Koszmar z Elm Street 1

Wydawnictwo: Phantom Press
A Nightmare on Elm Street
horror
Pauleene

10 lat minęło odkąd ludzie z Elm Street zadbali o to, aby rzeźnik ze Springwood już nigdy nikogo nie skrzywdził. Mieszkańcy zdążyli już zapomnieć o koszmarze z przed lat, którego byli świadkami. Lecz sielanka i bezpieczeństwo nie mogą trwać wiecznie. Freddy zmartwychwstaje w snach dzieci swoich oprawców i poprzysięga krwawą zemstę...

źródło opisu: Phantom Press International, 1991

CubeX | 2014-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Książkowe adaptacje filmów to w zdecydowanej większości dno totalne. Pierwsza część książkowego koszmaru nie jest absolutnie wyjątkiem potwierdzającym regułę.

Książeczka jest cieniutka i nie dałem jej rady połknąć na raz tylko dlatego, że nie wytrzymałem jednorazowo takiej dawki kiepścizny. Ze względu na jej objętość wielkrotnie mamy tu do czynienia z tym, iż w jednym zdaniu zamknieta jest cała pełna dramaturgii, kolorów, szczegółów, ruchu i Bóg jeden wie, czego jeszcze, filmowa scena. Ekranowe kadry epatujące intensywnością na kartach książki potraktowane są skrótowo, byle jak. Epitety w stylu „przerażający, straszny, obrzydliwy” nawet nie zbliżają nas do uczucia grozy, które mnie towarzyszyło, kiedy przed laty gapiłem się na gębę Freddy’ego łypiącego na mnie z ekranu.

Mimo wszystko mam tę pozycję na półce i jest ona dla mnie cenna. Ze względu na sentyment. Szukając w związku z tym jakiegokolwiek plusa dla tej książeczki, wskazuję okładkę. Jest po prostu fajna. W odróżnieniu od...

Dżejkob | 2012-03-02
Przeczytana: 22 lutego 2012

Książka na podstawie filmu, albo film na podstawie gry, to nie ma prawa się udać, a przynajmniej jest to bardzo trudne. Niemniej jednak takie dzieła powstają. Koszmar z Elm Street... Ulicy Wiązów (jak już tłumaczyć to wszystko!), jako fan wszelkiej maści filmowych morderców, ( Jason Voorhees number 1! :) nie mogłem przejść obojętnie, gdy w antykwariacie, na jednej z półek, dostrzegłem znajome oblicze pana w wigilijnym sweterku, z równie ciętym poczuciem humoru, jak jego wierna rękawica. Książka wywołała radość w moim sercu, gdyż takie pozycje nawet jeśli słabe, są mega gratką dla slasherowych maniaków. Za niewielkie pieniądze stała się ozdobą mojej kolekcji. Co do samej książki autor bezmyślnie skopiował to co było w filmie. Opisał całą jego fabułę, czego można się było spodziewać więc to nie wada. Jeśli oglądałeś film to książkę możesz sobie darować, bo nie ma w niej nic nowego. 6/10 z sentymentu do tego poparzonego psychola.

Thomas | 2018-11-10

Książka na podstawie filmów o jednym z najsłynniejszych morderców, które są już klasykami powinna być czymś więcej niż tylko streszczeniem filmu. Autor niestety nie podołał tematowi i wszystko co jesteśmy w stanie przeczytać widzieliśmy już na ekranie, brakuje tutaj luźnych pomysłów od siebie, które nie miałyby wpływu na fabułę, ale jednocześnie sprawiłyby, że Koszmar z Elm Street stałby się czymś więcej niż tylko marną kalką kinowego hitu. Przypadłością trzech pierwszych książek z serii nie jest brak pomysłu, potencjału. Problemem tu jest sam autor, który zdecydował się na wyprucie swojego dzieła z większych opisów pozostawiając jedynie dialogi i krótkie wzmianki o miejscach i elementach charakterystycznych, można to uznać za zabieg celowy, wszak mógł wyjść z założenia, że każdy kto sięgnie po ten tytuł zapoznał się z filmem, ale czy to nie jest przypadkiem droga na skróty?

Alicja | 2011-08-16

Cóż, rozumiem że nie wszystkim przypadły do gustu książki o Freddy'm ale mnie zarówno książkowa, jak i filmowa seria "Koszmarów" osobiście urzekła swoim specyficznym klimatem tanich horrorów i lekką kiczowatością ;)coś dla fanów filmów typu "Killer Klowns from Outer Space" i "Braindead" bo książek podobnych nie znam :)

Kamil Piekarski | 2015-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horrory
Przeczytana: 10 maja 2015

Między stylem pisania Kinga i Barkera, a autorem tejże książki, czyli Jeffreyem Cooperem jest swego rodzaju przepaść. Pierwsi dwaj stoją bezpiecznie kilkanaście metrów przed krawędzią, a ostatni spadł i siedzi bezpiecznie na drugiej od góry półce skalnej.
Kim jest Freddy Krueger to wie każdy - maniakalny morderca dzieci. Został zlinczowany i spalony przez mieszkańców Springwood. Teraz objawia się ich dzieciom we snach i ich morduje w bestialski sposób.
Pisarz Cooper chyba nie miał pomysłu na książkę, więc pomyślał: "Hej, Cooper, są filmy na podstawie książek, więc czemu miałoby nie być książek na podstawie filmów?! Jaki ostatnio horror oglądałeś? Koszmar z ulicy Wiązów? Może być. Zabieraj się do roboty, leniu, i zaczynaj pisać opowiadanie, bo na powieść może nie być już czasu, gdyż inni pisarze mogli wpaść na ten sam pomysł co ty, stary."
Książkę kupiłem za 2 zł razem z dziesięcioma innymi horrorami z lat 90. w antykwariacie na Allegro. I nie żałuję tych 2 zł. Nie było to może...

ukasz531 | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

Jedynym plusem tej książki jest jej długość. Przeczytałem ją w mniej niż godzinkę i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. "Koszmar z Elm Street" przypomina streszczenie filmu pisane przez licealistę; brak tu grozy, napięcia, czegokolwiek, co mogłoby kojarzyć się z horrorem. Jeśli ktoś oglądał (świetny) pierwowzór filmowy, to w książce nie znajdzie absolutnie niczego nowego. Można ją nabyć jako ciekawostkę, ale czytanie odradzam - lepiej obejrzeć sobie enty raz film, niż tracić czas na "książkę" Coopera.

Maciek | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 11 lutego 2018

Absolutne "must have" dla każdego szanującego się fana wszelkiego horroru.
"Koszmar z Elm street" to wspaniała klasyka-jest świetny czarny charakter,kilka durnych postaci i ich nieprzemyślane decyzje i wyłaniająca się główna bohaterka której nikt nie wierzy.
Oczywiscie seria o freddym bazuje na filmach które z kolei bazują na grze komputerowej-ale kogo to obchodzi,zawsze świetnie jest wrócić i odświeżyc sobie klasyke.

dru | 2017-05-03

Jak dla mnie ikona kiczowatych horrorów z lat 80. Przeczytałam wszystkie części, które na początku lat 90. były dostępne w Polsce, pamiętam tę żarliwość z jaką pochłaniałam kolejne strony, w czasach, gdy wszystkie podstawówkowe czytanki wychodziły mi bokiem. Pewnie byłoby mi wstyd teraz sięgnąć po to ponownie, może kiedyś zdobędę się na tą 'literacką' perwersję.

mosquitokiller | 2010-08-25
Przeczytana: styczeń 2009

Pamiętam, że książka była wiekowa i rozpadała mi się w rękach. Odpowiadało mi, jak zapach starej książki współgra z opowieścią i zimową, wieczorową porą. Wniosek z tego taki, że książce musi towarzyszyć klimat. Wtedy Freddy, postać jak z taniego horroru, wzbudza strach :-)

Polᛋilver | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

''Raz,dwa Freddie ostre noże ma.
Trzy,cztery poszukaj siekiery.
Pięć,sześć swój krzyżyk weź.
Siedem,osiem nie śpij, nie
Dziewięć,dziesięć nie kładź się.''

Jedyna zaleta to objętość.Treść pozostawia wiele do życzenia.