Reguły Moskwy

Tłumaczenie: Jędrzej Burakiewicz
Cykl: Gabriel Allon (tom 8)
Wydawnictwo: Muza
Moscow Rules
978-83-7495-809-7
Moskwa, zabójstwo, szpieg
Pistacia

Gabriel Allon, agent, który odszedł ze służby, by zostać konserwatorem sztuki, idąc tropem zabójstwa pewnego dziennikarza, trafia do Rosji. Odkrywa, że gra szpiegowska, w którą się wplątał, toczy się o stawkę, jakiej jeszcze nigdy nie widział. Teraz musi grać według reguł Moskwy. To nie jest ponura Moskwa z czasów Związku Radzieckiego, ale Moskwa współczesna, pławiąca się w petrodolarowym...

To nie jest ponura Moskwa z czasów Związku Radzieckiego, ale Moskwa współczesna, pławiąca się w petrodolarowym dostatku i luksusie. To tutaj młode pokolenie wiernych wyznawców Stalina knuje spisek, który pozwoli im odzyskać utracone mocarstwo i rzucić wyzwanie odwiecznemu wrogowi – Stanom Zjednoczonym.
Jednym ze spiskowców jest Iwan Charkow, były agent KGB, który na gruzach ZSRR wybudował światowe imperium inwestycyjne. Jego częścią są ukryte interesy, lukratywne i zarazem śmiertelnie niebezpieczne. Charkow handluje bronią i właśnie ma zamiar dostarczyć najnowocześniejsze rosyjskie uzbrojenie Al Kaidzie. Jeżeli Allon nie dowie się na czas, gdzie i kiedy ma zostać przekazany towar, świat będzie świadkiem najkrwawszych zamachów terrorystycznych od 11 września 2001. A czasu jest niewiele…

[opis wydawcy]

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu

Kiedyś, jeszcze na studiach, był czas, gdy zaczytywałam się wszelkimi szpiegowskimi opowieściami z wielkiego świata - Forsytha, nawet Ludluma. To było coś nowego w naszej siermiężnej rzeczywistości.
Silva nie musi odrywać nas od siermiężnej rzeczywistości, bo już nasz świat aż tak bardzo nie różni się od zachodniego, a mimo to czyta się go świetnie. Zwłaszcza, że ukazał kontrast między za Zachodem, a Rosją.

Powieść jest bardzo dobra, szpiegostwo na wysokim poziomie, współpraca między agencjami z różnych krajów. Jednak największym atutem powieści jest sposób, w jaki pokazuje współczesną Rosję.

Ja osobiście myślałam, że po Głasnosti i Pierestrojce już skończyły się czasy reżimu. Ależ byłam naiwna. Wiem, że powieść jest fikcją literacką, ale przecież pewne wydarzenia oglądane w telewizji nie są wyssane z palcach. I jakkolwiek D. Silva pisze też, że wiadomości telewizyjne nie zawsze są zgodne z prawdą, to jednak kropla prawdy w morzu kłamstwa i niedopowiedzenia się...

Jacek | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

To moja pierwsza książka o Gabrielu Allonie - trafiona przez przypadek z wyprzedaży :) No i wpadłem. Moja druga połówka musiała zacząć wychodzić z psem, sprzątać i gotować. I donosić mi posiłki żebym coś jadł. Dawno, bardzo dawno książka mnie tak nie wciągnęła jak ta.
To połączenie Toma Clancego, Johna Le Carre i Roberta Ludluma z znaczeniem że każdy musiałby by być w szczytowej formie twórczej by wyszło podobne dzieło.
Nawet nie przeszkadzało mi to że jest to ósma powieść z tym bohaterem, gdyż nawiązań do poprzednich książek było mało i jak były to były zrozumiałe.
Szybkie tempo, doskonały research autora do opisu otoczenia w którym bohater się porusza, pomysł na historię i jej spójność - tak w skrócie można opisać ksiązke.
Jak w powieści political - fiction i szpiegowskiej jest dużo odniesień do współczesnej rzeczywistości Rosji, są trupy, trochę brutalności, miłości trochę i dużo dużo akcji.
Pisząc te słowa już jestem po kolejnych dwóch ksiązkach o Allonie i zabieram się za...

Marta | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Zdarzyło mi się przez chwilę studiować rosyjski, więc jakąś część ich historii znam. W sumie to każdy zna. W tej książce zebrane jest większość podejrzeń jakie zachód ma na temat ustroju jaki panuje w Rosji. Do tego wtrąca się jeszcze Izrael, który czasami też może być punktem zapalnym w dyskusjach. Jak dla mnie książka ciekawa, nie ma tu monotonności i można chociaż troszkę podejrzeć pracę szpiegów. Polecam :)

Kinga | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Bardzo dobrze połączona fikcja literacka i rzeczywistość. Książka nie ma monotonnych opisów i praktycznie nie ma tutaj miejsca na nudę. Daje do myślenia, że na świecie jest bardzo wiele spraw, o których nie mamy pojęcia, a które dzieją się obok nas. Widać tutaj różnicę w sposobie życia i funkcjonowania państw w Europie zachodniej, a Rosji, która boryka się z wieloma problemami.

Aluss5 | 2013-10-13
Przeczytana: lipiec 2012

Nie jestem zadowolona z fabuły tej książki. Dla mnie Gabriel Allon zawsze będzie ucieleśnieniem najgorszych koszmarów arabskich terrorystów. A tu mamy do czynienie z zimnym i wyrachowanym jak rosyjską pogoda oligarchą-mafiozą. Ponadto książka napisana typowo dla pozostałych części- udręczony życiem główny bohater, opis każdego pomocnika Gabriela (no kurczę w każdej książce autor stosuje kopiuj-wklej: każda osoba z biura jest identycznie opisana np. Stary zielona kurta z rozerwanym rękawem i papierosy bez filtra; jak dla mnie jest to powielanie mające na celu zwiększenia objętości książki. Ponadto sposób infiltracji przeciwnika i co dziwniejsze dla mnie, bo ukazuje autora jako naiwnego człowieka, zamkniętego w apartamencie w NY- nigdy, przenigdy z tych "dobrych" nie zostaje zabity, ewentualnie torturowany.
Jakbym miała radzić innym fanom Gabriela, to opuście tą pozycję i od razu sięgnijcie po Sprawę Rembrandta.

Tiamat | 2015-08-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 10 zł
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Kolejna książka, którą dopadłam na promocji i niestety trafiłam na ósmy tom serii. Z tego względu nie bardzo pasowali mi bohaterowie, autor opisywał ich dość leniwie, jakby czytelnik był już ich starym znajomym:)
Oprócz tego chyba wiązałam z "regułami" zbyt wielkie nadzieje, myślałam o czymś w kalibrze Ludluma, jednak akcja jest dość słaba, może nie była przewidywalna, ale jakoś tak nie czuć było tego dreszczyka. No i co to za szpieg, jak wszyscy wiedzą jak wygląda i jak się nazywa? Średnio to jakoś widzę w rzeczywistości, wydaje mi się, że autor ma zbyt czarno-biały pomysł na całą książkę.

Przemek | 2014-05-16
Przeczytana: 01 maja 2014

Lubię książki z tego gatunku, jednak ta pozycja mnie nie zachwyciła. Mam wrażenie, że klimatowi szpiegowskiemu budowanemu przez autora brakuje realizmu. Nie mam złudzeń, że świat służb specjalnych budowany przez autora nie jest tak czarno-biały, by uznać autorytatywnie, że służby rosyjskie są czarne a Mossad biały. Książka na pewno nie ukazuje różnych odcieni szarości tam występujących i przez to sprawia wrażenie naiwnej. Nie wierzę w istnienie kogoś takiego jak Gabriel Allon w rzeczywistości.

bekjef | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Bardzo lubię książki Silvy, fajnie się czyta, ciekawe nienużące przygody głównego bohatera jego powieści sprawiają, że po lekturze wiem że nie zmarnowałem czasu.

aleczka | 2014-11-07

Dobra, trzymająca w napieciu, ale nie przesadzona sensacja. Polecam!

Jagvet | 2012-11-04
Przeczytana: lipiec 2011

Wszystko co najlepsze w Danielu Silvie. Super klimat, super fabuła i nasi ulubieni bohaterowie. Polecam szczególnie ze względu na klimat:)