Zima

Wydawnictwo: Czarne
nina31

Krótkie opowiadania utrzymane w tonacji i klimacie opowiadań z tomu "Opowieści galicyjskie": o ludziach i zwierzętach zamieszkujących piękną i przeklętą krainę Galicji. Zabawne, ale i melancholijne zarazem.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/

allison | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Ach, ten Stasiuk! Znów mnie uwiódł, oczywiście - słowem.

Na zbiór "Zima" składa się pięć krótkich opowiadań, które urzekają treścią, stylem i klimatem.

Autor, niczym czarodziej, sprawia, że pozornie zwykły świat i przeciętni ludzie nabierają kolorytu. Bohaterowie stają się niezwykli dzięki sposobowi, w jaki ich opisano. Nawet nudna codzienność, oparta na powtarzalności, pod piórem Stasiuka staje się czymś fascynującym, przyciągającym uwagę i zapadającym w pamięć.
Z Pawłem można spacerować po mieście i nie robiąc niczego szczególnego, z wielką frajdą obserwować rzeczywistość. Z Grześkiem kradnie się przewody, żeby sprzedać je w skupie złomu, z Heńkiem sprzedaje ciuchy z obwoźnego lumpeksu, zaś z Mietkiem szlaja się po okolicy, popija z kumplami i ubarwia opowieści o niemieckich turystach-myśliwych, których prowadziło się na polowanie...

Bohaterowie wszystkich opowiadań nie są nikim szczególnym; można nawet powiedzieć, że to życiowi nieudacznicy, którzy jakoś, na swój sposób...

| 2011-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Zima. Zima nadciąga, a z nią cisza uśpionej przyrody przykrytej warstwą śniegu wśród której rozlega się głos gawrona. Mała, drobna książeczka zawiera pięć krótkich opowiadanek, prawdziwych perełek, które zachwycająco lśnią niczym owoce czerwonej jarzębiny zamknięte przez Królową Zimę w kryształach lodu.

Paweł, Mietek i Grzesiek to kolejne tytuły mini utworów, których tematem jest codzienność prowincjonalnych zwyczajnych ludzi wraz z ich drobnymi problemami i marzeniami zatopione w przyrodzie i chatach na rozstajach dróg, w hałasujących maszynach oraz w przemijaniu dnia i nocy. Kolejny tytuł Paris-London-New York to scenka rodzajowa, której głównym bohaterem jest Heniek wraz ze swoim obwoźnym kramem markowych ciuchów i perfum wchodzących, jak to ujmuje sam Autor, w symbiozę z prowincjonalnymi bytami pozornie dla nich niekoherentnymi. W ostatnim tytułowym opowiadanku świat tonie w śniegu przywodząc skojarzenia przemijalności i końca świata. Codzienne życie nabiera tutaj najmocniej...

Rasta-Is-Coming | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Stasiuk pisze o życiu. Nie bawi się w górnolotne wywody, myśli o przypadku i przeznaczeniu i tak dalej, i tak dalej. On po prostu ukazuje życie takim, jakim jest, a w tym wszystkim potrafi nam podsunąć krótką, ale jakże prawdziwą myśl. Refleksję. Prawdę. I za to uwielbiam Stasiuka czytać.

Marcin Romanik | 2015-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2015

Stasiuk w swojej krótkiej książeczce opowiada o przemijaniu i nieuchronności rozpadu.

Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Stasiuk ma ten styl, którym zachęca czytelnika do wygodnego usadowienia się w fotelu i oddania się jego napisanym słowom. W ten sposób człowiek potrafi przeczytać jego książkę w naprawdę krótkim czasie.

Serdecznie polecam, bo tytuł warty uwagi :3

żabot | 2013-10-29
Przeczytana: 27 października 2013

„Zima” to jeden z najlepszych „stasiuków”, które czytałem. A trochę już zaliczyłem. Jedyna, ale za to kolosalna wada to cienizna książeczki. To nawet nie łątka jednodniówka. To krótka, wieczorna randka, po której sobie człowiek wiele obiecywał, rozochociła, zrobiła jeszcze większe nadzieje w trakcie i… prask, było, minęło. To chyba jedyna książka, którą przeczytałem dwukrotnie raz za razem, żeby posmakować ulotnej chwili i wgryźć się jeszcze bardziej w tekst. Bo to jest Stasiuk, jakiego najbardziej lubię. Ulotne migawki z życia do bólu zwykłych ludzi mieszkających trochę na marginesie cywilizacji i życia, borykających się z życiem i wyszukujących w otaczających drobiazgach rzeczy i chwil czegoś interesującego, fascynującego i przyjemnego, co mogłoby zaprzątnąć choć na chwilę zwoje mózgowe. I tylko co jakiś czas ów świat superprowincjonalnej prowincji zderza się z meteorytem wielkiego świata, kiedy obwoźny, lokalny handlarz przyjeżdża z kramem secondhandu.
Opowiadanie tytułowe jest...

joan_stark | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Moja pierwsza książka tego autora nie zawiodła - te pięć krótkich opowiadań o życiu chwyciło mnie za serce. Cieszę się, że nie miałam przy czytaniu pod ręką żadnych kolorowych kartek - każde zdanie musiałabym zaznaczyć, po każde z nich jest piękne.
Niesamowity kunszt pisarski, polecam bardzo!

Anna | 2013-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2013

Pozycja niewielka objętościowo, złożona z pięciu krótkich opowiadań. Każde z nich jest inne, niektóre mają podobne elementy, od czasu do czasu pojawiają się piękne opisy i w zasadzie to wszystkto. Chyba zbyt mało interesuję się literaturą piękną, żeby odkryć jakąś zaskakującą puentę w niecałych pięćdziesięciu stronach podzielonych na pięć.

Marquee | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

Małe jest piękne
Zima to małych rozmiarów tekst, będący nawiązaniem do opowieści galicyjskich. Choć niewiele stron, nie ma tam nie potrzebnych słów, fabuła jest syntetyczna, język świetny. Za to niezwykle cenię Stasiuka i zachęcam do lektury nie tylko Zimy.

Death_Proof | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

To mogłyby być wiersze. Proza mocno liryzująca, jednak poza niezłym składaniem słów nic więcej tu nie widzę. Niestety nawet kreślone obrazy nie są tak sugestywne i silne jak to bywa w innych książkach Stasiuka. Całkiem to ładne, ale kompletnie nic nie wnosi.

Format maleńki, przepiękne ilustracje.

Niestety, raczej strata czasu.

ewidencja | 2013-05-25
Przeczytana: 25 maja 2013

Dość nierówna pozycja. "Paweł" oraz "Zima" na +, pierwsze opowiadanie za kilka humorystycznych momentów, drugie za ton refleksyjny, piękne opisy natury. 3 pozostałe tytuły nie wciągnęły i zmęczyły pomimo bardzo krótkiej treści. Obrazy Kamila Targosza idealnie korespondują z ostatnią opowieścią.

Noc
    Dukla