Anegdoty z Białego Domu

Bellona
2020-09-16
2020-09-16
politycy biografie USA

Bardzo miło się czytało, choć trzeba przyznać że momentami korekta tej książki, wykonana przez Joannę Kłos, wypadła słabo. Kilkakrotnie zdarzały się powtórki tych samych cytatów... strona po stronie! (str. 454-455, cytat o zamachu na Busha w Gruzji). W obu cytatach są inne dane (sic!),co poddaje w wątpliwość wiarygodność tej książki :)

Strasznie nierówna książka. Momentami ciekawa i wciągająca lecz niestety w znacznej mierze przegadana, nudnawa i przede wszystkim pełna powtórzeń.
Można ją podzielić na trzy etapy-
- Etap pierwszy - raczej nudne i mało ciekawe anegdoty o Waszyngtonie, Jeffersonie i Lincolnie
- Etap drugi - interesująca część książki zaczynająca się od rozdziału poświęconego Wilsonowi, ze świetnymi rozdziałami o Roosevelcie, Thrumanie i Eisenhowerze.
- Etap trzeci - "etap stronniczy" gdzie autor niestety zatracił jakikolwiek obiektywizm czego dobitnym przykładem jest rozdział poświęcony Reaganowi. Ciężko się czytało te usilne próby udowodnienia, że RR był idiotą i miernym prezydentem. Nie sposób było nie mieć wrażenia, że te bezpardonowe ataki na Ronalda Reagana są podyktowane osobistą niechęcią do prezydenta USA, który w znacznej mierzy przyczynił się do upadku komunizmu i odsunął kumpli pana Pastusiaka od władzy.
Co gorsza od rozdziału o Carterze co raz bardziej widoczny jest brak obiektywizmu autora, który nie ukrywa swojej sympatii i pobłażliwości dla wybryków i wpadek prezydentow z Partii Demokratycznej przy jednoczesnym i nieustannym ośmieszaniu i umniejaszaniu osiągnięć prezydentów należących do Partii Republikańskiej.
Jest to naprawde spore rozczarowanie bo rozdziały od Wilsona do Forda włącznie były naprawdę ciekawe. Później niestety "coś się popsuło" i autor totalnie położył rozdziały o ostatnich prezydentach USA.
Liczne powtórzenia i nieścisłości również nie wpływają dobrze na całościowy wizerunek książki (przykładowo w rozdziale o George'u W. Bushu na dwóch sąsiadujących stronach jest wzmianka o próbie zamachu w Gruzji, gdzie ktoś rzucił granatem w kierunku prezydenta. Na stronie 454 czytam, że granat spadł około 30 metrów od trybuny podczas gdy na 455 stronie mamy infomrację, że granat spadł 19 metrów od trybuny. Takich powtórzeń i nieściłości jest w książce pełno podobnie jak nierozumiałych zmian wątków i przeskoków w chronologii gdzie nagle z opowieści o czasach prezydentury następuje gwałtowny i nie mający żadnej przyczyny przeskok do lat młodości danego prezydenta.

Ogółem - ksiązka poprawna, momentami naprawdę dobra, szkoda tylko, że rozdziały o prezydentach ostatnich 4 dekad pozostawiają dość duży niesmak.

Można ją podzielić na trzy etapy-

• Biografie/ prawdziwe historie / reportaż/ literatura faktu📑❗