Monolog i inne zapiski

Okładka książki Monolog i inne zapiski Jan Himilsbach
Okładka książki Monolog i inne zapiski
Jan Himilsbach Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda literatura piękna
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Vis-á-Vis/Etiuda
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379980468
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
985
985

Na półkach: , , ,

Polubiłem przed laty prozę Jana Himilsbacha. Zacząłem bodaj od zbioru „Przepychanka” z 1976 roku i tak już zostało. Dzięki wydawnictwu vis-avis/Etiuda systematycznie udało się dotrzeć do wznowień i dalszych publikacji autora – człowieka wielu profesji. Wydaje się, że zamysłem towarzyszącym powstaniu tej serii prozatorskiej było zgromadzenie możliwie pełnego zbioru wszelkiej spuścizny po pisarzu. „Monolog i inne zapiski” traktuję jako tom z kategorii varia – wszystko co udało się odnaleźć z zapomnianych szuflad, szaf, a nawet tapczanu. To ważne, jeżeli pamiętamy, że przed siedmioma laty zmarła żona pisarza, zwana przezeń pieszczotliwie „Basicą.” Zamknęła się nieodwołalnie pewna epoka. Zachowały się pomysły na opowiadania, fragmenty zdań zapisane na karteczkach, serwetkach, wszystkim, na czym można było pisać. Wstępne szkice, poprawione wersje…
Parafrazując Mirona Białoszewskiego mamy tutaj „Szumy, zlepy, ciągi.” Obiektywnie to nie jest książka dla każdego. Moja ocena wynika z subiektywnego spojrzenia osoby, która zdążyła poznać inne opowiadania. Czytelnik zafascynowany osobowością Himilsbacha sięgnie po nią z przyjemnością. Będzie nim powodowało to samo uczucie jak melomanowi, który chętnie nabędzie reedycję znanej płyty np. Led Zeppelin, uzupełnioną o wersje demo dobrze znanych piosenek tego zespołu. Jeżeli ktoś chciałby poznać bliżej fenomen pisarstwa, powinien sięgnąć po inny zbiór, na przykład „Zatopione skały i inne monidła.”

Polubiłem przed laty prozę Jana Himilsbacha. Zacząłem bodaj od zbioru „Przepychanka” z 1976 roku i tak już zostało. Dzięki wydawnictwu vis-avis/Etiuda systematycznie udało się dotrzeć do wznowień i dalszych publikacji autora – człowieka wielu profesji. Wydaje się, że zamysłem towarzyszącym powstaniu tej serii prozatorskiej było zgromadzenie możliwie pełnego zbioru wszelkiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
76

Na półkach: , ,

czasem 1/10 a czasem 10/10. słabo zrobiony zbiór, trochę jakby na siłę

czasem 1/10 a czasem 10/10. słabo zrobiony zbiór, trochę jakby na siłę

Pokaż mimo to

avatar
440
73

Na półkach:

To już drugi zbiór opowiadań Jana Himilsbacha który czytałem. Utwory cechuje charakterystyczny bachiczny i peerelowski klimat, jednakże wielu według mnie brakuje wyraźnej puenty, jakby autor urwał je znienacka, pozostawiając czytelników z domysłami.

To już drugi zbiór opowiadań Jana Himilsbacha który czytałem. Utwory cechuje charakterystyczny bachiczny i peerelowski klimat, jednakże wielu według mnie brakuje wyraźnej puenty, jakby autor urwał je znienacka, pozostawiając czytelników z domysłami.

Pokaż mimo to

avatar
4665
3433

Na półkach: , , ,

„Monolog i inne zapiski” to pierwszy raz wydane szkice, nowele, opowiadania i piosenki kultowego aktora.

Niektóre są krótkimi utworami, robią wrażenie pospiesznie zapisanych pomysłów na dłuższe teksty. Inne kończą się zaskakująco, pozostawiając czytelnika w niepewności – czy to zamierzony efekt, który daje pole do popisu wyobraźni odbiorcy, czy to kolejny fragmentaryczny utwór?
Najciekawsze są opowiadania dopracowane pod każdym względem i kończące się zaskakującym finałem albo dającą do myślenia, niemal filozoficzną puentą.

Tematyka tekstów Himilsbacha jest bardzo szeroka. Autor często opisuje ludzi z półświatka, środowisko meneli, różnej maści cwaniaczków i kombinatorów, prostytutek… Ci bohaterowie i ich losy doskonale wpisują się w stworzony przez Marka Nowakowskiego nurt zwany realizmem peryferyjnym.

Nie ma tu wielkich, precedensowych zdarzeń, fabuła bazuje bardziej na klimacie, dialogach i monologach niż na wartkiej akcji. Mimo tego czytelnik się nie nudzi, wręcz przeciwnie – daje się oprowadzać za rękę po opisywanym świecie, wciąż jest zaskakiwany i prowokowany.
Od razu widać, że autor był doskonałym obserwatorem i znał rzeczywistość, którą opisywał ze znajomością rządzących nią reguł.

Szczególnie interesujące są opowiadania, których bohaterowie zadziwiają swoim filozoficznym podejściem do świata. Jedni potrafią przyjmować wszystko ze stoickim spokojem, inni czerpią z życia pełnymi garściami, hołdując epikureizmowi, a nawet hedonizmowi.
Jeszcze inni pragną spełniać swe marzenia w sposób niekoniecznie zgodny z prawem, ale w swojej – tym razem chłopskiej – filozofii zaskakują logiką i argumentami, które rozbrajają, irytują, często bawią, gdyż Himilsbach świetnie posługuje się ironią i humorem.

Ciekawe i intrygujące są teksty, których bohaterowie łączą cechy niebieskich ptaków i oczytanych, myślących samouków, którzy tylko na pozór są cyniczni, w rzeczywistości zaś mają bogate życie duchowe i zakładają różne maski, w zależności od sytuacji.

Niektóre opowiadania zdumiewają dojrzałością warsztatową i doniosłością treści. Taki jest utwór „Podróż w zaświaty”, który uważam za najlepszy tekst zbioru i prawdziwą literacką perełkę.
Akcja rozgrywa się w obozie koncentracyjnym, a bohaterami są więźniowie jednego z bloków, idący na śmierć do komory gazowej

Wydawać by się mogło, że po opowiadaniach Tadeusza Borowskiego, „Medalionach” Zofii Nałkowskiej i licznych wspomnieniach byłych więźniów trudno stworzyć coś nowego w tej tematyce. A jednak Himilsbachowi to się udało. W ryzykowny sposób połączył dramatyzm sytuacji z czarnym humorem i groteską, ale wyszedł z tego eksperymentu obronną ręką. Dzięki temu utwór stał się nie tylko opisem obozowej rzeczywistości.

Czytając „Monolog i inne zapiski” nie sposób nie zwrócić uwagi na barwny, plastyczny język. Bohaterowie mówią w sposób charakterystyczny dla środowisk, z których się wywodzą, a opisy miejsc, postaci, zdarzeń sugestywnie oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Nieraz niemal czuć smród panujący w melinie albo uliczny upał, widać siermiężną, peerelowską rzeczywistość, słychać czyjś śmiech, szept czy wrzask.

Himilsbach potrafi przechodzić od szczegółu do ogółu i odwrotnie. Czasem z jakiegoś drobiazgu buduje całą historię, w której jest jeszcze miejsce na dygresje.
Sporo fragmentów zaskakuje celnością spostrzeżeń, połączeniem prostoty języka z głęboką myślą albo barwnym stylem, który opisuje całkiem zwyczajne rzeczy i sytuacje.

Jak w wielu tego typu zbiorach, można tu znaleźć lepiej i słabiej wypadające teksty, warto jednak po nie sięgnąć, bo na pewno są interesujące i trudno przejść obok nich obojętnie.

„Monolog i inne zapiski” to pierwszy raz wydane szkice, nowele, opowiadania i piosenki kultowego aktora.

Niektóre są krótkimi utworami, robią wrażenie pospiesznie zapisanych pomysłów na dłuższe teksty. Inne kończą się zaskakująco, pozostawiając czytelnika w niepewności – czy to zamierzony efekt, który daje pole do popisu wyobraźni odbiorcy, czy to kolejny fragmentaryczny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    13
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    1
  • Rok 2018
    1
  • EPL
    1
  • Prezenty
    1
  • Rok 2017
    1
  • Literatura polska
    1
  • PRL
    1

Cytaty

Więcej
Jan Himilsbach Monolog i inne zapiski Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także