Osadnicy

Tłumaczenie: Jerzy Marlicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kraina Wielkiej Przygody". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Settlers
megiddovl

Piotr Gourdon kochał Boga całym swym uczciwym, dzielnym sercem, a w to słoneczne, lipcowe popołudnie doznawał wprost wrażenia, że wielka głusza kanadyjska, która się rozpościera wokół, zanosi wraz z nim korne modły do stóp najwyższego Stwórcy. Piotr bowiem był synem leśnego włóczęgi, człowieka, którego ojciec również zmierzył bory przepastne, i przepłynął rzeki burzliwe, toteż zamiłowanie do przygód i natury miał we krwi; jedynie na łonie przyrody, śród dzikich ostępów i mateczników czuł jak jego dusza zespalała się z Bogiem, które to poglądy wywoływały lekki sprzeciw poczciwego katechety z St. Anne de Beaupre.

źródło opisu: Rytm, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2013-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2013

Powieść przedstawia losy kanadyjskich osadników, którzy osiedlili się nad wielkim jeziorem. Ich codzienność to ciężka, ale satysfakcjonująca praca, polegająca przede wszystkim na ujarzmianiu przyrody, która jest źródłem pożywienia. Rytm życia wyznaczają tu pory roku. Natura to jednak nie tylko utrapienie tytułowych bohaterów, gdyż żyją oni z nią w zgodzie i potrafią docenić jej piękno.

Początkowo akcja płynie niespiesznie, skupiając się na codziennych problemach i radościach garstki osadników. Z czasem zaczyna ich jednak przybywać i życie staje się w związku z tym coraz bardziej burzliwe.
Autor ubarwia także fabułę retrospekcjami, dzięki którym dokładniej poznajemy poszczególne postacie. Większość z nich to uczciwi ludzie, doceniający swoją i cudzą pracę, borykający się z różnymi bolączkami, mający marzenia i wielkie plany.
Na horyzoncie wkrótce pojawiają się jednak również czarne charaktery i wówczas akcja nabiera tempa. Gdy rozwija się główny wątek miłosny, wydarzenia...

Ta książka wyróżnia się z pośród powieści Curwooda. Tempo akcji jest dość wolne, co sprawia, że książki tej nie da się przeczytać jednym tchem. Dużo w niej wiary i rozpatrywania uczuć bohaterów.
Podobnie jak w innych jego powieściach, jest tu wielka miłość (raz na całe życie), bohaterowie dobrzy i źli, a nawet tacy, którzy się zmieniają. No i oczywiście ogromne puszcze Kanady i zwierzęta je zamieszkujące. Brak bohaterów szarych, tylko czerń i biel, jak w większości jego książek.

Marjory | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017