Spuścizna

Tłumaczenie: Irena Wyrzykowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Estate
Ag2S

„Spuścizna” jest kontynuacją losów bohaterów opisanych w powieści „Dwór”. Bohaterem pierwszej części cyklu był Kalman Jakobi, w „Spuściźnie” na pierwszy plan wysuwa się jego zięć, psychiatra Azriel Babad miotający się pomiędzy kochanką a popadającą w obłęd żoną, między namiętnością i poczuciem odpowiedzialności. W jednej z najlepszych powieści noblisty znajdziemy wspaniałą galerię postaci –...

W jednej z najlepszych powieści noblisty znajdziemy wspaniałą galerię postaci – ludzi nieszczęśliwych i walczących o przetrwanie, hrabiów, cadyków, upadłe kobiety, szaleńców, rewolucjonistów, grzeszników i świętych, ich wędrówki przez tereny Rosji, porozbiorowej Polski, Ameryki i Palestyny, słowem – Singer chce jeszcze raz pokazać bujną różnorodność żydowskiego losu. A opowiada tak, jakby wiedział znacznie więcej od postaci zaludniających karty jego książek.
Dzięki Singerowi mamy wciąż dostęp do spuścizny dawnego żydowskiego świata z jego ogromnym bogactwem tradycji, religii i kultury.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4042/S...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4042/S...»

hanterkaa | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Niezwykła lektura,w której Singer stwarza niezwykły melanż,który o dziwo stanowi spójną,wciągającą czytelnika całość.To książka,od której nie sposób się oderwać oraz taka,która wierci nam dziurę w brzuchu,zmusza,a właściwie pobudza do przemyśleń,jednocześnie zajmując nas niezwykłą fabułą,którą mogłaby napisać proza życia.

Przeczytałam "Spuściznę", nie znając "Dworu", ale w żaden sposób nie przeszkadzało mi to w lekturze, w której utonęłam na dwa dni.

Powieść Singera jest bardzo dojrzała, mądra, błyskotliwa i skłaniająca do wielu refleksji. Wiem, że w przypadku tego noblisty takie określenia jego prozy wydają się trywialne, ale to pierwsze słowa, które mi się nasuwają.

"Spuścizna" to wielowątkowa opowieść o kilku powiązanych ze sobą rodzinach, o ich codzienności, radościach i smutkach, uniesieniach, namiętnościach i dramatach oraz o trudnych wyborach życiowych, które decydują także o losach innych bohaterów.

To również głęboka powieść o wierności tradycjom i odchodzeniu od nich. Mają na to wpływ przemiany polityczne i społeczne, jakie zachodzą w Europie XIX wieku. Na tle wielkiej historii śledzimy perypetie bohaterów, którzy nieraz wiążą się z nią na całe życie. Ich wybory niekiedy są nieprzemyślane, nierozważne i właśnie dlatego kładą się cieniem na przyszłości.

Sporo miejsca autor poświęcił...

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Omawiając poszczególne utwory Singera /1902-1991/, /laureata Nobla 1978/, gubimy filozofię jaką wyznawał i uprawiał, bez której nie można w pełni zrozumieć głębi jego utworów. Dlatego uważam za wskazane podanie paru szczegółów o jego "guru", do którego wielokrotnie się przyznawał. A był nim Baruch SPINOZA /1637-77/, o którym piszę na podstawie artykułu Leszka Kołakowskiego.
Już na wstępie Kołakowski podkreśla skrajną rozbieżność opinii o Spinozie: od bezbożnika i wroga Boga, poprzez panteistę, utożsamiającego Boga z Naturą, aż po człowieka opętanego Bogiem, głęboko religijnego.
Spinoza uważał, że istnienie Boga wynika z Jego istoty, czyli z definicji. Przyczynowość w świecie jest absolutna, nie zachodzą przypadki; wolna wola jest przesądem gminu. /Kamień, co ze skały spada, gdyby myślał także mógłby wyobrażać sobie, że z własnej woli, na własne życzenie spada. Nasza...

ChristinaL | 2016-12-09

Tlem kontynuacji 'Dworu' sa czasy antysemityzmu i pogromow oraz plaga nacjonalizmu jakie dotknely Europe na koniec dziewietnastego wieku.
Azriel, Aleksander i Lucjan oraz otaczajace ich kobiety przezywaja szalenstwa milosci, pozadania i tesknoty.
Singer z doskonala znajomoscia psychiki ludzkiej opisuje namietnosci oraz rozterki moralne i religijne jakie targaja bohaterami 'Spuscizny'.
Opowiada o ich obawach zwiazanych z przemijaniem i poszukiwaniu ukojenia w okultyzmie.
Zachwyca opis podrozy Klary do Nowego Jorku i niezwykle ujecie w slowa chwili powrotu do siebie skloconych kochankow.
Wypelniona madroscia, magiczna i pelna pasji powiesc w wybitnym tlumaczeniu Ireny Wyrzykowskiej.

onika | 2013-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieści
Przeczytana: kwiecień 2013

Idealny tytuł ma ta powieść. Znajdujemy w niej bowiem kontynuacje losów bohaterów "Dworu". Tym razem na pierwszy plan wysuwa się zięć Kalmana Jakobiego - Azriel Babad. Poznajemy także dalsze perypetie drugiej żony Kalmana - Klary.

Azriel, jako lekarz psychiatra, odrzuca tradycyjne wierzenia, chce rozumowo pojąć świat i człowieka. Poznaje nowe teorie, zgłębia filozofię Kanta i Schopenhauera, ale wcale nie czuje się dobrze sam ze sobą. Klara natomiast chce się bawić i korzystać z życia, więc porzuca religię, która nakłada na nią zbyt wiele ograniczeń. Ale i ona nie odnajduje szczęścia.

Dla mnie zupełnie wyjątkowym bohaterem "Spuścizny" jest też Warszawa. Singer cudownie opisał jej uliczki i jej mieszkańców. Nie upiększa ich w żaden sposób. Ale gdy czytałam opisy wędrówek bohaterów, ogarniało mnie wielkie wzruszenie. No bo ja uwielbiam moje miasto z jego wszystkimi wadami. Myślałam, że trochę więcej miejsca poświęci autor środowisku emigracyjnemu w Nowym Jorku. Lecz były to tylko...

cymelium | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Mistrzostwo!!!!
Literackie delicje!

Mój zachwyt trwa. Mój zachwyt nie mija. Już w trakcie lektury Singer stał się moim ulubionym pisarzem. Już zamówiłam Dwór i Spuściznę do mojej prywatnej kolekcji książek, które MUSZĘ mieć.
I już mam kolejne książki Singera na moim stosiku książek do przeczytania.

Polecam

książek: 1934
Basia_ | 2013-01-27

W powieści " Spuścizna " autor ukazuje dalsze ( często poplątane ) losy bohaterów z pierwszej części pt : " Dwór ".
Akcja rozrywa się końcem XIX wieku w Warszawie i w Nowym Jorku. Barwnie i niezwykle ciekawie zobrazowane życie mieszkańców tych miast oraz bardzo wciągająco przedstawione wybory życiowe bohaterów.

Również i tę książkę czyta się jednym tchem.Wg. mnie jest tak samo rewelacyjna jak pierwsza część.

Magda | 2014-09-17

Kontynuacja "Dworu". Równie dobrze napisana. Jednak dopiero po przeczytaniu całości można zrozumieć co autor chciał przekazać.
Moim zdaniem dylogia dotyczy poszukiwań człowieka, który od urodzenia szuka swojego miejsca na świecie, a w ostateczności wraca do źródeł.
O słabości ludzkiego charakteru nad którym powinno się pracować przez całe życie, a przede wszystkim o wartości religii, która daje siłę. Singer sugeruje iż bez religii i głębokiej wiary człowiek staje się zwierzęciem niezdolnym do obiektywnego widzenia świata.
Ukazuje również rosnący antysemityzm w Polsce tuz przed wybuchem I wojny światowej. Przybliża czytelnikowi judaizm z jego tradycjami i fanatyzm religijny żydów w XIX w.
Książka naprawdę wartościowa , godna noblisty.

Agnieszek | 2013-06-26
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Jeśli się zacznie lekturę, nie sposób jej porzucić. To zapewne wirtuozeria Singera, jego zdolność do dostrzegania drobnych przejawów codzienności, dbałość o szczegół, miękkie kreski szkicujące bohaterów, sympatia a zarazem dystans.

Świat zupełnie nieznany, miniony, jednakże bliski - w emocjach, postawach, poszukiwaniach.

Nie znam "Dworu", lecz to mi zupełnie nie przeszkadza, by dać się wciągnąć w świat tam zapoczątkowany. Świat Singerowski mam zamiar odkryć, bo jest mi - mimo wszystko - bardzo bliski.

Przytyk do tłumaczenia: nadmiar aczkolwieków trochę razi.

Magdalena | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Sięgnęłam po tą książkę, gdyż opis wskazywał na wielowyznaniową i wielokulturową opowieść o życiu. Pomyślałam, że trafiłam na książkę obyczajową, w której poznamy bohaterów z różnych kultur, wyznań, krajów z różnymi problemami. I rzeczywiście trochę tak jest, ale równocześnie jest jednak inaczej.

"Spuścizna" to przede wszystkim opowieść o różnych ludziach z jednego kręgu wyznaniowego (prawie). Bowiem bohaterowie to Żydzi. I to właśnie wśród nich można spotkać człowieka oświeconego, który nic wspólnego nie chce już mieć ze swoją religią czy katoliczkę, która odrzuciła swoją religię ze względu na chrześcijaństwo. Znajdziemy też w powieści bardzo religijnych Żydów i bohaterów, którzy praktykują swoją wiarę, aczkolwiek się nad nią nie zastanawiają. Niemniej wiara jest ważna w powieści. Lecz nie najważniejsza.

Powieść to zlepek różnych historii, które się ze sobą łączą w różnorodny sposób. A to nagle dochodzi do nas, iż ta bohaterka zna tamtego bohatera. A to nagle widzimy...