rozwiń zwiń

Pantera w piwnicy

Okładka książki Pantera w piwnicy
Amos Oz Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
148 str. 2 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
Panter ba-martef
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
148
Czas czytania
2 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375103854
Tłumacz:
Danuta Sękalska-Wojtowicz
Tagi:
literatura izraelska proza współczesna Jerozolima lojalność przyjaźń zdrada
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
256 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1855
330

Na półkach: , , ,

To moje kolejne, bardzo udane spotkanie z prozą Amosa Oza.

Niedawno przeczytałam „Mojego Michaela” napisanego w 1968 r. i „Opowieść o miłości i mroku” ukończoną w 2002 r., teraz: „Panterę w piwnicy” napisaną w 1995 r. Łączy je miejsce (Jerozolima), czas (połowa XX w.), dojrzały intelektualnie chłopiec, jedynak, dziecko uczonego ojca i matki, która ze względu na urodzenie dziecka, nie ukończyła studiów. Dwupokojowe mieszkanko. Mapy na ścianach w przedpokoju. I biblioteka. Piękna. Bogata. Marzenie niejednego bibliofila. I zwrot ojca do syna „wasza książęca mość”. I polski antysemityzm (tutaj: ze wstrząsającą sceną w przedwojennym gimnazjum). I… Pewnie dużo innych wspólnych elementów. W „Opowieści o miłości i mroku” autor wspomniał, że powinno się pisać o tym, co się zna. I tutaj wyraźnie widać wierność temu poglądowi. Te same motywy przewijają się już w trzeciej czytanej przeze mnie książce autora. Miałam wrażenie, że czytam o tych samych dorosłych i o tym samym chłopcu. Czy mi to przeszkadzało? Niekoniecznie. Natomiast nachodziły mnie myśli, że może książki danego autora powinno się czytać w kolejności ich powstawania? Gdybym najpierw przeczytała „Panterę” a później „Opowieść”, która w innym, niż ja posiadam, wydaniu ma podtytuł „Powieść autobiograficzna”, „Pantera” zyskałaby dużo wyższą ocenę, jako wstęp, przygotowanie, wykorzystanie motywów z własnego życia do tworzonej opowieści. Czytanie „Pantery” po doskonałej i jakby dopełniającej „Opowieści o miłości i mroku” bardzo zubożyło mój odbiór tej pierwszej. To trochę tak, jakby najpierw przeczytać powieść, a później jej streszczenie. Albo wstęp. Ale tylko trochę 😊. Bo Oz, jak zwykle podejmuje wyzwanie przeprowadzenia czytelnika przez ścieżki intelektualnych rozważań. Tym razem wędrujemy ścieżkami zdrady. W pięknym stylu.

W książce przez kilka miesięcy towarzyszymy Profiemu, dwunastoletniemu chłopcu z zadatkami na intelektualistę. To miesiące obejmujące letnie wakacje „niecały rok przed tym, nim Brytyjczycy opuścili kraj i z zamętu wojny wyłoniło się państwo Izrael.” Miejsce i czas powieści determinuje zabawy, zajęcia, rozmyślania i dylematy chłopca. Głównym problemem, który pochłania jego myśli i emocje tego lata, jest zdrada: „Tylko ten, kto kocha, może zostać zdrajcą”, „Czy zdrada zdrady znosi pierwotną zdradę? Czy też czyni ją podwójnie złą?”, „Czy zdrada zawsze jest podła?” itd… Jest też dużo o poczuciu krzywdy, przynależności, lojalności, wybaczaniu i wybaczeniu. I o wyborach. Na przykład: czy lepiej zostać fanatykiem czy zdrajcą?

„To jest nasza historia: wyłania się z mroku, błądzi tu i tam i wraca, skąd przyszła. Pozostawia wspomnienie bólu przemieszanego ze śmiechem, żalu, zdziwienia.”

To moje kolejne, bardzo udane spotkanie z prozą Amosa Oza.

Niedawno przeczytałam „Mojego Michaela” napisanego w 1968 r. i „Opowieść o miłości i mroku” ukończoną w 2002 r., teraz: „Panterę w piwnicy” napisaną w 1995 r. Łączy je miejsce (Jerozolima), czas (połowa XX w.), dojrzały intelektualnie chłopiec, jedynak, dziecko uczonego ojca i matki, która ze względu na urodzenie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    334
  • Chcę przeczytać
    190
  • Posiadam
    70
  • Ulubione
    13
  • Teraz czytam
    7
  • 2019
    5
  • 2018
    3
  • Judaica
    3
  • Amos Oz
    3
  • 2013
    2

Cytaty

Więcej
Amos Oz Pantera w piwnicy Zobacz więcej
Amos Oz Pantera w piwnicy Zobacz więcej
Amos Oz Pantera w piwnicy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także