Zatopione skały i inne monidła

Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
83-88819-10-0
opowiadania
estr

Autobiografia wielkiego artysty - Jana Himilsbacha.
"Przyszedłem na świat pierwszego maja o trzeciej po południu. Tak przez jakiś czas mówiła moja matka, kiedy chodziła naprzeciwko do starego krawca męskiego, Grymberga, posłuchać, co ciekawego o Polsce mówi Moskawa..." - fragment książki

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

OPOWIADANIA – TAK, OPRACOWANIE - NIE. Poprzednie wydania o wiele bardziej mnie się podobały, gdyż w tym, poza opowiadaniami, wkurza mnie wszystko tzn wstęp, wierszyki , wspomnienia o Janku, zatytułowane „Relacje, strzępy, ścinki” oraz posłowie.
Żona Janka, „Basica”, osoba wykształcona wychodzi na niemotę; dziwne, że ten tekst /str.299-301/ zaakceptowała, bo jedynym rozsądnym jest jej ostatnie zdanie:
„Pił, pił i pił, a oni to za koszulę wylewali”.
W PRL-u wszyscy pili, a „kto nie pił ten kapował”. Nie chodzi o demitologizowanie Janka, lecz o należyty szacunek dla człowieka, więc podkreślam, że Himilsbachowie mieszkali w czystym, bardzo zadbanym mieszkaniu przy ul. Górnośląskiej, wraz z rasowym psem i rybkami w akwarium. Gdy Janek odbierał jakieś większe honorarium, to znikał z Krakowskiego na dwa dni, a żona kasę zabezpieczała. Co do przyjażni Janka ze ...

Ptasiek | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, Wznisienie

Włodi z Molesty wprowadził do rap obiegu słowo PARIAS określające ludzi wyrzuconych poza nawias społeczeństwa. Myślę, że i do Jana Himilsbacha ono idealnie pasuje. Znany ze swego charakterystycznego przepitego głosu i twardego bluzgającego języka w swojej prozie o dziwo nie używa żadnych przekleństw. Piszę zabawnie i całkiem nieźle. Sam mawiał, że wzorował się na Marku Hłasce. Może to nie liga w której grał Hłasko ale trzyma poziom.

Moim osobistym faworytem zdecydowanie "Chrzest".

| 2013-05-02
Na półkach: Przeczytane, Dobre

Warto wziąć w łapy tylko dla opowiadania "Chrzest". Jaś pisał tak jak żył, czyli z jajem i zadziornie.

paulina | 2015-07-07
Kwiprokwo | 2014-10-22