Wielka księga potworów, t.1

Okładka książki Wielka księga potworów, t.1 Sydney J. Bounds, Ramsey Campbell, Ronald Chetwynd-Hayes, Scott Edelmann, Dennis Etchison, Gemma Files, Christopher Folwer, Nancy Holder, Jay Lake, Thomas Ligotti, Brian Lumley, David J. Schow
Okładka książki Wielka księga potworów, t.1
Sydney J. BoundsRamsey Campbell Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Antologie horror
horror
2010-07-09
9788375742046
Ilona Romanowska
Wielka księga potworów

Jest to zbiór złożony z trzynastu opowiadań. Sięgając po nią oczekiwałam czegoś więcej. Tytuł oraz miano horroru, myślałam, że choć połowa będzie straszna. Niektóre opowiadania były ciekawe, faktycznie chciałam dowiedzieć się jak się one skończyły. Opowiadanie o Wielkiej Stopie, Chudzielcy, W Biednym Zaskoczonym Dziewczęciu i pewnie jeszcze parę te mi się podobały choć nie wywołały uczucia strachu. Poprzez te opowiadania możemy odnaleźć różne głębsze przesłania np. człowiek najgorszym zwierzęciem, bezmyślność i jej skutki czy, że istnieje coś więcej niż nam się wydaje.
Jedno opowiadanie bardzo ale to bardzo przypomina mi to co napisał Stephen King. W którymś zbiorze opowiadań napisał właśnie coś takiego o tym jak przygotowywali człowieka świadomego do sekcji. Tu jest dość podobnie.
Opowiadania są na różnym poziomie, jednak liczyłam, że choć jedno będzie straszne.
Może być dobre dla tych co nie czytają horrorów a chcą zacząć. W ostatnich dwóch miesiącach jest to najsłabsza książka.

Bardzo dobry zbiór opowiadań o potworach, każda opowieść ma coś takiego interesującego, że wciąga bezgranicznie.
Z zainteresowaniem czytałam,,,podobały się mi!:)
Poruszająca, doskonała książka pochłonęłam szybko.

Z zainteresowaniem czytałam,,,podobały się mi!:)
Poruszająca, doskonała książka pochłonęłam szybko.

Wielka Księga Potworów czyli antologia składająca się z trzynastu opowiadań... opowiadań przeciętnych... jednak tak już z antologiami bywa że niekoniecznie wizja czytelnika pokrywa się z wizją "redaktora"...

W moim odczuciu ponad całość można wyróżnić cztery, w porywach do pięciu opowiadań:
- W"Biednym Zaskoczonym Dziewczęciu" - Gemma Files - za ukazanie wilkołaków jako istoty inteligentne, zaś ludzi jako potworów
- Bazar dla ubogich - Sydney J. Bounds - za przypomnienie mi że sielskie, dobrze prosperujace miasteczka o długiej tradycji mają swoje sekrety
- Grubas - Jay Lake - za Wielką Stopę która właściwie nie wiadomo czym jest
- Chudzielcy - Brian Lumley - gdyż już nigdy nie spojrzę tak samo na jakąkolwiek latarnię czy rynnę w mieście...
- Koszmar ze wzgórza - Robert E. Howard - można go zaliczyć do tel lepszej części opowiadań choć jest ono przewidywalne... jednak pozostaje styl w jakim zostało napisane... czuć tutaj styl jak z Conana i jego sposób przedstawienia świata/potworów...

Dość ciekawy zbiór opowiadań. Kupując tą książkę spodziewałem się czegoś lepszego, bardziej dynamicznego i przerażającego. A dostałem zbiór lekkich opowiadań o potworach.
Jedynie jedno opowiadanie przykuło moją uwagę, wręcz wywołując lekki strach. Opowiadanie o człowieku, który już nie żył fizycznie, jednakże jego duch ciągle funkcjonował i "czuł" co się dookoła dzieje. I który wiedział ze niebawem powróci do świata żywych, jedynie potrzeba była mu czasu. Niestety, jego martwe ciało było w trakcie sekcji zwłok, co wywoływało niesamowitą dawkę strachu z każdym wyciętym organem. Potężna dawka emocji.

Podobała mi się jak na antologię. Czytało się ją przyjemnie. Opowiadania do poduszki :)

Wbrew zachęcającej okładce, a zwłaszcza temu że tą antologię wydała, jak dotąd dla mnie niezawodna, "Fabryka słów", ta książka jest słaba. Z trzynastu opowiadań tylko dwa podobały mi się umiarkowanie, ale nie mówimy tu o powaleniu na kolana("Człowiek, którym był" i "Chudzielcy"). Jeszcze dwa z trzynastu określiłabym jako interesujące ("Bazar dla ubogich" i "Koszmar ze wzgórza"). Reszta w ogóle nie trafiła w mój gust. Pan Stephen Jones miał wielkie pole do manewru, mógł przebierać i wybierać, jednak wybrał to co wybrał. Widać że gust literacki mamy całkowicie odmienny.

Nie napiszę nic odkrywczego, ale to bardzo prosta lektura i typowa książka "do kawy". I, jak to zwykle bywa w antologiach, niektóre opowiadania dobre ("Człowiek, którym był" Edelmana),inne średnie ("Grubas" Lake'a),a pozostałe bardzo słabe ("Nawiedzenie" Showa),aż niestety tragiczne ("Meduza" Ligotti'ego).
Poza tym to hipnotyzujące "Wzywam wszystkie potwory" Etchison'a, które po prostu wgniotło mnie w podłogę, ale to tylko i wyłącznie dlatego, że sam przeszedłem kilka poważnych operacji.
Summa summarum ode mnie 6/10. Za całokształt piątka (ogólnie przeciętnie),ale wspomniane "Człowiek, którym był" i "Wzywam wszystkie potwory" podnoszą moją ocenę. :)

Poza tym to hipnotyzujące "Wzywam wszystkie potwory" Etchison'a,...

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Polecam.

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Polecam.

Zbiór dobry, niektóre opowiadania, niektóre lepsze. Dla pasjonatów tej formy.

Zbiór dobry, niektóre opowiadania, niektóre lepsze. Dla pasjonatów tej formy.

Tylko kilka opowiadań z tego zbioru przypadło mi do gustu, najbardziej te o podziemiu gmachu (bodajże drugie opowiadanie z tego opracowania),aż wzdrygam się na samą myśl, by zejść wieczorem do piwnicy u siebie..;p

• Fabryka Słów
  • Horror