Wróbel

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kameleon/Emilio Sandoz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Sparrow
powieść, SF,
hunter

Zdumiewający debiut powieściowy, podróż na odległą planetę i do rdzenia ludzkiej duszy.To historia kosmicznej misji jezuitów, podjętej w XXI wieku celem nawiązania kontaktu z nowo poznaną kulturą pozaziemską.

źródło opisu: Zysk i S-ka

Joana | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Ostatnio mam szczęście do niesamowitych debiutów i "Wróbel" Mary Doria Russell z przyjemnością zaliczam do tego grona. Zdumiewająca powieść science-fiction, po które raczej rzadko sięgam, ale tym razem uległam namowom znajomego, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dla mnie to przede wszystkim niebanalna i wciągająca historia o podróży nie tylko na inną planetę ale i w głąb ludzkich uczuć.

Emilio Sandoz to główny bohater tej książki i jednocześnie jezuita-lingwistyk, który bierze udział w naukowej misji. Jest XXI wiek zatem nikogo nie dziwi, że wyprawa ta jest na niedawno odkrytą planetę - Rakhat. Na Ziemię dotarł nieznany żadnemu człowiekowi dźwięk muzyki, który nie tylko był przepiękny ale i dający nadzieję na poznanie innej cywilizacji. Emilio wraz z towarzyszami wyrusza w długą podróż i teoretycznie są oni przygotowani na różne niespodzianki czy trudności, ale niestety nie spodziewają się tak odmiennej cywilizacji, którą niebawem mają poznać. Ich życie całkowicie odmienia...

Kamila | 2013-10-11
Przeczytana: 07 października 2013
Danuta Duszeńczuk | 2011-07-02

Jak dla mnie niebanalne i wciągające :) wielki plus za pomysł, za czarny humor, który od czasu do czasu na kartach powieści się przewija - i za zakończenie ;)

JanKos | 2016-11-15
Na półkach: Powroty, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2016

Oryginalny i ciekawy pomysł w powierzchownym i – w sumie – banalnym wykonaniu. Misja na obcą planetę w poszukiwaniu obcej cywilizacji, pod przewodnictwem jezuitów. Świetny punkt wyjścia i oczywista analogia do historii podboju świata przez chrześcijańskich Europejczyków.
Mam wrażenie, że autorka – antropolog kultury z wykształcenia – ulega niestety miłości własnej do antropologii i zderzenie cywilizacyjne sprowadza do nieporozumienia i błędnego odczytania kodów kulturowych jednej cywilizacji wobec drugiej i vice versa. W sumie ani to takie pełne SF ani traktat o kulturze. Dodatkowo rażą nieścisłości i nieprawdopodobieństwa organizacyjno-logistyczne przygotowywanej misji.
Podsumowując: można, ale nie trzeba.

Marta | 2015-02-16

Bardzo dobra książka, druga część to " Dzieci Boga" nie wiem czy nie lepsza od pierwszej.. w każdym razie przez niedopatrzenie ja najpierw przeczytałam drugą i mimo licznych nawiązań do pierwszej czytało się znakomicie i bez żadnych problemów..więc można czytać razem i osobno.

MagiaZapisanychSłów | 2016-04-09

Ciekawa,ale tak jak prawie każda książka nie zainteresuje każdego.Do pewnych osób trafi do innych absolutnie nie.

tumor | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Dziwadełko z bibliotecznego regału SF.

Nie pierwszy to raz, gdy podróże kosmiczne i odkrywanie obcych światów łączy się z tematyką religijną. Jezuitów, zakon o barwnej choć czasem czarnej historii, względnie łatwo spotkać w kosmosie. W tym miejscu nie bylibyśmy jeszcze szczególnie zaskoczeni.

Jednakże we "Wróblu" obecność duchownych nie jest punktem wyjścia dla opowieści o kosmosie czy kontakcie. W dużo większym stopniu kontakt i kosmos są punktami wyjścia dla opowieści o duchownych. "Rdzeń ludzkiej duszy" (z opisu wydawcy) to rdzeń duszy księdza - poznajemy jego życie, postawę, reakcje na kontakt. Autorka bardzo lekceważąco podchodzi do nauki, technologii, przygodowej warstwy opowieści, o wiele pełniejsza jest analiza styku kultur, a tak naprawdę kultury reprezentowanej przez kilku księży i niewiele osób z ich otoczenia - również kultura obcych jest raczej zwierciadłem zbudowanym przez autorkę, by się jezuici mieli w czym przejrzeć.

Jako analiza kilku charakterów o wyraźnymi...

Łukasz | 2013-02-09

Książka zagmatwana od początku do końca.
Przebrnięcie przez nią to istna męczarnia.
Nie dość, że połapanie się w przedstawionych faktach jest trudne, to fabuła wcale nie zachęca do trudu.

Akwamaryn22 | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2012