Pantera w piwnicy

Okładka książki Pantera w piwnicy Amos Oz
Okładka książki Pantera w piwnicy
Amos Oz Wydawnictwo: De Agostini, Ediciones Altaya Polska Seria: Arcydzieła Literatury Współczesnej literatura piękna
Arcydzieła Literatury Współczesnej
Panther in the Basement
De Agostini, Ediciones Altaya Polska
2002-01-01
2002-01-01
Danuta Sękalska-Wojtowicz
Izrael Jerozolima

Ciekawy dla mnie opis życia wewnętrznego 12 letniego żydowskiego chłopca żyjącego w Jerozolimie w latach 40-ych XXw. Wie już o holocauście, jego rodzice przeżyli, bo wcześniej wyemigrowali do Palestyny. Czeka na wyjście Brytyjczyków i powstanie niezależnego państwa Izrael. W pewnym momencie zadaje ciekawe pytanie: dlaczego inne narody nam to robią, za co nas nienawidzą? Nie odpowiada na nie wtedy. Autor potrafi wciągnąć czytelnika w świat tej opowieści.

Pięknie płynie Amos po dzieciństwie w Izraelu. Bufiasta biblioteka, intelektualizm i próba zrozumienia Anglików, którzy toczą wojnę z prawowitymi mieszkańcami Jerozolimy. Godziny policyjne, prześladowania, a mimo to uczony dzieciak postanawia złamać zasadę ,,nie brataj się z wrogiem''. Razem z Brytyjczykiem wspólnie studiują język, poznają obyczaje oraz terror związany z bratobójczą wojenką, która wprawia ludzi w zdziczenie, zaszczepia w mózgach strach i panikę przed innymi. Uniwersalna opowieść, czy zdrada narodu, zabobonnych rodziców jest uzasadniona czy występkiem kłamstw, na zasadzie ,,kto przeciw nam, nie jest przyjacielem''. Odwieczny konflikt między rozumem, a przejawianiem wrogości wobec uciemiężycieli. Oczywiście, jak to w Jerozolimie, kilka warstw antysemickich czy uniwersyteckich, ale sprawnie lawirująca między fikcyjną prawdą, a wrażliwością autora na konflikty polityczne.

"Pantera w piwnicy" to pięknie napisana książka o dojrzewaniu i o próbach zdefiniowania zdrady, rozdzielenia dobra i zła. Z ogromnym ciepłem pisarz opowiada o dzieciństwie wrażliwego i myślącego chłopca, który stawia pytania, docieka prawdy, chce zrozumieć antagonizmy między Żydami i Arabami, między Żydami i siłami brytyjskimi. Wie, kogo i dlaczego należy uznać za wroga, ale wrażliwość prowadzi go do przyjaźni z żołnierzem brytyjskim. Ma niezwykłą potrzebę lektur i nauki języków, podpatruje świat ze swojego punktu na mapie świata i ma świadomość niemożliwości ogarnięcia całej wiedzy o nim. Nie brakuje tu humoru, wynikającego z bujnej wyobraźni chłopca, skierowanej na bohaterstwo bojowników o wolność Izraela. Jeśli Amos Oz opisuje swoje dorastanie, bez wątpienia był już wtedy człowiekiem słowa, a nie żołnierzem czy szpiegiem, choć lubił bawić się w obrońcę ojczyzny. Niedużą książeczkę znakomicie się czyta, gorąco polecam.

Zawsze coś nas warunkuje - miejsce urodzenia, wychowanie, spotkani ludzie. Zastanawiało mnie czy z tak wielu czynników potrafimy wydobyć siebie i myślę, że to nasz punkt widzenia jest tym co świadczy o naszej odrębności. Interesujący pisarz, odkryłam go niedawno i nie wiem jeszcze czy będzie moim ulubionym ale chcę go w dalszym ciągu poznawać. Nie spotkałam u nikogo tak zdumiewającego opisu biblioteki i tak plastycznego, kolacji. Być może nie to jest w tej książce najważniejsze ale z pewnością jest niespotykane.

Cieniutka książka, w bardzo eleganckim wydaniu – czarna gruba oprawa na której widnieje tylko tytuł, autor i wydawnictwo – wytłoczone złotymi literami. Dodatkowo okładka jest zabezpieczona obwolutą – również minimalistyczną, na której jednak znajduje się mała grafika.
Bohaterem powieści jest „Profi”, który snuje swoje wspomnienia z czasów gdy miał 12 lat. Mieszka wraz z mamą i ojcem w Jerozolimie, właśnie trwa lato, Żydzi kontrolowani są przez Brytyjczyków, a Państwo Żydowskie ma powstać dopiero za ok. rok.
Opowieść snuta przez bohatera jest nakreślona oczami nastoletniego chłopca – jest więc pełna dziecięcej naiwności. Profi opowiada o swoich codziennych obowiązkach, o relacji z mamą i ojcem, o swoich kolegach, o swoich zainteresowaniach, pierwszych zauroczeniach. Oprócz tego,
ponieważ właśnie trwa polityczno – społeczne napięcie, wszystkie codzienne dziecięce sprawy Profiego, przesiąknięte są patriotycznym duchem.
Uporządkowany światopogląd chłopca niespodziewanie zostaje poddany w wątpliwość, gdy Profi zaprzyjaźnia się z brytyjskim sierżantem Dunlopem. Zaczynają się w nim rodzić pytania: czy jest zdrajcą, czym jest zdrada, odwrócenie się plecami do kogo czyni zdrajcą?

Książka napisana jest kunsztownie, przez utalentowanego autora. Porusza pytania które zadaje sobie dziecko, ale tak naprawdę są to pytania uniwersalne, a wątpliwości mogłyby dotyczyć każdej osoby – niezależnie od tego w jakim byłaby wieku.
„Pantera w piwnicy” nie jest długa, natomiast osobiście uważam że jest ciut rozwleczona – z początku miła w odbiorze, przy ok. 100 stronie już trochę mnie nużyła. Pomimo więc tego, iż jest to dobrze napisana, rodząca refleksję opowieść, w pewnym momencie jej lektura jest już troszkę męcząca.

Klaustrofobiczny świat chłopca dojrzewającego w Palestynie pod brytyjskim protektoratem.Smutne i pouczające.

Przeraźliwie nudna. Miałam nadzieję, że może jednak mnie zainteresuje, ma przecież tak świetne recenzje. Cienka, więc przebrnęłam. Zupełnie dla mnie niezrozumiała.

Piękna powieść; wzruszająca, mądra i - mimo że porusza trudne tematy - ciepła (podobna pod tym względem jest powieść Grosmana "Wchodzi koń do baru" - czy to charakterystyczne dla pisarzy żydowskich?).
Kilka zdań-perełek zapada w pamięć na zawsze. A końcówka rozdziału 22 wzrusza do łez.
Gorąco polecam wszystkim miłośnikom prawdziwej literatury. Fabuła jest tu jedynie pretekstem do snucia głębokiej, pouczającej, sycącej duszę opowieści.

Jak zwykle - rewelacyjna! Przepiękny, godny podziwu język i przejmująca historia - jak zwykle, historia początków Izraela, bolesne wspomnienia antysemityzmu, bardzo trudne relacje między Żydami a Arabami - Amos Oz był zawsze głęboko świadomy tej trudnej sytuacji i prawie w każdej powieści starał się przedstawić ogromną bolesną świadomość, że Żydzi nie mieli monopolu na nieomylność. W "Panterze..." padło wiele mówiące zdanie, że po wyjściu Brytyjczyków, Arabowie staną się nowymi Żydami. W tym konflikcie nie było właściwego rozwiązania.
Każda przeczytana książka Autora, utwierdza mnie w przekonaniu, że Amos Oz był niesłychanie mądrym facetem o głębokim wnętrzu i ogromnej świadomości otaczającego go trudnego świata.

• Judaica
  • Amos Oz