Dzieci metresy

Wydawnictwo: Alfa - Wero
The Du Mauriers
Du Maurier, biografia, powieść
shaloma

Biograficzna powieść o początkach rodziny Du Maurierów to kontynuacja dziejów słynnej kochanki diuka Yorku ("Metresa"). Mary Anne Clarke, zmuszona do opuszczenia Anglii, odbywa liczne podróże po Europie, aby w końcu osiąść w Paryżu. Jej córka Ellen, poważna i mądra panna na wydaniu, ma zupełnie inne poglądy na życie, niż niefrasobliwa i swobodna matka. Ellen zawiera znajomość z Louisą Du Maurier, nauczycielką na paryskiej pensji. Ich przyjaźń przypieczętuje małżeństwo Ellen z bratem Louise – zapoznanym wynalazcą i muzykiem. Trójka dzieci Ellen i Louisa-Mathurina Du Mauriera odziedziczy zarówno artystyczne zdolności ojca, jak i niespokojnego, awanturniczego ducha babki, która – choć stara i schorowana – wciąż knuje intrygi i marzy o wywołaniu kolejnego skandalu na angielskim dworze.

Ewa | 2015-06-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Daphne du Maurier poznałam wcześniej z lekko sensacyjnych powieści "Rebeka" i "Oberża na pustkowiu". "Dzieci metresy" to powieść odbiegająca od wyżej wymienionych.
Jest to historia o początkach rodziny autorki, du Maurierów, w dobie wiktoriańskiej Anglii i ówczesnej Francji.
Protoplastką była Mary Ann Clarke, metresa Diuka Yorku, kobieta piękna i uwodzicielska ale pospolita w manierach, chciwa, skąpa, niewierna i przebiegła. Dzięki sprytowi, uzyskała od Diuka dla siebie i córki dożywotni legat, w zamian za milczenie i nie publikowanie kompromitujących listów.
Mary Ann miała dwójkę dzieci: Georga i Ellen, jednak nigdy nie wyjawiła kim są ich ojcowie., być moze sama nie wiedziała.
Córka Ellen , niezbyt urodziwa, spokojna i patrząca krytycznie na życie matki, wyszła za mąż za Louisa-Mathurina, syna Roberta Busson du Maurier, urzekając go piękną grą na harfie.
Sam Louis-Mathurin du Maurier, to człowiek żyjący ciągle z głową w chmurach, niepoprawny optymista,...

książek: 1949
Penelopa | 2015-10-03