15 opowiadań nowojorskich

Tłumaczenie: Waldemar Brzeziński
Wydawnictwo: Uraeus
Majik-Czar

Kaliber48 | 2014-08-25

Z tyłu książki, na okładce, opinie fanów Runyona - Francisa Forda Coppoli, Toma Waitsa i Marka Hłaski. Sądziłem więc, że po rekomendacjach takich facetów przeczytam książkę jednym tchem, choć pewnie nie będzie łatwo! I co? Totalna wpadka! Przeczytałem tylko dwa pierwsze opowiadania, bo dalej już nie mogłem - zwyczajnie odpadłem. Opowiadania za cholerę nie były ani zabawne ani dowcipne - przynajmniej dla mnie. I narracja... Nie moja. A winę jakąś, po części, ponosi pewnie tłumacz, który we wstępie, jakby usprawiedliwiając się pisze, że "tłumaczyć Runyona nie jest łatwo. To chyba coś podobnego jak przekładać Wiecha na obcy język, a może i trudniej..." I tłumacz, według mnie, właśnie trudnościom tym nie podołał. A zresztą oceńcie sami, bo jak powiada mój sąsiad Krzyś, Złota Raczka: "Nie wierz gębie dopóki nie położysz na zębie". A może jednak to ja się nie poznałem i pomyliłem?
P.S. Jedyne plusy książki to kolażowa okładka i kolaże umieszczone przed każdym...

Dawid Gawałkiewicz | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Nie wiem czemu zabrałem się za czytanie tego dziełka. Wisiało na liście do przeczytania, polecone przez kogoś dawno temu i wreszcie się za to zabrałem. Zestarzało się tak okrutnie, że niemal było nie do czytania.

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Rewelacja. Zbiór opowiadań z okresu prohibicji. Bezimienny narrator z rozbrajającym humorem opisuje barwny nowojorski półświatek. Mamy tu historię porwania bezwzględnego bukmachera Buki Boba, perypetie miłosne gangstera Dave'a Gościówy, przygody Harry'ego Konia i jego ekipy na występach gościnnych w Chicago; dowiadujemy się, jak wyrzucić dziesiątkę w grze w kości "na gęsto", jak prawidłowo sporządzić słynny trunek pod nazwą Myszka Miki albo jak w jeden dzień zdobyć reputację twardziela i przy okazji serce ukochanej damy. A z tyłu okładki rekomendacje fanów Runyona - Francisa Forda Coppoli, Toma Waitsa i Marka Hłaski.

muracho | 2017-11-27
Paweł Banach | 2017-09-22