Five : short novels

Twórczość laureatki Nagrody Nobla Doris Lessing mocno związana jest z jej biografią. Autorka spędziła młodość w Afryce Południowej; "afrykańska" część pisarstwa Lessing przepojona jest jej żywym uczestnictwem w otaczającej rzeczywistości, niezgodą na kolonialną politykę nierówności rasowej, krytyką bezpłodnej kultury białych na Czarnym Lądzie. Frapujące ją problemy społeczne Afryki przekuła na słowo i pomieściła w prezentowanym tomie, za który w 1954 roku otrzymała nagrodę im. Somerseta Maughama. W sposób wolny od zakłamanego sentymentalizmu Doris Lessing bierze pod lupę mieszkańców Czarnego Lądu. W tytułowej opowieści mały biały chłopiec przygląda się rojowisku czarnych robotników kłębiącemu się w kopalni złota. Ów chłopiec u stóp prawdziwego mrowiska zawiązuje przyjaźń z czarnym rówieśnikiem. Mrowisko stanie się metaforą wyzysku i przyjaźni, która nie godzi się na nierówność społeczną.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007

źródło okładki: http://www.piw.pl/

wiejskifilozof | 2015-01-25

Tak,tak i ja miłośnik tanich romansów i krwawych horrorów klasy czasem T,lubię czasem przeczytać coś klasy A.
Oto Mrowisko,książką która sprawiła,że czytanie nabrało jeszcze większego sensu.
Przejmująca historia życia białej rodziny w RPA,wstrząsała mną do głębi.
Ciekawe spojrzenia,na próbę zrobienia z czarnego chłopca-białego elegancika.
Mamy tu też przejmujący opis pracy w kopalni,do tego dochodzi feminizm.
A jak chcecie dowiedzieć się,jaka cześć RPA jest nazywana...Polską.To koniecznie przeczytajcie książkę.

Kinga | 2013-12-29
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Lata temu obiecałam sobie, że będę lekceważyć Nagrodę Nobla w literaturze, jak i wszystkich jej zwycięzców. Nie mogłam znieść, że ten mały komunista, zakochany w Fidelu, trochę już szalony Gabriel Garcia Marquez ją dostał, a mój ukochany Llosa nie.

Byłam niewzruszona w moim oburzeniu, więc w końcu Akademia Szwedzka ugięła się i w 2010 roku przyznała Nobla Llosie (a właściwie powinnam powiedzieć Vargasowi albo Vargasowi Llosie).

Z tego to powodu mogę już teraz czytać Doris Lessing.

'Mrowisko' to jedna z jej mniej znanych książek i czyta się to trochę jak prolog do czegoś wielkiego i wspaniałego, co prześwituje czasem między stronami. Jest tyle w tym potencjału, a Lessing drażni się z czytelnikiem racjonując mu swój talent.

Chyba tylko w Polsce można kupić jeszcze 'Mrowisko', bo angielskie wydanie (zwane po prostu 'Five: Short Novels') było chyba ostatnio wznowione gdzieś w latach 60-tych i to bez względu na jej Nobla z 2007 roku.

Nie mam żadnych zarzutów co do Lessing, ale mam...

DramaQueer | 2010-08-04
Przeczytana: 2008 rok

Doris Lessing w zbiorze opowiadań powraca do kraju dzieciństwa, gdzie Brytyjczycy pokazują, że niezależnie czy chodzi o Indie, Australię czy RPA popełniają te same błędy, zakorzenione w kolonialnej pysze, odnosząc się do rodowitych mieszkańców. Oszczędne w formie, pełne treści studium charakterologiczne i socjologiczne tamtego okresu - jak również lekcja historii społecznej w noblowskiej formie. Wracam do lektury często i gorąco polecam! Zwłaszcza czytelnikom chcącym rozpocząć swoją przygodę z Lessing.

karolinaflora | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Krytyka kolonialna w literackiej formie jeszcze przed teoretykami i krytykami postkolonialnymi. Bardzo dobrze ujęte w literacką formę problemy właściwe dla dyskursu postkolonialnego. Wyeksponowane wszystkie najważniejsze mechanizmy mentalnego kolonizowania, obracanie się oświeceniowej misji białego człowieka wniwecz (zgodnie z mechanizmem mimikry, odwracającej sens narzucanych rytuałów). Zawsze wolałam europejską część twórczości Lessing, opowiadającej o doświadczeniu, które jest nam bliższe. Ale jej twórczość afrykańska ma poważne walory edukacyjne. Zwłaszcza jeśli czyta się ją wespół z bardziej współczesnymi powieściami postkolonialnymi (np. Coetzeem).

pia | 2013-03-02
Przeczytana: 28 lutego 2013

Lessing też dostała drugą szansę i całe szczęście, "Znów ta miłość" mnie zawiodła, ale "Mrowisko" podbudowało. Powoli zaczynam rozumieć tego Nobla.

Dużo dobrego zrobiła kolonialna Afryka, która tu też mnie zachwyciła. Afryka z punktu widzenia białych, bo ta bardziej do mnie bardziej trafia. Więc trzy opowiadania tak (a najbardziej "Lobola", którą bardzo czułam, bo mam dużo z Mariny Giles - chociaż nie postawiłabym Afryki wyżej niż Anglię) i jedno brytyjskie właściwie też, chociaż nie rozumiem, skąd się wzięło. Problem miałam z "Głodem", bo przy właściwie udanej akcji bardzo męczył mnie murzyński sposób opowiadania, tak jakby z kraalu pochodził nie tylko Dżabawu, ale też narrator, który swoim językiem w ogóle do mnie nie trafiał i zmęczył tak, że musiałam zrobić przerwę na prawie dwa miesiące.

Był początkowy zachwyt, był spadek w drugiej części, ale Doris Lessing bardzo dobrze kończy i właściwie każde opowiadanie wyciągnęła w zakończeniu. I pozostawia bardzo dobre wrażenie.

owliktuk | 2012-09-23
Przeczytana: 22 września 2012

Cztery opowiadania zawarte w tej książce, dotyczą Czarnego Lądu i opowiadają: o niespełnionych oczekiwaniach i ambicjach afrykańskich kolonistów; o ich dzieciach, które wychowują się w świecie hipokryzji i narzucanym poczuciu wyższości wobec "czarnej hołoty"; wreszcie o młodym Afrykańczyku, zagubionym w świecie białego człowieka.
Książkę czyta się płynnie. Opowiadania te osadzone są w afrykańskich realiach, jednak mam wrażenie, że w zasadzie ich przesłania są dużo bardziej ogólne i dotyczą relacji kobieta-mężczyzna, mąż-żona, rodzice-dziecko, dziecko-świat.

mellaga | 2016-11-25
Przeczytana: 2008 rok