Koszmar z Elm Street 1

Tłumaczenie: Marek Spychalski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horror - Phantom Press". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
A Nightmare on Elm Street
83-854-3214-0
horror
Pauleene

10 lat minęło odkąd ludzie z Elm Street zadbali o to, aby rzeźnik ze Springwood już nigdy nikogo nie skrzywdził. Mieszkańcy zdążyli już zapomnieć o koszmarze z przed lat, którego byli świadkami. Lecz sielanka i bezpieczeństwo nie mogą trwać wiecznie. Freddy zmartwychwstaje w snach dzieci swoich oprawców i poprzysięga krwawą zemstę...

źródło opisu: Phantom Press International, 1991

CubeX | 2014-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Książkowe adaptacje filmów to w zdecydowanej większości dno totalne. Pierwsza część książkowego koszmaru nie jest absolutnie wyjątkiem potwierdzającym regułę.

Książeczka jest cieniutka i nie dałem jej rady połknąć na raz tylko dlatego, że nie wytrzymałem jednorazowo takiej dawki kiepścizny. Ze względu na jej objętość wielkrotnie mamy tu do czynienia z tym, iż w jednym zdaniu zamknieta jest cała pełna dramaturgii, kolorów, szczegółów, ruchu i Bóg jeden wie, czego jeszcze, filmowa scena. Ekranowe kadry epatujące intensywnością na kartach książki potraktowane są skrótowo, byle jak. Epitety w stylu „przerażający, straszny, obrzydliwy” nawet nie zbliżają nas do uczucia grozy, które mnie towarzyszyło, kiedy przed laty gapiłem się na gębę Freddy’ego łypiącego na mnie z ekranu.

Mimo wszystko mam tę pozycję na półce i jest ona dla mnie cenna. Ze względu na sentyment. Szukając w związku z tym jakiegokolwiek plusa dla tej książeczki, wskazuję okładkę. Jest po prostu fajna. W odróżnieniu od...

Dżejkob | 2012-03-02
Przeczytana: 22 lutego 2012

Książka na podstawie filmu, albo film na podstawie gry, to nie ma prawa się udać, a przynajmniej jest to bardzo trudne. Niemniej jednak takie dzieła powstają. Koszmar z Elm Street... Ulicy Wiązów (jak już tłumaczyć to wszystko!), jako fan wszelkiej maści filmowych morderców, ( Jason Voorhees number 1! :) nie mogłem przejść obojętnie, gdy w antykwariacie, na jednej z półek, dostrzegłem znajome oblicze pana w wigilijnym sweterku, z równie ciętym poczuciem humoru, jak jego wierna rękawica. Książka wywołała radość w moim sercu, gdyż takie pozycje nawet jeśli słabe, są mega gratką dla slasherowych maniaków. Za niewielkie pieniądze stała się ozdobą mojej kolekcji. Co do samej książki autor bezmyślnie skopiował to co było w filmie. Opisał całą jego fabułę, czego można się było spodziewać więc to nie wada. Jeśli oglądałeś film to książkę możesz sobie darować, bo nie ma w niej nic nowego. 6/10 z sentymentu do tego poparzonego psychola.

Kamil Piekarski | 2015-05-10
Na półkach: Horrory, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2015

Między stylem pisania Kinga i Barkera, a autorem tejże książki, czyli Jeffreyem Cooperem jest swego rodzaju przepaść. Pierwsi dwaj stoją bezpiecznie kilkanaście metrów przed krawędzią, a ostatni spadł i siedzi bezpiecznie na drugiej od góry półce skalnej.
Kim jest Freddy Krueger to wie każdy - maniakalny morderca dzieci. Został zlinczowany i spalony przez mieszkańców Springwood. Teraz objawia się ich dzieciom we snach i ich morduje w bestialski sposób.
Pisarz Cooper chyba nie miał pomysłu na książkę, więc pomyślał: "Hej, Cooper, są filmy na podstawie książek, więc czemu miałoby nie być książek na podstawie filmów?! Jaki ostatnio horror oglądałeś? Koszmar z ulicy Wiązów? Może być. Zabieraj się do roboty, leniu, i zaczynaj pisać opowiadanie, bo na powieść może nie być już czasu, gdyż inni pisarze mogli wpaść na ten sam pomysł co ty, stary."
Książkę kupiłem za 2 zł razem z dziesięcioma innymi horrorami z lat 90. w antykwariacie na Allegro. I nie żałuję tych 2 zł. Nie było to może...

setox | 2012-07-08
Przeczytana: 04 lipca 2012

Tak się składa, że w kolekcji mojej mamy, która jak była nastolatką lubiła horrory był też cykl "Koszmarów z Elm Street". Przeczytałem wszystkie części wydane w 1991 i 1992 roku. Jak wrażenia? Widziałem wcześniej film a raczej filmy jeżeli wliczać ten nowy "Koszmar" z 2010r. Teraz miałem okazję przeczytać książkę i co mogę powiedzieć.

Na pewno sam pomysł jest... zarąbisty, naprawdę świetny! Postać Krugera to coś wspaniałego. Pierwsza część rzecz jasna najlepsza...następne to tylko uzupełnienie gdyż autor wiedział, że mając taki zły charakter jak FREDDY nie można skończyć na książce stu stronicowej ! Myślę, że każdy kto lubi horrory z dużą dawką krwi, brutalności i który ma na pewno dobrą wyobraźnię powinien to przeczytać. Ja tam nie żałuję. ;)

Alicja | 2011-08-16

Cóż, rozumiem że nie wszystkim przypadły do gustu książki o Freddy'm ale mnie zarówno książkowa, jak i filmowa seria "Koszmarów" osobiście urzekła swoim specyficznym klimatem tanich horrorów i lekką kiczowatością ;)coś dla fanów filmów typu "Killer Klowns from Outer Space" i "Braindead" bo książek podobnych nie znam :)

ukasz531 | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

Jedynym plusem tej książki jest jej długość. Przeczytałem ją w mniej niż godzinkę i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. "Koszmar z Elm Street" przypomina streszczenie filmu pisane przez licealistę; brak tu grozy, napięcia, czegokolwiek, co mogłoby kojarzyć się z horrorem. Jeśli ktoś oglądał (świetny) pierwowzór filmowy, to w książce nie znajdzie absolutnie niczego nowego. Można ją nabyć jako ciekawostkę, ale czytanie odradzam - lepiej obejrzeć sobie enty raz film, niż tracić czas na "książkę" Coopera.

mosquitokiller | 2010-08-25
Przeczytana: styczeń 2009

Pamiętam, że książka była wiekowa i rozpadała mi się w rękach. Odpowiadało mi, jak zapach starej książki współgra z opowieścią i zimową, wieczorową porą. Wniosek z tego taki, że książce musi towarzyszyć klimat. Wtedy Freddy, postać jak z taniego horroru, wzbudza strach :-)

Koneser_Klasyki | 2014-12-05

Seria filmowa "Koszmaru z Ulicy Wiązów" to oczywisty kult - łącznie z crossoverem "Freddy vs Jason" - ale pierwsza część literackiej adaptacji to po prostu nic specjalnego.

Rosalie14 | 2012-12-05

Mimo,że oglądałam film ,książka wciągnęła.Autor nie wnika głęboko w uczucia bohaterów,ale to mi nie przeszkadzało w czytaniu.Po prostu: krótko,zwięźle i na temat :)

Tysyfone | 2011-05-19

kultowa seria i tyle...