Anegdoty prezydenckie, tom 1

83-11-07895-5
polityka, USA, historia
historyczna
Łukasz Kuć

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych urzędowało 43 prezydentów. Każdy z nich był osobą szczególną, niepowtarzalną. Miał swe zalety i wady jako człowiek, i jako polityk. Dokonywali wielkich czynów, ale i popełniali błędy. Ich historie zostały opisane w łatwy i przystępny sposób, barwnym językiem. Książka zawiera obok ważnych faktów mniej istotne, niewiele znaczące, lecz nader interesujące zdarzenia, opinie i anegdoty. Należy zaznaczyć, iż nie wszystkie z nich są prawdą historyczną. Wokół prezydentów i prezydentury amerykańska historiografia nagromadziła ogromną liczbę mitów i legend. Jednak ich umieszczenie w tej publikacji oddaje doskonale mentalność Amerykanów i ich podejście do polityki.

Łukasz Kuć | 2010-07-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, historia
Przeczytana: 27 lipca 2010

Książka prof. Pastusiaka, wbrew tytułowi, nie jest zbiorem samych anegdot. Jest to raczej dosyć swobodny opis losów poszczególnych prezydentów, włącznie z czasem sprzed prezydentury i po niej. Autor stara się także skrupulatnie podejść do kwestii opisu pierwszych dam i ich wpływu na mężów. Pozycja bardzo ciekawa i warta polecenia dla wszystkich zainteresowanych historią Stanów Zjednoczonych. I tom obejmuje, ogólnie mówiąc, prezydentów XIX wiecznych.

MariaRozalia | 2016-11-21
MarcinH | 2015-03-02