Wróbel

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kameleon/Emilio Sandoz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Sparrow
powieść, SF,
hunter

Zdumiewający debiut powieściowy, podróż na odległą planetę i do rdzenia ludzkiej duszy.To historia kosmicznej misji jezuitów, podjętej w XXI wieku celem nawiązania kontaktu z nowo poznaną kulturą pozaziemską.

źródło opisu: Zysk i S-ka

Joana | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Ostatnio mam szczęście do niesamowitych debiutów i "Wróbel" Mary Doria Russell z przyjemnością zaliczam do tego grona. Zdumiewająca powieść science-fiction, po które raczej rzadko sięgam, ale tym razem uległam namowom znajomego, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dla mnie to przede wszystkim niebanalna i wciągająca historia o podróży nie tylko na inną planetę ale i w głąb ludzkich uczuć.

Emilio Sandoz to główny bohater tej książki i jednocześnie jezuita-lingwistyk, który bierze udział w naukowej misji. Jest XXI wiek zatem nikogo nie dziwi, że wyprawa ta jest na niedawno odkrytą planetę - Rakhat. Na Ziemię dotarł nieznany żadnemu człowiekowi dźwięk muzyki, który nie tylko był przepiękny ale i dający nadzieję na poznanie innej cywilizacji. Emilio wraz z towarzyszami wyrusza w długą podróż i teoretycznie są oni przygotowani na różne niespodzianki czy trudności, ale niestety nie spodziewają się tak odmiennej cywilizacji, którą niebawem mają poznać. Ich życie całkowicie odmienia...

Kasia b | 2018-04-07

Jezuicka misja w kosmos - brzmi kuriozalnie? Tylko na początku. Zagłębiając się w lekturę, przenosimy się do świata fascynującego odmiennością i pięknego, a jednak kryjącego mroczne sekrety. Gdzie dobroć, powszechne zrozumienie i poczucie wspólnoty ścierają się z bezdusznym przestrzeganiem ścisłych i często okrutnych regulacji. Problem w tym, że owe reguły mają znacznie więcej sensu, niż się wydaje. A czy ta historia mogła mieć miejsce tylko na odległej obcej planecie? A może wydarza się codziennie, i to bliżej niż myślimy?
Klimatem bardzo przypomina "Księgę dziwnych nowych rzeczy". I jest warta, by z nią konkurować!

Kamila | 2013-10-11
Przeczytana: 07 października 2013
Danuta Duszeńczuk | 2011-07-02

Jak dla mnie niebanalne i wciągające :) wielki plus za pomysł, za czarny humor, który od czasu do czasu na kartach powieści się przewija - i za zakończenie ;)

JanKos | 2016-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2016, Powroty
Przeczytana: 08 listopada 2016

Oryginalny i ciekawy pomysł w powierzchownym i – w sumie – banalnym wykonaniu. Misja na obcą planetę w poszukiwaniu obcej cywilizacji, pod przewodnictwem jezuitów. Świetny punkt wyjścia i oczywista analogia do historii podboju świata przez chrześcijańskich Europejczyków.
Mam wrażenie, że autorka – antropolog kultury z wykształcenia – ulega niestety miłości własnej do antropologii i zderzenie cywilizacyjne sprowadza do nieporozumienia i błędnego odczytania kodów kulturowych jednej cywilizacji wobec drugiej i vice versa. W sumie ani to takie pełne SF ani traktat o kulturze. Dodatkowo rażą nieścisłości i nieprawdopodobieństwa organizacyjno-logistyczne przygotowywanej misji.
Podsumowując: można, ale nie trzeba.

Marta | 2015-02-16

Bardzo dobra książka, druga część to " Dzieci Boga" nie wiem czy nie lepsza od pierwszej.. w każdym razie przez niedopatrzenie ja najpierw przeczytałam drugą i mimo licznych nawiązań do pierwszej czytało się znakomicie i bez żadnych problemów..więc można czytać razem i osobno.

MagiaZapisanychSłów | 2016-04-09

Ciekawa,ale tak jak prawie każda książka nie zainteresuje każdego.Do pewnych osób trafi do innych absolutnie nie.

tumor | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Dziwadełko z bibliotecznego regału SF.

Nie pierwszy to raz, gdy podróże kosmiczne i odkrywanie obcych światów łączy się z tematyką religijną. Jezuitów, zakon o barwnej choć czasem czarnej historii, względnie łatwo spotkać w kosmosie. W tym miejscu nie bylibyśmy jeszcze szczególnie zaskoczeni.

Jednakże we "Wróblu" obecność duchownych nie jest punktem wyjścia dla opowieści o kosmosie czy kontakcie. W dużo większym stopniu kontakt i kosmos są punktami wyjścia dla opowieści o duchownych. "Rdzeń ludzkiej duszy" (z opisu wydawcy) to rdzeń duszy księdza - poznajemy jego życie, postawę, reakcje na kontakt. Autorka bardzo lekceważąco podchodzi do nauki, technologii, przygodowej warstwy opowieści, o wiele pełniejsza jest analiza styku kultur, a tak naprawdę kultury reprezentowanej przez kilku księży i niewiele osób z ich otoczenia - również kultura obcych jest raczej zwierciadłem zbudowanym przez autorkę, by się jezuici mieli w czym przejrzeć.

Jako analiza kilku charakterów o wyraźnymi...

qcdorota | 2018-03-16
Na półkach: Przeczytane, Docer
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Odkryłam pewną interesującą zależność: książki SF, które w mojej opinii są znakomite, mają zatrważająco niewielką ilość czytelników...

Łukasz | 2013-02-09

Książka zagmatwana od początku do końca.
Przebrnięcie przez nią to istna męczarnia.
Nie dość, że połapanie się w przedstawionych faktach jest trudne, to fabuła wcale nie zachęca do trudu.

„Kolej podziemna“ najlepszą powieścią science fiction?

Colson Whitehead do swojej imponującej listy nagród za powieść „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” dołożył kolejną. Wczoraj wieczorem otrzymał nagrodę im. Arthura C. Clarke'a, przyznawaną najlepszej powieści science fiction. Czy „Kolej podziemna" to istotnie powieść fantastycznonaukowa?