Szkoła wdzięku

Seria: Fabryka Sensacji
Wydawnictwo: Buchmann
Charm School
Ag2S

Gregory Fisher, absolwent Yale, który wybrał się w podróż po Europie, nie zdaje sobie sprawy, że Moskwa będzie ostatnim miejscem, które odwiedzi. Przypadkowo spotkany przez niego amerykański lotnik, próbujący wyrwać się z rąk KGB, powierza mu, mrożącą krew w żyłach, tajemnicę. Na jego polecenie, Fisher kontaktuje się z ambasadą amerykańską. Telefon od młodego Amerykanina staje się początkiem śmiertelnie niebezpiecznej gry. Wkrótce pracownicy ambasady wpadają na ślad afery niesamowitej afery szpiegowskiej. Napięcie rośnie…

Książka przemawia do wyobraźni czytelnika nie tylko dzięki doskonałej fabule, ale też po mistrzowsku opisanej atmosferze życia za żelazną kurtyną, ciągłego zagrożenia i walki z totalitaryzmem

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl/

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/

Gabriela P | 2014-11-08
Przeczytana: 04 listopada 2014

Czasem odnoszę wrażenie, że Wschód został przeklęty przez jakąś niewidzialną siłę i skazany na nigdy niekończące się kłopoty. Chyba nie sposób się nie zastanawiać nad przyczynami ciągłego napięcia w tamtej części świata, kiedy od wielu miesięcy docierają do nas coraz bardziej niepokojące informacje o konflikcie na lini Ukraina-Rosja. Zimna wojna zakończyła się w 1991 roku, ale patrząc na to co się dzieje, mam coraz większe wątpliwości czy przypadkiem jedynie nie zasnęła, by w końcu się zbudzić i ponownie zaatakować. Nie, nie... Nie zamierzam pisać o polityce. To tylko taki wstęp, bo książka o jakiej chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć ma wiele wspólnego zarówno z Rosją, jak i zimną wojną.

Nelson DeMille wydał „Szkołę wdzięku” w 1988 roku, czyli jeszcze zanim zimna wojna naprawdę się skończyła, a ja dopiero uczyłam się chodzić. Mało tego. Nelson DeMille służył w Wietnamie, w tym w wywiadzie wojskowym, później w piechocie. Wspominam o tym, bo dzięki doświadczeniom autora, jego...

Vukko | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Przenosimy się do komunistycznej Rosji okresu zimnej wojny, miejsca gdzie za każdym rogiem czai się agent KGB i nikt nie może czuć się bezpiecznie. To, że Gregory Fisher, amerykański turysta znalazł się z nieodpowiednim miejscu i w niewłaściwym czasie rozpoczyna tok wydarzeń, który w może zniszczyć kruchy już pokój na świecie. Przez chwilę tylko jesteśmy z Fisherem, później aż do końca książki towarzyszymy głównie trójce pracowników ambasady USA w Moskwie. Możemy być świadkami panującej tam sytuacji gdzie państwo bezustannie żeruje na obywatelach i izoluje ich całkowicie od reszty świata, gdzie nawet partia nie ma kontroli nad służbą bezpieczeństwa KGB, która w założeniu miała ją chronić. Jest to Moskwa Łubianki, gdzie zamordowano z zimną krwią setki tysięcy ludzi po wcześniejszych przerażających torturach i przesłuchaniach. I gdzieś tam pod historycznym Borodinem znajduje się tzw. Szkoła Wdzięku, gdzie amerykańscy jeńcy, piloci zestrzeleni w Wietnamie uczą Rosjan jak zachowywać...

Samanta | 2013-01-24
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Jednym słowem: niesamowita. Akcja nie zwalnia nawet na chwilę. Powieść zaciekawia i wciąga, po prostu nie można oderwać się od czytania. Gorąco polecam, bo jest naprawdę warta przeczytania!

Oliwia | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Akcja, akcja, zwroty akcji i jeszcze raz akcja!
Nie da się nudzić. Mama poleciła mi tę książkę, ale początkowo podchodziłam do niej jak pies do jeża, żeby potem nie móc się od niej oderwać. Nigdy nie czytałam książki obfitującej w taki ogrom zwrotów akcji o 180 stopni! Myślałam, że tematyka wojenna i spiskowa nigdy mnie nie zaciekawi, ale mile się zaskoczyłam.
Jednak wadą tej pozycji (a może zaletą?) jest podróż helikopterem, strasznie się dłuży, bo po takiej ilości zwrotów nie jest wiadomo czego należy się za chwilę spodziewać, a oni lecą i lecą, dolecą, czy nie dolecą?
Niemniej jednak polecam ją każdemu.

To moje pierwsze spotkanie z tego typu literaturą i przyznam szczerze, że trochę się jej bałam.Moje obawy okazały się bezpodstawne, ponieważ książka wciąga i nie chce się jej odkładać.Mroczne tajemnice Związku Radzieckiego nie mogą zostać ujawnione ,a KGB już się o to postara żeby tak się nie stało.Nic nie jest takie jak się wydaje, a książka niejednokrotnie nas zaskoczy.Gorąco polecam ten świetny thriller szpiegowski.

Sylwia | 2013-09-04

Idealna lektura dla miłośników teorii spiskowych. Bardzo dobra historia kryminalna, na dodatek obsadzona w ZSRR. KGB i CIA, a w tym wszystkim zafascynowany czytelnik (czyli ja). Życzyłabym sobie jak najwięcej takich opowieści.

Zee | 2014-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Rosja czasy zimnej wojny. Gregory Fisher, amerykański student wybiera się w nagrodę na wycieczkę po tajemniczej krainie rosyjskiej. Jedzie własnym samochodem z wieloma drobnymi podarunkami dla miejscowych i grzecznie wywiązuje się ze wszystkich nakazów, przestrzega biegu marszruty i nie zbacza z wskazanej przez władze drogi. Do czasu. Do czasu kiedy jadąc do Moskwy zahacza o Borodino - słynne z bitwy z Napoleonem, gdzie po protu gubi się zjeżdżając nie tą drogą co trzeba. Kiedy dojeżdża do ostrzegawczego znaku z zakazem dalszej jazdy wysiada z samochodu, żeby rozeznać się w okolicy i wtedy słyszy kroki. Na przeciw niego staje uzbrojony człowiek poraniony, we krwi i słychać w oddali ujadanie psów.
Jack Dodson, zaginiony w akcji podczas wojny w Wietnamie lotnik, po ucieczce ze Szkoły Wdzięku pani Iwanowej natyka się na amerykańskiego studenta. Ścigany, nie ma zbyt wiele czasu, więc zdając się na ślepy los zesłanego mu przez Boga człowieka, przekazuje mu więc ważne, niewiarygodnie...

jowita89 | 2012-05-17

Na początku nie byłam przekonana do tego rodzaju tematyki, jednak obserwując tatę, który przez 3 dni nie mógł się oderwać od tej książki i czytal ją aż do ostatniej strony jedząc, pijąc i robiąc rózne inne rzeczy, postanowiłam spróbować. Wrażenia? Ogromne. DeMille jest rewelacyjny w ukazywaniu ludzkich emocji w specyficznych warunkach. Świetnie pokazuje prawdę o naturze ludzkiej oraz różnice kulturowe, psychologiczne i mentalne pomiędzy nacjami - w tym wypadku pomiędzy USA i ZSRR. Podoba mi się tez sposób w jaki autor opisuje, a raczej za pomocą zachowań bohaterów, pokazuje złożoność psychologii wojskowej. Książka to fascynująca podróż wgłąb Rosji w okresie Zimnej Wojny i każdy zwolennik trzymającej w napięciu akcji połączonej z analizą natury ludzkiej nie będzie zawiedziony.

Zbigv | 2014-11-20

Powieść wybitna pod względem historycznym. Autor zabiera nas w sentymentalną (sądzę, że to właściwe słowo) podróż po Moskwie i prowincji Związku Radzieckiego. Świetnie została zobrazowana rzeczywistość i wygląd tego kraju, jak również realia życia jego mieszkańców. Wierność, z jaką Nelson DeMille przedstawia świat naszych sąsiadów z końca lat 80-tych, tworzy specyficzny, mocny klimat, będący kolejnym pozytywnym czynnikiem dla wysokiej oceny tej książki.
Jeśli dodamy do tego zawiłą historię szpiegowską, otrzymujemy dzieło bardzo dobre, a dla fanów tego typu literatury wręcz rewelacyjne.
Gorąco polecam!

beltmann | 2016-01-07

Nie wiem, być może nie byłem wystarczająco skupiony podczas czytania, ale szczerze to nie rzuciła mnie ta powieść na kolana. Owszem, dobra, na pewno warta przeczytania, ale czegoś mi zabrakło. Chyba nie do końca wgryzłem się w klimat.