Monolog i inne zapiski

Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
literatura piękna
martini

Czy wyżej Pan stawia swoją twórczość literacką czy kamieniarską? Kamieniarską. Czy mógłby Pan wytłumaczyć naszym czytelnikom dlaczego? Myślę, że dlatego, że moim dziełem granitowym nikt sobie dupy nie podetrze... Trudno pisząc o Janie Himilsbachu nie zacząć od anegdotki. Krążyły ich o nim tysiące, podobnie jak wersji jego życiorysu. Sam zresztą za każdym razem przedstawiał go inaczej, bo...

Czy wyżej Pan stawia swoją twórczość literacką czy kamieniarską?
Kamieniarską.
Czy mógłby Pan wytłumaczyć naszym czytelnikom dlaczego?
Myślę, że dlatego, że moim dziełem granitowym nikt sobie dupy nie podetrze...
Trudno pisząc o Janie Himilsbachu nie zacząć od anegdotki. Krążyły ich o nim tysiące, podobnie jak wersji jego życiorysu. Sam zresztą za każdym razem przedstawiał go inaczej, bo przecież ile razy można mówić ciągle to samo. Jedno jest pewne: autor Monidła lubił się zgrywać wobec tzw „lepszego towarzystwa”. Zgrywał się na alkoholika (i dobrze mu to szło, bo alkoholikiem był), zgrywał się na chama i prostaka (i dobrze mu to szło, bo potrafił być chamski), zgrywał się na człowieka ciężkiej pracy i kamieniarza (i to mu świetnie szło, bo wielokrotnie w życiu ciężko pracował fizycznie i fach kamieniarski miał opanowany). Lubił się zgrywać, ale nigdy nie zgrywał pisarza. On pisarzem po prostu był! Traktował to zajęcie śmiertelnie poważnie. Nigdy do maszyny do pisania nie siadał ani „po pijaku”, ani na kacu. To była ciężka, rzetelna robota. I to jaka!

źródło opisu: Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda, 2015

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=241

Mateusz Styczyński | 2018-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2018
Przeczytana: 01 stycznia 2018

czasem 1/10 a czasem 10/10. słabo zrobiony zbiór, trochę jakby na siłę

Steppenwolf | 2017-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

To już drugi zbiór opowiadań Jana Himilsbacha który czytałem. Utwory cechuje charakterystyczny bachiczny i peerelowski klimat, jednakże wielu według mnie brakuje wyraźnej puenty, jakby autor urwał je znienacka, pozostawiając czytelników z domysłami.

allison | 2017-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

„Monolog i inne zapiski” to pierwszy raz wydane szkice, nowele, opowiadania i piosenki kultowego aktora.

Niektóre są krótkimi utworami, robią wrażenie pospiesznie zapisanych pomysłów na dłuższe teksty. Inne kończą się zaskakująco, pozostawiając czytelnika w niepewności – czy to zamierzony efekt, który daje pole do popisu wyobraźni odbiorcy, czy to kolejny fragmentaryczny utwór?
Najciekawsze są opowiadania dopracowane pod każdym względem i kończące się zaskakującym finałem albo dającą do myślenia, niemal filozoficzną puentą.

Tematyka tekstów Himilsbacha jest bardzo szeroka. Autor często opisuje ludzi z półświatka, środowisko meneli, różnej maści cwaniaczków i kombinatorów, prostytutek… Ci bohaterowie i ich losy doskonale wpisują się w stworzony przez Marka Nowakowskiego nurt zwany realizmem peryferyjnym.

Nie ma tu wielkich, precedensowych zdarzeń, fabuła bazuje bardziej na klimacie, dialogach i monologach niż na wartkiej akcji. Mimo tego czytelnik się nie nudzi, wręcz...