Zatopiona zima

Winter under water
978-83-240-1105-6
powieść angielska 21w
Agnieszka

Poszukujący, niespokojni, bezsenni... Joseph przyjeżdża do Polski, kraju, który zna tylko z opowieści. Wszystko jest dla niego obce - skuty lodem Kraków, szeleszczący język, twarze, dźwięki, zapachy. Nie zamierza się jednak poddawać, bo to kraj kobiety, którą kocha i dla której wszystko porzucił. Marta mieszka z mężem na blokowisku. Po pełnym namiętności angielskim romansie zostały jej...

Poszukujący, niespokojni, bezsenni...
Joseph przyjeżdża do Polski, kraju, który zna tylko z opowieści. Wszystko jest dla niego obce - skuty lodem Kraków, szeleszczący język, twarze, dźwięki, zapachy. Nie zamierza się jednak poddawać, bo to kraj kobiety, którą kocha i dla której wszystko porzucił. Marta mieszka z mężem na blokowisku. Po pełnym namiętności angielskim romansie zostały jej wspomnienia, listy i poczucie pustki. Gdy Joseph przyjeżdża do Polski, powracają emocje i wątpliwości... W zimowej scenerii Krakowa James Hopkin opowiada subtelną, mądrą historię o niespokojnych ludziach, którzy szukają swojego miejsca. Cechujące się głębokim wyczuciem obserwacje Anglika ukazują Polskę pełną niezwykłości, na które sami nie zwracamy uwagi. Przeplatając gorzki realizm magiczną historią miłosną, brytyjski autor pokazuje, co się dzieje, gdy granice - między państwami, ludźmi i duszami - przestają istnieć.

Adam | 2011-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2011

Sięgałem po tę książkę, bo byłem ciekaw obrazu Polski, widzianej oczami Brytyjczyka.
No i jestem zawiedziony. Rzecz niby współczesna, a obraz kraju jakby wyjęty z lat 50-tych - czyli szaro, buro i ponuro.
Rzecz opisuje zdradę - Polka, matka i żona - wyjechała na zachód gdzie zdradziła męża. Potem Brytyjczyk przybywa do Polski, a kobieta wprowadza go do domu rodzinnego, zmusza w ten sposób męża - świadomego sytuacji - do kontaktu z kochankiem... On niby zakochany ale jakoś tej miłości nie widać. W końcu idzie do łóżka z inną, przypadkiem poznaną w knajpie, potem obściskuje się z kolejną na Plantach. Jakaś chora ta miłość. Nie powiem jak się kończy, bo może ktoś jednak chcieć to przeczytać..., a książki się czyta a nie opowiada ;).
Powiem jeszcze tylko, że język przeładowany - jak dla mnie - metaforami, sztuczny, z drewnianymi aż wręcz nie realnymi dialogami - ludzie po prostu ze sobą tak nie rozmawiają.
Mnie się nie podobało. Ale może ktoś inny inaczej to odbierze.

Agussiek | 2010-08-23
Przeczytana: czerwiec 2010

Sięgnęłam po Zatopioną zimę z kilku powodów. Historia miłosna między Polką, a Anglikiem, Kraków i jego mieszkańcy widziani oczami owego Anglika, a do tego pozytywne recenzje na okładce i rekomendacja Olgi Tokarczuk. A więc sięgnęłam, a potem się męczyłam. Dokładnie 351 i pół strony.

O co chodzi? O miłość życia. Między Polką - Martą i Anglikiem - Josephem. Wszystko zaczęło się w lecie, podczas stypendium naukowego Marty w Londynie. Ale teraz jest zima. Marta wróciła z córką do domu, do męża. Joseph przyjeżdża, żeby ją odwiedzić, poznać jej kraj, ratować tę miłość. Niby pomysł dobry i ciekawy. Ale realizacja ani trochę mnie nie przekonała.

Dlaczego?

Po pierwsze ta zima. Szara, ponura, brudna, przeraźliwie zimna i samotna. Po drugie Kraków. Szary, biedny, pełen skinheadów, alkoholików i bezdomnych, nietolerancyjny i w ogóle jakiś taki zacofany. Po trzecie miłość. Żyje tylko w listach i w głowie głównego bohatera. Marta po powrocie do Polski jedynie pisze o miłości, ale nie czyni...

keskese87 | 2011-10-17

„Wszyscy cierpimy tak samo, ale śnimy w różnych językach”

Ona jest Polką, która spędziła kilka miesięcy za granicą, pracując nad swoją książką o nieszablonowych kobietach. On jest budowlańcem, niespełnionym artystą, czarującym ją swymi rysunkami. Długie rozmowy, wspólne wyjazdy, pisanie listów – wkrótce ich przyjaźń przeradza się w żarliwą, jedyną w swoim rodzaju miłość. Na drodze jednak staje ten drugi – Marta ma męża, czekającego w Polsce i córkę. Nie jest w stanie porzucić rodziny, zostawić dziecka. Gdy wraca do Polski, Joseph zostaje sam. Marta nie kryje się ze swoim rozdarciem – otwarcie przyznaje się mężowi do uczucie, które się w niej narodziło. Choć potrzebuje bezpieczeństwa domu, wciąż tęskni za Anglikiem. Wysyłają do siebie listy. Niespodziewanie Joseph oświadcza, że przyjedzie do Polski, dla niej… Jak skończy się ten miłosny trójkąt?

„Zatopiona zima” to debiut pisarski młodego Brytyjczyka, Jamesa Hopkina. Książka przyjęta w środowisku bardzo entuzjastycznie, ukazała...

gorzka | 2011-10-24
Przeczytana: luty 2010

Po przeczytaniu "Zatopionej zimy" miałam mieszane odczucia. Z jednej strony podobał mi się styl i język autora nadające refleksyjny i liryczny klimat książce. Z drugiej strony rzeczywistość opisana przez Hopkina jest straszliwie nieprzyjazna i ponura, odrzuca czytelnika od siebie, aż trudno uwierzyć, że autor miał na myśli Polskę. Przesada jest jednym z literackich środków stosowanych przez pisarzy, a zastosowanie jej z ukierunkowaniem w stronę negatywną ma miejsce w "Zatopionej zimie". Może tak musiało być, skoro główny bohater przyjeżdża do Polski w najchłodniejszą porę roku, jego nadzieje na odzyskanie utraconej miłości legną w gruzach, a on zostaje pozostawiony sam sobie bez znajomości języka i przyjaciół. Czy wobec takich okoliczności świat mógł się jawić bohaterowi w barwach optymistycznych? Wracając do meritum, czyli mojej oceny, książka podobała mi się oraz nie podobała mi się. Trudno to sklasyfikować:)

Anna | 2010-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

Kraków piękny. Stary, z lekka pokruszony, niełatwy. Autor wiecznie wzruszony i wzruszająco samotny. Ładne metafory :) W książce, oczywiście.

| 2015-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2015

James Hopkin używa bardzo pięknych i wyszukanych metafor w swojej książce. To jedyna zaleta. Skończyłam ją czytać na 200 stronie. Całościowo zbyt monotonna i męcząca w odbiorze.

MarioPierro | 2010-11-23

Choć język mi się nawet spodobał, utknąłem zaraz po pierwszym rozdziale. I dalej nie miałem cierpliwości. Jednak nic nie zrekompensuje płaskich postaci i nudnej fabuły.

Ronja | 2012-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Nuda po prostu. Jakaś rozklekotane emocjonalnie kobieta wodząca dwóch skrajnie różnych facetów za nos i człowiek, który dla niej zostawia swój kraj aby nauczyć się żyć w Polsce. Jego spostrzeżenia do mnie nie docierają, a marudzenie, chlanie i użalanie się nad sobą powoduje, że z trudem dobrnęłam do końca.

Beata | 2011-03-02

Szkoda cennego czasu na marne ksiazki,a ta z pewnoscia do nich nalezy.

Kaś | 2016-03-02