Autodenuncjacja

Wydawnictwo: LTW

Autodenuncjacja pochodzi od żartobliwego życiorysu Sergiusza Pia-seckiego, w którym autor tak siebie przedstawiał: ?Umiem wiele pożytecznych rzeczy: żonglować, chodzić na rękach, ruszać uszami, językiem do nosa dostawać z czego jestem strasznie dumny. Z mniej interesujących: szpiegować, uprawiać przemytnictwo i wiele innych, o których nie chcę z wrodzonej skromności wspominać. Nie robię teraz tego, bo władze sądowe w stosunku do mnie wykazały brak poczucia humoru. Za karę pozbawiłem je dobrego klienta. Dawniej interesowali się moją osobą: policja, wywiadowcy, sędziowie, prokuratorzy, strażnicy graniczni. A teraz tylko wydawcy i reportery... .

Herzog | 2016-02-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2016

Jest to zbiór tekstów, komentarzy, wywiadów, przybliżających sylwetkę autora "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy". Pierwsza część opracowania zawiera informacje biograficzne, dotyczące dzieciństwa, życia na pograniczu polsko-sowieckim, uwięzienia oraz kulisy ułaskawienia. W tekstach opublikowanych po wojnie autor odnosi się do ówczesnej sytuacji politycznej, wypowiada się na tematy dotyczące emigracji politycznej pozostając nieprzejednanym wrogiem bolszewizmu.

Zbiór ten jest cennym źródłem informacji dotyczących Sergiusza Piaseckiego, jednak wydaje się, że jest to pozycja przeznaczona przede wszystkim dla fanów jego twórczości. Na szczególną uwagę zasługują teksty dotyczące dzieciństwa i wczesnej młodości, a także wspomnienie o Witkacym oraz malowniczy opis pobytu nad jeziorem Narocz.

Luetyk | 2016-03-31
Na półkach: Papierowe, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2016

Z całą pewnością obowiązkowa lektura dla fanów twórczości Piaseckiego, choć i osoba nieznająca jego twórczości zapewne byłaby usatysfakcjonowana. W książce zarówno jest mnóstwo informacji biograficznych (własne życiorysy autora, reportaże prasowe na jego temat, listy do czasopism) jak i publicystyka - szczególnie ciekawy jest konflikt z Miłoszem. Szkoda tylko, że nie ma załączonych tekstów adwersarzy, na szczęście cała Kultura jest dostępna w wersji zdigitalizowanej i nie ma problemu by odpowiednie numery samodzielnie ściągnąć.

Eyck | 2016-02-14
bedluk | 2015-10-12