Książka Roku 2018

Spis cudzołożnic. Proza podróżna

Seria: ABC Klasyka polska. Lektury
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
pipin

Spis cudzołożnic (1993) – jedna z popularniejszych powieści Jerzego Pilcha (ur. 1952), znanego prozaika i felietonisty, laureata wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Literackiej Nike (w 2001 roku za powieść Pod Mocnym Aniołem), Nagrody „Gdynia”, Fundacji im. Kościelskich, Paszportu „Polityki”, miesięcznika „Odra”. Główny bohater powieści, obdarzony przez autora romantycznym imieniem – Gustaw, to intelektualista, niespełniony pisarz, wielbiciel i piewca kobiecych wdzięków. Pewnego dnia otrzymuje zadanie oprowadzenia po Krakowie szwedzkiego gościa, wyrusza więc z nim na spacer po mieście. Wędrówkę tę urozmaica albańskim koniakiem, papierosami i opowieściami o swych miłosnych podbojach. Jerzy Pilch, po mistrzowsku operując groteską, z ironicznym dystansem ukazuje polską rzeczywistość lat osiemdziesiątych XX wieku. Jak pisał Jan Błoński, w tej powieści: „rzeczywistość rodzi się ze słów jak u Schulza, duch parodii panoszy się jak u Gombrowicza, złośliwy dowcip odziedziczony po Mrożku”.

źródło opisu: https://literia.pl/spis-cudzoloznic

źródło okładki: https://literia.pl/spis-cudzoloznic

Opinie czytelników (2027)
| 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Albański koniak, papierosy i kobiety. Oto co fascynuje Gustawa. Cała opowieść to wywody gawędziarza-erotomana, którego podboje miłosne mają urozmaicić krakowską wycieczkę szwedzkiego intelektualisty. Gustaw jest niespełnionym literatem, wielbicielem alkoholu i nieudacznikiem w sprawach damsko-męskich. Tyle kobiet, tyle opowiadań i.... Wyrafinowane plany zwykle kończyły się katastrofą lub jedynie w sferze marzeń. Wyjdzie mu w końcu jakiś podbój miłosny czy nie?
Bardzo lubię ten grafomański styl Pilcha i nic na to nie poradzę :-)

To taka miła książeczka, kóra wywołuje uśmiech politowania nad jej bohaterem i zapewnia totalne "odmóżdżenie" :-)

Wojciech Gołębiewski | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

W anglojęzycznej Wikipedii znalazłem bardzo odważne zdanie:
"...Critics have compared Pilch's style to Witold Gombrowicz, Milan Kundera or Bohumil Hrabal..."

Brak takiego stwierdzenia na stronie polskojęzycznej proszę sobie samodzielnie zinterpretować.
Wśród moich 1482 recenzji na LC, znajdziecie Państwo, jedną jedyną moją recenzję twórczości Pilcha, mianowicie "Tysiąca spokojnych miast", w której pisałem:

".....Pamiętam jego pierwsze utwory, następnie felietony w "Tygodniku Powszechnym", którego jestem wiernym czytelnikiem od ponad 60 lat, jak i dalsze, wraz z dziennikiem. Pilch (ur. 1952), zaczął publikować w 1988, omawianą książkę wydał w 1997, a z "TP", szczęśliwie dla mnie znikł w 1999; niestety w 2012 - powrócił. Nigdy nie mogłem zrozumieć przyczyn drukowania go w tym katolickim tygodniku, przez złośliwych nazywanym "Żydownikiem Powszechnym", gdyż ani katolikiem, ani Żydem nie jest...."

I dalej:
"......nie znoszę...

allison | 2013-12-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013, Pilch
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Spośród książek Pilcha, które przeczytałam, tę uznałam za najsłabszą.
Jest tu sporo "pilchowszczyzny" (ironia, sarkazm, groteska, poczucie humoru połączone z refleksją nas światem, konteksty literackie), ale wszystko to podane jest chaotycznie i chyba w zbyt dużej dawce, dlatego po prostu w pewnym momencie zaczyna nużyć (w myśl zasady: co za dużo, to niezdrowo).

Jak na możliwości autora to książka przeciętna i z gatunku tych, o których szybko się zapomina.

Ania | 2015-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 lutego 2015

Nie wiem czy to magia Krakowa, świetnie czyta się o miejscach które ma się na co dzień na wyciągnięcie ręki, ale wyjątkowo przypadły mi do gustu zabawa słowem i chaotyczne przeskakiwanie z tematu na temat.
Lekkość, dystans i duża dawka ironii.
Pozytywne zaskoczenie.

Czesia | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 31 lipca 2014

Niedawno odwiedziłam Kraków. Byłam na rynku, na Wawelu i na ulicach Szewskiej, Grodzkiej i Floriańskiej. I właśnie o tych miejscach możemy przeczytać w książce Jerzego Pilcha "Spis cudzołożnic". Głównym bohaterem jest Gustaw - niespełniony artysta, rozrywkowy człowiek, który podziwia i uwielbia wszystkie kobiety. Dostał on zadanie oprowadzenia po Krakowie szwedzkiego humanisty, który odwiedził nasz kraj. Pokazuje mu kawiarnie i restauracje, rynek i wszystkie najważniejsze ulice. Przy tym opowiada zabawne historie oraz anegdoty dotyczące życia w Polsce w latach osiemdziesiątych. Można zauważyć liczne absurdy i paradoksy, Gustaw opowiada o Peweksach, kartkach żywieniowych, komunizmie, a także o charakterze Polaków. Słyszałam, że jest to książka ważna i uwielbiana przez krytyków. Mnie osobiście taka literatura podróżnicza pisana dość uciążliwym stylem nie zbyt przypadła do gustu. Ciężko mi było skupić myśli i zagłębić się w lekturę, natomiast sama opowieść ciekawa przypominająca życie...

SłabyGracz | 2014-02-15

Jak ja kocham to pilchowe filozofowanie. Kolejna książka pana Jerzego i kolejny zachwyt. Osią fabuły jest "opieka" głównego bohatera nad naukowcem z zaprzyjaźnionego szwedzkiego Uniwersytetu, ale jak zwykle u mistrza współczesnej prozy polskiej jest to tylko przyczynek do serii rozmyślań nad życiem uczuciowym, religijnym a także nad sprawami narodowościowymi. Jest to powieść wyjątkowo krótka, ale to nie szkodzi. Dla niektórych może być to nawet plus. Bardzo tą książkę polecam.

PS. Chyba powinienem coś jeszcze dodać. Jeżeli nie znacie prozy Pilcha to koniecznie do niej zajrzyjcie. A nuż wam się spodoba tak jak mi?

Grażyna | 2015-02-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Darek | 2012-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2012

Jerzego Pilcha jestem w stanie określić mianem grafomana zafascynowanego Gombrowiczem i czerpiącego zeń milion inspiracji. Pilch zarzuca czytelnika słowotokiem, niemniej jednak jest w tym coś intrygującego, coś, co nie pozwala tak po prostu odłożyć książki i zapomnieć o niej, jako o nieistotnej pozycji. Tym Pilch z pewnością się wyróżnia.

Jerzy Pilch. Ceniony polski pisarz, laureat Nagrody Nike 2001 za 'Pod Mocnym Aniołem', autor bardzo dobrego 'Spisu cudzołożnic' przeniesiony na ekrany kin przez grającego główną rolę w tym filmie i scenarzystę Jerzego Stuhra.
Nie widziałam jeszcze filmu, a o 'Spisie cudzołożnic' słyszałam wiele dobrych opinii od znajomych i wykładowców. W końcu postanowiłam nadrobić zaległości we współczesnej literaturze polskiej i wypożyczyłam 'Spis cudzołożnic'.
Głównym bohaterem jest Gustaw, pracownik Wydziału Polonistyki, który musi oprowadzić przybyłego ze Szwecji humanistę po Krakowie. W międzyczasie, kiedy bohaterowie spacerują po jednym z najstarszym polskim mieście, w Gustawie odradzają się wspomnienia dotyczące kobiet i sytuacji z jego życia...
Przyznam się szczerze, miałam duże oczekiwania do tej pozycji. Niestety, trochę się na niej zawiodłam. Czemu?
Zacznę może od plusów: zdecydowanie to, że akcja rozgrywa się w Krakowie (uwielbiam to miasto), główny bohater jest polonistą (tak jak...

Jonasz | 2010-09-07
Przeczytana: luty 2009

Cudowne. Pilch w najlepszym wydaniu. Pelno cieplego chumoru i autoironii. Widze w tej ksiazce siebie.

zobacz kolejne z 2017