Singer. Pejzaże pamięci

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04445-2
estr

Odważna i nowatorska biografia, która jest nie tylko historią żydowskiego pisarza, ale również opowieścią o Polsce, z którą Singer czuł się bardzo związany. Issac Bashevis Singer urodził się w Leoncinie pod Warszawą, zmarł w Miami Beach na Florydzie. Opuścił Polskę w 1935 roku i nigdy do niej nie wrócił. Nigdy też nie przestał o niej pisać, umieszczając panoramę żydowskiego losu w dekoracjach...

Issac Bashevis Singer urodził się w Leoncinie pod Warszawą, zmarł w Miami Beach na Florydzie. Opuścił Polskę w 1935 roku i nigdy do niej nie wrócił. Nigdy też nie przestał o niej pisać, umieszczając panoramę żydowskiego losu w dekoracjach znad Wisły. Pisał po żydowsku, w języku przodków, języku duchów i demonów. Uhonorowano go Nagrodą Nobla.

Wydanie to zawiera niepublikowane dotąd w Polsce fotografie z archiwów krajowych i zagranicznych.

książek: 2092
Renax | 2016-07-22
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne, 2016
Przeczytana: 21 lipca 2016

Twórczość pani Agaty Tuszyńskiej rozpoczęłam od ostatniej książki o Schulzu: 'Narzeczona Schulza': recenzja tu.
Już od dwóch lat planowałam przeczytać/wysłuchać biografii Singera, pisarza kompletnie nieznanego Polakom, a przecież pochodzącego z 'mojego' regionu! Dodatkowo ochoty na poznanie bliżej tego człowieka był artykuł w Zwierciadle, w którym syn Singera mówił o wyjątkowym skąpstwie ojca i jego podłym charakterze.
Bardzo się cieszę, że pani Tuszyńska podjęła się tego trudnego tematu. Książka jest wcześniejsza chronologicznie niż ta o Schulzu. Wikipedia informuje, iż pierwsze wydanie pochodzi z roku 2006 z Wydawnictwa Marabut. Okładka, którą Wam prezentuję pochodzi z Wydawnictwa Literackiego z 2010 roku. Ja poznałam książkę jako audiobook w genialnym wykonaniu pani Elżbiety Kijowskiej.
Jest to książka bardzo dobra! Nie tylko biografia, ale i opracowanie jego twórczości, życia i książka o Żydach polskich, o wyalienowaniu i byciu całe życie nieprzystosowanym do...

Marzenia | 2013-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Czytana jakiś czas temu. Rewelacyjna! Wybitna! Jeszcze teraz widzę oczyma Singera, jako 4- letniego chłopca, widok z jego okna na warszawską przedwojenną ulicę w czasie zimy.

wiesia | 2014-08-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Książka mnie zachwyciła. Agata Tuszyńska, pisząc o Singerze wskrzesza świat, którego już dawno nie ma, świat polskich miast i miasteczek, w których Żydzi stanowili często znaczącą część ludności.
Pisze bardzo ciekawie o Ameryce, gdzie Noblista zamieszkał w wieku 34 lat. Przytacza opinie o pisarzu, pyta o niego tych nielicznych już, którzy mogą go pamiętać. Sama, jak pisze, "spóźniła się na jego śmierć".

Odwołuje się do wielu utworów Singera, podkreśla, że "pisał w umierającym języku o nieistniejącym świecie". Jednak ten świat zachował się właśnie na kartach jego powieści i opowiadań.
"Literatura żydowska stała się księgą pamięci".

Agaton | 2014-03-15
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Agata Tuszyńska – pierwszy raz usłyszałam jej nazwisko w audycji telewizyjnej „Czytelnia”, potem w „Od słowa do słowa”. Wydała mi się osobą i pisarką kontrowersyjną aczkolwiek skuteczną w docieraniu do ukrytych smaczków rzeczywistości i zdolną do przedstawiania swoich odkryć w ciekawy sposób. Jest to pierwsza książka tej autorki, jaką przeczytałam. Byłam chętna do zapoznania się z Jej twórczością, ale i głodna zgłębienia sylwetki wielkiego żydowskiego pisarza, jakim był Izaak Bashevis Singer. Dawno temu czytając „Dwór” i „Spuściznę” podziwiałam Jego kunszt pisarski, zapoznawałam z nieznany mi żydowskim światem i byłam przekonana, ze Literacka Nagroda Nobla, jaką otrzymał w 1978 roku była mu przeznaczona.
Z „Singer. Pejzaże pamięci” wyłania się obraz żydowskiego chłopca z ortodoksyjnej rodziny, który za sprawą starszego brata poznaje zlaicyzowany świat, który go ciekawi i pociąga. Singer wyrasta na specyficznego człowieka – nieśmiałego, ale mającego powodzenie u kobiet, odludka,...

Anna | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Książka jest znakomicie napisana, choć trudno ją uznać jedynie za biografię Isaaca Bashevisa Singera. Ważniejszy od tytułu jest podtytuł. Pejzaż pamięci po nieobecnych powstał dzięki dociekliwości Agaty Tuszyńskiej, jej wielu lekturom, rozmowom, podróżom do dawno zmienionych miejsc: "Opisywanie braku, kształtu nieobecności. Obrazy, smaki, resztki, okruchy, wspomnienia, ziarna wspomnień, każdy coś da - kawałek, szkiełko, ziarnko, kamyczek. Nie tylko prawda o nich, nie tylko ich obraz, ale i mój, mojego kraju, czym mógłby być, gdyby i oni tam byli". Powstała oznaka pamięci, kamień położony na grobie Singera, jego braci i siostry, rodziców i milionów Żydów, których od dawna już nie ma, ale których nadal się nienawidzi. Bolą te zapiski i uwierają. Singer, mówi Agata Tuszyńska, budował papierowy most między przeszłością a współczesnością, to samo robi także ona: przywołuje dawny świat biednych żydowskich rabinów, kramarzy, handlarzy, wędrowców, wyrobników, mówiących i płaczących po...

GagoSLAW | 2017-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Pejzaże pamięci to taka wyjątkowa książka.Jej głównym bohaterem jest Isaac Singer ,ale czy tylko On.Na to pytanie odpowie sobie każdy po przeczytaniu tej bardzo ciekawej opowieści biograficzno-historycznej.Autorka wykonała wielką pracę,za co należy jej się duży szacunek.Historia głównego boahatera na tle historii narodu żydowskiego i Polski jest bardzo ciekawa,chociaż często zagadkowa z wielu powodów.Wydaje mi się,że nie każdemu czytelnikwi odpowiada taki sposób opowiadania,ale mnie on zauroczył i dlatego gorąco polecam przeczytanie tej pięknej i wartościowej książki.

PolaTola | 2015-12-10

Bardzo dobra książka pod każdym względem. Świetny język autorki, ciekawy układ zdarzeń, no i kultowa postać. Historia rozpoczyna się od ślubu rodziców, poprzez życie w Biłgoraju, Leoncinie, Warszawie, aż do wyjazdu i nowego rozdziału w życiu Singera jakim było życie w Nowym Jorku. Pokazane są realia polskich przedwojennych sztetl, które w swoich utworach noblista ukazywał z niezwykłą precyzją. Pierwsze próby literackie, niełatwe życie w cieniu brata, słabość do kobiet, prawdziwy człowiek z krwi i kości. Z drugiej strony talent, artystyczna dusza, upór i wytrwałość w dążeniu do bycia etatowym literatem. Szczęśliwa emigracja przed piekłem wojny i trudne początki w nowej rzeczywistości. Autorka analizuje niełatwe relacje Singera z synem, opisuje dokładny dzień, w którym dowiedzieli się z żoną, że otrzymał Nobla i ostatnie dni życia. Nie ukrywa jego słabych cech, na czele ze skąpstwem. Jeden z rozdziałów poświęcony jest opinii Polaków o Żydach, opracowany na podstawie ankiety...

Ania_OK | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Po raz pierwszy sięgnęłam po tę książkę pisząc moją pracę magisterską. Brakowało mi tam przypisów, faktów popartych odpowiednimi adnotacjami etc. Przecież oczekiwałam opracowani historycznoliterackiego, a dostałam liryczną opowieść.

"Jeśli trzeba, cały świat może się zmieścić w dwóch walizkach. Trochę ubrań i rękopisy. Chochliki i demony podróżowały bez bagażu."

Nie oczekujcie po "Pejzażach pamięci" udokumentowanej opowieści o Singerze, raczej o tym jakim był człowiekiem, jak układały się jego relacje z rodziną, jakie miał fobie, co go prześladowało i dlaczego.

Jest to raczej studium psychologiczne, które przybliży postać autora, cudownie "przegadana", nostalgiczna historia, dramat uciekiniera, brak przynależności do większej grupy społecznej.

Pani_Nikt | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Singer - niespokojny duch, inteligentny cynik, wierzący w istnienie Boga, ale nie praktykujący. Kochający kobiety i sławę. Niezaprzeczalnie jeden z największych współczesnych pisarzy. Nienawidzony przez Żydów, bo zniekształcał obraz żydostwa. Dla niego istniały dziwki, złodziejaszki, frywolne kobiety, które chętnie zdradzały i mężczyźni, choć wierzący, oddający się chętnie pokusom cielesnym. Nie pokazywał istoty żydostwa, za co ludzie mieli do niego żal. Dla mnie i tak najwspanialszy.
Agata Tuszyńska, choć dokładnie i świetnie napisała książkę, zawierając w niej liczne szczegóły, opisując Żydów z miasteczek i miast, z którymi styczność miał Bashevis, według mnie za mało skupiła się na samym Isaacu. Dla mnie było za mało Singera w biografii Singera. Cieszę się, że mogłam zapoznać się z tą książką choć nie ukrywam, że zawiodłam się. Choć poznałam bliżej I.B. Singera, jednak było go dla mnie za mało.

Recenzja książki:...

d_st | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Jeden z nielicznych pisarzy, którego osobowości po przeczytaniu biografii nie polubiłam. Singera chyba ciężko darzyć sympatią (jako personę - nie oceniam jego dorobku literackiego). Sam chciał być postrzegany tylko przez pryzmat własnej twórczości. Czytało się przyjemnie, na tyle, że na rzecz opowieści Tuszyńskiej porzuciłam inne książki. Przypisów brak, ale ten fakt nie ma wpływu na odbiór scen - pejzaży z życia Singera oraz obrazów przedwojennej Polski, świata, którego już nie ma. Taka to jest literatura, napisana ręką Kobiety, gdzie ważniejsze są emocje, uchwycone chwile, prawda mieszająca się z fikcją. Warto po nią sięgnąć...