Donald Trump Pierwszy taki prezydent Stanów Zjednoczonych

Okładka książki Donald Trump Pierwszy taki prezydent Stanów Zjednoczonych Longin Pastusiak
Okładka książki Donald Trump Pierwszy taki prezydent Stanów Zjednoczonych
Longin Pastusiak Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2019-01-01
2019-01-01
biografia Donald Trump kampania wyborcza kariera partia polityczna polityk polityka Stany Zjednoczone sukces USA wybory prezydenckie życie prywatne

Słabo... W pierwszej chwili pomyślałam, że autor powtarza same „oczywistości,” ale potem stwierdziłam, że może to po prostu ja już trochę wiem na temat Trumpa i polityki amerykańskiej. Może ta książka ma trafić do ludzi, którzy nie wiedzą nic, a chcieliby się dowiedzieć? - myślałam. Później zaczęły się powtórzenie - o zgrozo! Co kilka stron pojawiają się akapity, które różnią się pojedynczymi słowami! Byłam w stanie zrozumieć zabieg przywoływania jednego faktu kilka razy - dla podkreślenia, dla utrwalenia, ale przepisywanie całych akapitów? To trochę obraza intelektu czytelnika... a teraz natrafiłam na fragment, który może wprowadzić masę niezorientowanych osób w błąd! Autor opisuje kampanię wyborczą i moment, gdy Hilary Clinton oskarża Trumpa o molestowanie kobiet. Dalej twierdzi „(...) na jej oskarżenia o to, że molestował kobiety, Trump przyznał, że ma słabość do płci pięknej.” I przywołuje jego słowa „piękne kobiety pociągają mnie z automatu, od razu zaczynam je całować. Kiedy jesteś gwiazdorem, one ci na to pozwalają. Możesz robić, co chcesz. Łapać za cipki, cokolwiek, wszystko!” No i owszem. To są słowa Trumpa, problem polega jednak na tym, że z tego fragmentu można wywnioskować, że to stwierdzenie padło po ataku Clinton i jako rezultat tego ataku, co jest karygodnym błędem! Nie podano okoliczności, miejsca ani czasu wypowiedzenia tych slow. Nie znam konkretnej daty, wiem jednak, że stało się to o wiele wcześniej i w rozmowie z jakimś dziennikarzem, a Trump nie wiedział wtedy, że jest nagrywany i że materiał kiedykolwiek stanie się publiczny. Autor jednak tego nie wyjaśnił i po zamknięciu cytatu przeszedł do nowego akapitu, do całkiem innej sprawy. Jak gdyby nigdy nic.

Przeczytałam liczne książki Pana Profesora i bardzo ceniłam sobie jego wiedzę i sposób pisania. Jednak ta książka to porażka. Tyle zbędnych powtórek, że bez nich książka byłaby o połowę cieńsza i z pewnością mniej męcząca. Pomijam błędy stylistyczne, ale błędy typu ,,Tramp" zamiast ,,Trump" świadczą o totalnej ignorancji i/lub nieumiejętności redaktora/korektora. Niestety widać, że autor książki też pisał dość chaotycznie i w pośpiechu. Popełnił liczne błędy rzeczowe. Jedyna książka Pana Pastusiaka której nie polecam.

Znalazłem literówki, błędy rzeczowe, a nawet ortograficzne! międzynarodowa- nie między narodowa! Wiele powtórzeń, śmiało można by wyrzucić ok. 100 stron tych samych informacji. Doczytałem, ale było ciężko. Mam wątpliwości, czy pisał ją autor. To wręcz niemożliwe, gdyż miałem wrażenie, że czytam słabą pracę licencjacką, a nie publikację pisaną przez fachowca. Na pewno w miesiąc napisałbym lepszą :)

Książka sprawia wrażenie pisanej „na kolanie”, zawiera dużo błędów rzeczowych. Szczególnie podczas czytania jej zabrakło mi obiektywnego spojrzenia autora na Prezydenta, który np. w opisie drugiej debaty Prezydenckiej pominął szeroko komentowaną, głośną ripostę Trumpa „Ponieważ poszłabyś siedzieć”, którą dzięki opinii wielu publicystów przechylił na swoją korzyść rezultat tego starcia.

Błędy rzeczowe - James Comey jako szef CIA zamiast FBI, Donald Tusk jako szef Komisji Europejskiej zamiast Rady Europejskiej, takie błędy nie powinny występować. Dużo powtórzeń, częste zmiany wątków,bez uzasadnienia chronologicznego ani tematycznego. Plus: łatwy w odbiorze język

• Historyczna
  • Kupione-2019