Singer. Pejzaże pamięci

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04445-2
estr

Odważna i nowatorska biografia, która jest nie tylko historią żydowskiego pisarza, ale również opowieścią o Polsce, z którą Singer czuł się bardzo związany. Issac Bashevis Singer urodził się w Leoncinie pod Warszawą, zmarł w Miami Beach na Florydzie. Opuścił Polskę w 1935 roku i nigdy do niej nie wrócił. Nigdy też nie przestał o niej pisać, umieszczając panoramę żydowskiego losu w dekoracjach...

Issac Bashevis Singer urodził się w Leoncinie pod Warszawą, zmarł w Miami Beach na Florydzie. Opuścił Polskę w 1935 roku i nigdy do niej nie wrócił. Nigdy też nie przestał o niej pisać, umieszczając panoramę żydowskiego losu w dekoracjach znad Wisły. Pisał po żydowsku, w języku przodków, języku duchów i demonów. Uhonorowano go Nagrodą Nobla.

Wydanie to zawiera niepublikowane dotąd w Polsce fotografie z archiwów krajowych i zagranicznych.

Renax | 2016-07-22
Na półkach: Biografie, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 lipca 2016

Jest to książka bardzo dobra. Nie tylko biografia, ale i opracowanie jego twórczości, życia i książka o Żydach polskich, o wyalienowaniu i byciu całe życie nieprzystosowanym do świata, w którym się żyje. Bardzo umiejętnie poprowadziła autorka układ treści w książce. Jest najpierw tło rodzinne, następnie zarysowany Singer jako człowiek, potem czynniki jakie wpłynęły na jego jako człowieka i jego twórczość. Wielkim bohaterem tej biografii jest też polska prowincja przedwojenna z moich, czyli lubelskich regionów z 30% liczbą Żydów biednych i bogatych.
W zasadzie książka zapełniła pustkę w mojej głowie na ten temat. To był bardzo dziwny i skomplikowany człowiek, Izaak Bashevis Singer, i trzeba było rozeznania i umiejętności pisania pani Tuszyńskiej, żeby z biografii nie wyszedł groch z kapustą. Jest piękna książka o pisarzu trudnym, o trudnym i dziwnym człowieku, trochę samotnym i odosobnionym jak jego bohaterowie powieści.

Marzenia | 2013-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Czytana jakiś czas temu. Rewelacyjna! Wybitna! Jeszcze teraz widzę oczyma Singera, jako 4- letniego chłopca, widok z jego okna na warszawską przedwojenną ulicę w czasie zimy.

wiesia | 2014-08-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Książka mnie zachwyciła. Agata Tuszyńska, pisząc o Singerze wskrzesza świat, którego już dawno nie ma, świat polskich miast i miasteczek, w których Żydzi stanowili często znaczącą część ludności.
Pisze bardzo ciekawie o Ameryce, gdzie Noblista zamieszkał w wieku 34 lat. Przytacza opinie o pisarzu, pyta o niego tych nielicznych już, którzy mogą go pamiętać. Sama, jak pisze, "spóźniła się na jego śmierć".

Odwołuje się do wielu utworów Singera, podkreśla, że "pisał w umierającym języku o nieistniejącym świecie". Jednak ten świat zachował się właśnie na kartach jego powieści i opowiadań.
"Literatura żydowska stała się księgą pamięci".

Agaton | 2014-03-15
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Agata Tuszyńska – pierwszy raz usłyszałam jej nazwisko w audycji telewizyjnej „Czytelnia”, potem w „Od słowa do słowa”. Wydała mi się osobą i pisarką kontrowersyjną aczkolwiek skuteczną w docieraniu do ukrytych smaczków rzeczywistości i zdolną do przedstawiania swoich odkryć w ciekawy sposób. Jest to pierwsza książka tej autorki, jaką przeczytałam. Byłam chętna do zapoznania się z Jej twórczością, ale i głodna zgłębienia sylwetki wielkiego żydowskiego pisarza, jakim był Izaak Bashevis Singer. Dawno temu czytając „Dwór” i „Spuściznę” podziwiałam Jego kunszt pisarski, zapoznawałam z nieznany mi żydowskim światem i byłam przekonana, ze Literacka Nagroda Nobla, jaką otrzymał w 1978 roku była mu przeznaczona.
Z „Singer. Pejzaże pamięci” wyłania się obraz żydowskiego chłopca z ortodoksyjnej rodziny, który za sprawą starszego brata poznaje zlaicyzowany świat, który go ciekawi i pociąga. Singer wyrasta na specyficznego człowieka – nieśmiałego, ale mającego powodzenie u kobiet, odludka,...

GagoSLAW | 2017-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Pejzaże pamięci to taka wyjątkowa książka.Jej głównym bohaterem jest Isaac Singer ,ale czy tylko On.Na to pytanie odpowie sobie każdy po przeczytaniu tej bardzo ciekawej opowieści biograficzno-historycznej.Autorka wykonała wielką pracę,za co należy jej się duży szacunek.Historia głównego boahatera na tle historii narodu żydowskiego i Polski jest bardzo ciekawa,chociaż często zagadkowa z wielu powodów.Wydaje mi się,że nie każdemu czytelnikwi odpowiada taki sposób opowiadania,ale mnie on zauroczył i dlatego gorąco polecam przeczytanie tej pięknej i wartościowej książki.

wiesia | 2018-02-05

Niezwykła biografia i genialne opisanie żydowskiego świata, życia, obyczajów, traum i tęsknot.
A. Tuszyńska przedstawia nam I. Singera i wszystko to, co go stworzyło, ukształtowało, wszystko to co sprawiło, że był tym kim był. Wybitnym pisarzem, człowiekiem wiecznie tęskniącym, skąpcem, cynikiem, człowiekiem który kocha zwierzęta i nie rozumie czym jest zwykłe życie. Człowiekiem który do końca swoich dni próbował zrozumieć jaką role pełni Bóg a jaką my ludzie w tworzeniu okrutnego świata.
Bardzo, bardzo, bardzo polecam.

Anna | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Książka jest znakomicie napisana, choć trudno ją uznać jedynie za biografię Isaaca Bashevisa Singera. Ważniejszy od tytułu jest podtytuł. Pejzaż pamięci po nieobecnych powstał dzięki dociekliwości Agaty Tuszyńskiej, jej wielu lekturom, rozmowom, podróżom do dawno zmienionych miejsc: "Opisywanie braku, kształtu nieobecności. Obrazy, smaki, resztki, okruchy, wspomnienia, ziarna wspomnień, każdy coś da - kawałek, szkiełko, ziarnko, kamyczek. Nie tylko prawda o nich, nie tylko ich obraz, ale i mój, mojego kraju, czym mógłby być, gdyby i oni tam byli". Powstała oznaka pamięci, kamień położony na grobie Singera, jego braci i siostry, rodziców i milionów Żydów, których od dawna już nie ma, ale których nadal się nienawidzi. Bolą te zapiski i uwierają. Singer, mówi Agata Tuszyńska, budował papierowy most między przeszłością a współczesnością, to samo robi także ona: przywołuje dawny świat biednych żydowskich rabinów, kramarzy, handlarzy, wędrowców, wyrobników, mówiących i płaczących po...

PolaTola | 2015-12-10

Bardzo dobra książka pod każdym względem. Świetny język autorki, ciekawy układ zdarzeń, no i kultowa postać. Historia rozpoczyna się od ślubu rodziców, poprzez życie w Biłgoraju, Leoncinie, Warszawie, aż do wyjazdu i nowego rozdziału w życiu Singera jakim było życie w Nowym Jorku. Pokazane są realia polskich przedwojennych sztetl, które w swoich utworach noblista ukazywał z niezwykłą precyzją. Pierwsze próby literackie, niełatwe życie w cieniu brata, słabość do kobiet, prawdziwy człowiek z krwi i kości. Z drugiej strony talent, artystyczna dusza, upór i wytrwałość w dążeniu do bycia etatowym literatem. Szczęśliwa emigracja przed piekłem wojny i trudne początki w nowej rzeczywistości. Autorka analizuje niełatwe relacje Singera z synem, opisuje dokładny dzień, w którym dowiedzieli się z żoną, że otrzymał Nobla i ostatnie dni życia. Nie ukrywa jego słabych cech, na czele ze skąpstwem. Jeden z rozdziałów poświęcony jest opinii Polaków o Żydach, opracowany na podstawie ankiety...

Ania_OK | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Po raz pierwszy sięgnęłam po tę książkę pisząc moją pracę magisterską. Brakowało mi tam przypisów, faktów popartych odpowiednimi adnotacjami etc. Przecież oczekiwałam opracowani historycznoliterackiego, a dostałam liryczną opowieść.

"Jeśli trzeba, cały świat może się zmieścić w dwóch walizkach. Trochę ubrań i rękopisy. Chochliki i demony podróżowały bez bagażu."

Nie oczekujcie po "Pejzażach pamięci" udokumentowanej opowieści o Singerze, raczej o tym jakim był człowiekiem, jak układały się jego relacje z rodziną, jakie miał fobie, co go prześladowało i dlaczego.

Jest to raczej studium psychologiczne, które przybliży postać autora, cudownie "przegadana", nostalgiczna historia, dramat uciekiniera, brak przynależności do większej grupy społecznej.

Iluzja | 2018-06-04
Przeczytana: 28 maja 2018

Przez pryzmat życia Isaca Singera ukazana jest rzeczywistość Polski, w której mieszkali Żydzi, stanowiąc znaczną część społeczeństwa. Agata Tuszyńska, oprócz opisu życia Singera, przenosi nas do Polski przed II wojną światową, sięgając do końca XIX wieku. Książka ukazuje świat Żydów, pokazuje jak żyli, jacy byli, ich kulturę oraz ich stosunki z Polakami, to jak postrzegali Polaków i jak sami byli odbierani i postrzegani. Smutno opisuje te relacje zdanie „Żyli ze sobą 800 lat, ale się nie zżyli”.
Poza tym jest to oczywiście przywrócenie pamięci o Singerze, o jego życiu i twórczości.
Tytuł doskonale dobrany, bo to faktycznie pejzaże przeszłości.