Moja oszałamiająca kariera

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
83-89640-15-5
opowiadania
estr

Jan Himilsbach to polski aktor, pisarz, scenarzysta. W 1947 wszedł w kolicję z prawem. Po odbyciu kary pracował jakokamieniarz w kamieniołomach. Pracował jako rębacz w kopalni "Boże Dary" w Kostuchnie,po wyjeździe do Gdyni jako tragarz, a później palacz na kutrach rybackich. W 1951 przyjechał do Warszawy, gdzie podjął pracę w Zakładach Konserwacji Architektury Monumentalnej, a następnie był palaczem w Żegludze śródlądowej na Wiśle. Jako aktor zadebiutował w sławnym "Rejsie" tworząc od tego czasu niezapomniany duet komediowy ze Zdzisławem Maklakiewiczem. Wierszem debiutował w 1951 roku, a w 1959 r. jako prozaik. Wydał dwa tomy opowiadań: "Monidło" (1967) i "Przepychanka" (1974).

Ewa K | 2011-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2011

"Wszyscy mi mówią, Janek przestań pić i rzuć palenie. Basica straszy, że jak nie przestanę, to odejdzie, lekarz straszy, jak nie przestanę, to szybko zejdę. Wszyscy dookoła nic tylko straszą, a człowiek jak ma silną wolę to i tak zapali i się napije"*.

Człowiek z silną wolą – te kilka słów najtrafniej opisuje postać Jana Himilsbacha. Wokół jego osoby narosło już tyle legend, że trudno odróżnić fakty od fikcji. Himilsbach był „człowiekiem orkiestrą”, samoukiem, który zrobił karierę filmową i literacką. Role, w które się wcielał przeszły do historii polskiego kina. A co z literaturą?
Mam przed sobą zbiór opowiadań Jana Himilsbacha pt: „Moja oszałamiająca kariera”. To niesamowite zestawienie historii, które łączy wspólna rzeczywistość – czasy PRL-u. W opowiadaniach roi się od pań lekkiego obyczaju, zakrapianych spotkań, czy historii byłych „partyjniaków”. Wszystko dotyczy jednak prostych ludzi, którym przyszło żyć w trudnych czasach.
Trzymając w rękach książkę Himilsbacha, po prostu...

Grażyna | 2013-09-12
Przeczytana: 21 lutego 2014

Jarosław Czub | 2016-12-01
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2016

"- co Pan sądzi o niedawnym spotkaniu Okrągłego Stołu?
- wie Pani, przy okrągłym stole trudniej kogoś wykantować. Ale za to łatwiej zrobić w jajko "
ten cytat z ostatniego wywiadu z Janem Himilsbachem, trochę innych ściśle związanych z autobiografią - to rzeczy godne uwagi. Reszta....cóż, zestarzała się.

wicher_Lab | 2010-11-24

Taka zapchajdziura moim zdaniem. Himilsbach upycha w potencjalnie dobrej książce (autobiografia) fragmenty słabych opowiadań.

Mirek Szulc | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016