że sceny w opustoszałym kinie są naprawdę przerażające. No i rewelacyjne zakończenie opowiadania.

Jeszcze lepiej robi się w drugiej historii - "Król Trupiogłowy". To barkerowska zabawa z pulp horrorem, coś na kształt pastiszu nie/sławnej "Bestii" Guya N. Smitha. Fabuła jest praktycznie ta sama, wygrzebane spod ziemi w angielskiej wiosce monstrum sieje śmierć i...

Zygimunte | 2018-05-14
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane