Księga krwi 1

Tłumaczenie: Robert Mroziński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horror - Phantom Press". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Books of Blood 1
83-85432-01-9
Księga, krwi
horror
Csisilver

"Księga Krwi I" to zbiór opowiadań o przeciętnych ludziach, którzy nagle przeżywają niesamowity kontakt z nadprzyrodzonymi zjawiskami. Barker udowadnia w nich, że jest wyjątkowym pisarzem, z wyjątkową wyobraźnią. Są one napisane w jego starym, mrocznym stylu, od którego aktualnie odchodzi w stronę fantasy. Jak sam tytuł podpowiada, każda historia przedstawia przelew krwi w takiej czy innej formie. Wiele z opowiadań doczekało się ekranizacji, tj.: Yattering and Jack, Rawhead Rex, Body Politic, The Forbidden i The Last Ilussion (więcej w filmografii). Inne zostały jeszcze raz ukazane w formie komiksów. Jest to chyba jedna z najpopularniejszych kolekcji opowiadań z gatunku horror. Dotychczas ukazało się 6 tomów tych historii. Niesamowity klimat dostarcza czytelnikowi wielu mocnych wrażeń. Jeśli nie miałeś jeszcze kontaktu z twórczością tego autora, to KSIĘGI KRWI są dobrym wyborem na początek.

Mimo, że King określił Barkera "nadzieją i przyszłością gatunku horroru", dość sceptycznie podchodziłam do jego twórczości. Dopiero po obejrzeniu "Nocnego pociągu z mięsem" postanowiłam zapoznać się z pierwowzorem i sięgnęłam po "Księgę krwi" numer jeden. Akurat to opowiadanie, podobnie jak i film, można określić jako - "szału nie ma, niczego nie urywa" (chociaż w sumie to urywa, jakby się tak głębiej zastanowić), ale za to krew się leje.
Ale już "Yattering i Jack" jest naprawdę niezłe, mimo iż pomysł na opowiadanie w postaci historii sfrustrowanego demona wydaje się dziwny, ja ubawiłam się przednio.
"Krwawa księga" i "Blues świńskiej krwi" też przypadły mi do gustu - krwawe klimaty zawsze u mnie w cenie. Dwa ostatnie opowiadania podobały mi się już mniej, ale przynajmniej żadne z nich się nie dłużyło jakoś specjalnie.

Mi się spodobało, przynajmniej na tyle, żeby sięgnąć po kolejne "Księgi krwi". Chyba odpowiada mi ten "specyficzny styl Barkera", o którym kiedyś...

Mateusz | 2015-06-10
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Przygodę z Barkerem zacząłem kilkanaście lat temu od obejrzenia serii Hellraiser. Pomimo sporej ilości makabry i brutalnych scen, które śmiało można podciągnąć pod gore filmy te mają w sobie "to coś" co sprawiało, że nie jest to kolejny bezsensowny slasher. Klimat tych filmów (przynajmniej 3 pierwszych części) sprawił, że Pinhead i jego ferajna stali się moimi jednymi z ulubionych antybohaterów. Niedawno odświeżyłem sobie serię Hellraiser'a i naszła mnie ochota na prozę Barkera. Sięgnąłem zatem po "Księgę krwi". Przyznaję, że spodziewałem się iż spotkam Cenobitów na kartkach tej książki, ale niestety nie znalazłem ich tam. I powiem, że wcale się nie zawiodłem jakoś bardzo. Na pozór opowiadania mogą wydawać się infantylne i bez pomysłu, jednak nieporównywalny styl Barkera sprawił, że "byle co" stawało się bardzo ciekawym tekstem. Brudny i ciężki klimat, przemoc, krew i "to coś" sprawiło, że z przyjemnością czytałem kolejne teksty. Książka powinna spodobać się fanom Hellraisera, ale...

Olivia99 | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Nie jestem jakąś specjalną fanką tego typu książek, według mnie są one nie straszne. Uważam, ze horrory najbardziej straszą na ekranie a nie na papierze ;c
Mając jednak tą książkę w rękach, postanowiłam ją przeczyć. Pierwsze opowiadanie nie zachęciło mnie do dalszego czytania. Początki we wszystkich opowiadaniach bywały nudne, dopiero w połowie zaczynało się coś dziać. O "Nocnym pociągu z mięsem" chyba większość z nas słyszała. Całkiem fajne opowiadanie i zadziwiające jego zakończenie. Nie spodziewałam się, ze bojaźliwy mężczyzna mógłby zostać rzeźnikiem.
Trzecie opowiadanie samo w sobie było ciekawe tylko dlatego ze podobała mi sie idea zawładnięcia człowieka nad demonem a nie na odwrót. Ciekawy pomysł! Najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie "Blues świńskiej krwi" Niesamowite zakończenie, zupełnie niespodziewany zwrot akcji. Kolejne dwa były nieudane. Czwarte opowiadanie mogłabym powiedzieć,że było najgorsze z tego tomiku. Nic strasznego. Ostatnie już lepsze, chociaż...

Kasia Oskroba | 2010-12-01

Z pewnością nie są to ani banalne, ani łatwe do przelknięcia horrory. One nie banalnie "mrożą krew w żyłach", one przewracają wręcz flaki... i nie mam tu na myśli tego, że są obrzydliwe... chociaż momentami jednak są:)

Przyznam, że bardziej niż pojedyncze dziełka imponuje cały ich zbiór; mimo iż każda jest oddzielną historią, w dziwny sposób się dopełniają. Z początku byłam dość sceptyczna, jednak po przejsciu przez pierwsze trzy tomy o wiele bardziej je doceniam. Ogółem polecam dla szukających alternatywnych, niebanalnych lektur.

Kamil Piekarski | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Clive Barker to mój ukochany, uwielbiany i najlepszy pisarz. Przynajmniej dla mnie. W końcu przeczytałem tę antologię, która już chyba się wpisała w historii horroru w dziele "klasyka". W tym zbiorze jest tylko sześć opowiadań, ale przecież liczy się jakość, a nie ilość. W każde opowiadanie Barker włożył chyba całe swoje serce. Każde jest inne. Warto o każdym napisać kilka słów:
"Krwawa księga" - wstęp do wszystkich opowiadań ze wszystkich antologii Barkera. Drastyczne, ale i intrygujące. Ekranizacji nie oglądałem, bo oczywiście polscy dystrybutorzy nie zauważyli, że w ogóle taki film wyszedł. Za opowiadanie 7/10
"Nocny pociąg z mięsem" - najlepsze opowiadanie z całej księgi. Świetna fabuła, świetne zakończenie. 10/10
"Yattering i Jack" - zwykle czytamy lub oglądamy filmy o opętaniu z perspektywy człowieka. Tym razem czytamy historię diabła, który opętał Jacka. Niestety, Jack okazuje się większym diabłem niż Yattering. Ciekawe i intrygujące. 8/10
"Blues świńskiej krwi" -...

Rogi | 2016-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2016

Wczesny Barker to autor bezwstydnie kroczący po cienkiej linii pomiędzy odkrywczością a żenadą. Każde z opowiadań zawartych w pierwszym tomie "Ksiąg krwi" można by skrytykować za skrajne odrealnienie, wydumane zwroty akcji, czy nadmiar brutalności. Ale Barker, podobnie jak kilku klasyków horroru przed nim, przekuwa grafomańskie zapędy w czystą kreatywność, a dzięki sprawnemu stylowi zachowuje równowagę nawet w historiach tak dziwacznych, jak "Blues świńskiej krwi". Mimo powtarzalnego motywu turysty w świecie makabrycznych cudów, każde jego opowiadanie zaskakuje. Mój faworyt? Zabawne, przewrotne "Yattering i Jack". Najmocniejszy sentyment? Nigdy się tak nie bałem, jak czytając "Nocny pociąg z mięsem" za dzieciaka. Największe rozczarowanie? Świetnie wymyślone, ale jednak zbyt pretensjonalne "W górach, miastach". Absolutnie niewybaczalne? Polskie tłumaczenie z wydawnictwa Phantom Press. Dopóki nie doczekamy się wznowienia, zalecam czytać przez palce, albo sięgnąć po...

ukasz531 | 2011-07-23
Przeczytana: lipiec 2011

"Księga krwi" niestety nie spełniła w pełni moich oczekiwań. Liczyłem na porywające, mrożące krew w żyłach opowiadania na wysokim poziomie; z zamieszczonych w zbiorze sześciu tylko dwa były takie - "Nocny pociąg z mięsem" oraz "Blues świńskiej krwi". "Krwawa księga" była całkiem ciekawa, ale już trzy pozostałe ("Yattering i Jack", "Seks, śmierć i światło gwiazd" oraz "W górach, miastach") wynudziły mnie strasznie. Chyba nigdy nie stanę się fanem stylu Barkera. Nie wiem nawet, czy sięgnę po drugą część "Księgi krwi", bo nie chcę znowu męczyć się przez cztery opowiadania, żeby tylko przeczytać dwa dobre. Częścią pierwszą na pewno warto się zainteresować chociażby dla "Nocnego pociągu..." oraz "Bluesa"; poza tym, jest to klasyka gatunku, a klasykę (podobno) trzeba znać. Mnie nie porwała.

BlacKnee | 2012-05-14
Przeczytana: marzec 2012

Trzeba zacząć od tego, że te opowiadania nie straszą. Niektóre są obrzydliwe inne śmieszne może i nawet ciekawa, ale na pewno daleko im do grozy.

Adam | 2014-10-27

Absolutna klasyka literatury grozy. Klasyka klasyki. Czytając tę książkę masz wrażenie, że zapomniane pierwotne instynkty budzą się w Tobie, by napisać na nowo każdy Twój dzień.

Michał S Do A | 2013-10-09
Przeczytana: 12 września 2013

Bardzo nierówny tom opowiadań. Pierwsze trzy naprawdę świetne kolejne przeciętne lub nieudane wg mnie.