Więzy krwi

Okładka książki Więzy krwi A. J. Quinnell
Okładka książki Więzy krwi
A. J. Quinnell Wydawnictwo: Adamski i Bieliński Seria: Czarna powieść przygodowa
powieść przygodowa
Czarna
Blood Ties
Adamski i Bieliński
1998-01-01
1998-01-01
Grzegorz Gotart
miłość matka syn przygodowa poszukiwania

Myślałem że będzie więcej akcji (sądząc po autorze)
A to takie romansidełko z morzem w tle. Troche thrillera i mordobicia
Miłość matki. Szuka syna? Czy go znajdzie?
Ktoś jej pomoże?
Chyba tak. Bo koniec jest do bólu przewidywalny

Myślałem że będzie więcej akcji (sądząc po autorze)
A to takie romansidełko z morzem w tle. Troche thrillera i mordobicia
Miłość matki. Szuka syna? Czy go znajdzie?
Ktoś jej pomoże?
Chyba tak. Bo koniec jest do bólu przewidywalny

Bardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę. Może nieco zbyt dużo było w niej określeń żeglarskich ale z drugiej strony jako laik mogłam się dzięki temu czegoś dowiedzieć. Oczywiście wiele sytuacji zostało przejaskrawionych i przedstawionych bardzo nierealistycznie, jednak jako powieść sensacyjno-przygodowa ma to swoje uzasadnienie.
Głównym motywem jest tutaj miłość matki do syna, która daje siły do przezwyciężenia wszelkich trudności. Ciekawie poprowadzony jest również motyw żeglarski.

Głównym motywem jest tutaj miłość matki...

Biorąc do ręki powieść Quinnella spodziewałem się zupełnie czegoś innego. Zamiast twardej i brutalnej powieści akcji przewracałem kolejne strony powieści przygodowej. I gdyby nie kilka, trzech, może czterech brutalnych wątków w książce,musiałbym przyznać,że jest to powieść skierowana do nastolatków i młodzieży.

Nie mam nic przeciwko powieściom przygodowym. Jednakże "Więzy krwi" są zdecydowanie zbyt "cukierkowate". Nie wiem dlaczego, ale takie określenie przychodzi mi do głowy jako pierwsze. Dlaczego? Otóż, praktycznie wszystko składa się bohaterom idealnie, we wszystkim się odnajdują. Są jak superbohaterowie. Dorównują wieloletnim marynarzom, strzelcom i innym specjalistom. No i ta miłość. Miłość, która czekała na bohaterów przez całe życie i w końcu się doczekała spełnienia. Wszystko idzie w powieści zbyt gładko. Aż nierealnie. Jak w bajkach Disneya.

Powieść czyta się szybko. I gdyby nie ten brak dystansu zachowanego przez autora pomiędzy tym co realne,a tym co mocno naciągnięte to powieść nawet przyjemna.

Nie mam nic przeciwko powieściom przygodowym. Jednakże "Więzy...

Do bólu przewidywalna, mimo to przyjemnie się ją czytało ;)

Do bólu przewidywalna, mimo to przyjemnie się ją czytało ;)

• 2011
  • Medica
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • ஐ LongTime Ago ஐ

Dodaj cytat z książki Więzy krwi