Krzesło do krępowania

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
The Binding Chair
Kanarek

May, piękna Chinka, ucieka od narzuconego jej małżeństwa i zostaje prostytutką. W domu publicznym poznaje młodego Australijczyka, który zakochuje się w niej bez pamięci. Mimo dzielących ich różnic Artur i May pobierają się i zamieszkują razem z siostrą Artura, jego szwagrem i dwiema córkami. Z jedną z nich, Alice, May połączy niezwykłą więź. Ale mroczna przeszłość tajemniczej Chinki da o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Tytuł książki nawiązuje do rytualnego krzesła, na którym sadzono małą Chinkę, by po raz pierwszy zawiązać jej stopy.

allison | 2016-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2016

Poznawałam "Krzesło do krępowania" w formie audiobooka. Trwało to kilka tygodni, ale nie spieszyło mi się z lekturą, gdyż nie opiera się ona na szaleńczo pędzącej akcji. Śledziłam losy głównej bohaterki z cierpliwością, ale i z niesłabnącym zainteresowaniem. W przerwach zastanawiałam się, jak dalej potoczą się losy pięknej May. Nieraz trafiałam kulą w płot, nieraz jednak udawało się strzelić w dziesiątkę, co sprawiało mi niesamowitą frajdę.

Powieść ma budowę klamrową. Poznajemy główną bohaterkę u schyłku jej burzliwego życia. Zasadniczą treść stanowi opowieść o przeszłości May, o jej dzieciństwie, podczas którego skrępowano jej stopy w tradycyjny chiński sposób. Opisy tych praktyk, dziś uznawanych za barbarzyńskie, są niesamowicie plastyczne, przywodzą na myśl podobne treści z głośnej powieści "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz" Lisy See.
Potem przychodzi czas na pełną dramatycznych doświadczeń młodość, na próbę wyrwania się do lepszego świata, na liczne klęski i poniżenia, ale...

atimere | 2016-04-09
Przeczytana: 28 lutego 2016

Zaczyna się dość przeciętnie, nawet miałam ochotę powiedzieć, ale to już było. Na szczęście im dalej, tym robi się ciekawiej. Krzesło do krępowania opowiada nie tylko historię życia Chinki o imieniu May, ale także historię wyobcowania, prób znalezienia miejsca dla siebie w zmieniającym się świecie. W świecie w którym nie ma miejsca na tradycję do tego stopnia, że poza margines stara się usunąć wszystkie jej przejawy, w tym Chinki o lotosowych stopach, których potępić nie można, a nie zauważać ich ciężko. Mamy tu i historię życia kobiety, która najwyraźniej nie chce być tylko pięknym elementem wystroju domu w świecie który do takiej roli ją sprowadza. Jest to historia walki o siebie, swój los, ale i ze sobą. A przy tym nieprzesłodzona, nie różowa i nie jednoznaczna.

Ania | 2015-07-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2015

Może to wina upałów, ale musiałam się mocno starać i skupiać, żeby cokolwiek zrozumieć. Autorka przeskakuje w czasie i między bohaterami. Wydarzenia mieszają się, doprowadzając do sytuacji, której podczas czytania nie znoszę - gubię się i kompletnie nie mam pojęcia o czym w danym momencie czytam. Jak już się odnalazłam i wczytałam, Pani Harrison fundowała mi kolejny przeskok.
"Krzesło do krępowania" wyjątkowo nie przypadło mi do gustu. Książka jest nijaka. Losy May oraz jej rodziny ani nie są interesujące, ani nie wzbudzają emocji. Mocniejsze opisy dotyczące wypruwania wnętrzności, wkładania stóp do odbyty, traktowania żony przez męża, czy karania cudzołożnic, nic nie wniosły do treści, a obrzydziły mi książkę na tyle, że daję 2 gwiazdki.

Dociekliwy_Kotek | 2011-08-20

Sporo sobie po tej książce obiecywałam i swego czasu bardzo mnie intrygowała, ale lektura okazała się doświadczeniem raczej rozczarowującym: mieszają się ze sobą wątki i historie kobiet oraz ich mężczyzn, ale daleko im do układania się w spójną całość. Do końca miałam wrażenie obcowania z nieuporządkowaną, chaotyczną prozą, która ani nie ukazuje realiów życia Chinek, ani nie oddaje ich mentalności, ani tym bardziej nie przedstawia żadnych wyraziście nakreślonych portretów i charakterów.
Szkoda czasu.

QueenMargot | 2012-03-02
Na półkach: Przeczytane, Z Półki 2012
Przeczytana: 02 marca 2012

Intrygujące opisy chińskich obrzędów i tradycji, ale nic ponadto. Za dużo wątków i bohaterów. Brak spójności. Nie dotrwałam do końca.

Alison | 2014-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Na początku bardzo mi się książka podobała, czytałam ją z zapartym tchem. Do pewnego momentu, gdy wątki zaczęły mi się mieszać... Już nie wiedziałam co jest przeszłością, co przyszłością, który moment był akurat środkiem odniesienia..?
Niektóry momenty podobały mi się bardziej niż inne. Książka przyjemna w odbiorze, nawet jeśli trochę zajęło mi jej dokończenie. Koniec trochę taki nijaki, może spodziewałam się czegoś z goła innego.
W dodatku w druku były błędy brakowało niektórych myślników kończących dialogi...
"Tysiąc drzewek pomarańczowych" mi się bardziej podobała.

Nie_mogę_bo_czytam | 2014-01-27
Przeczytana: 2006 rok

Czytałam tę książkę kilka ładnych lat wstecz (i zastanawiam się, czy nie powinnam dać gwiazdki wyżej), ale pamiętam ją, jakbym ją przeczytała miesiąc temu. Pamiętam ból May. Pamiętam zapach opium.
I ciągle pamiętam, że koniecznie muszę przeczytać jeszcze coś, co wyszło spod pióra Harrison! Bardzo polecam!
P.S. Zapraszam: www.facebook.com/boczytam

Dominika | 2016-11-18