Kar Kalim

Tłumaczenie: Ewa Jurewicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kar Kalim

Inya, zwana także Panią Księżycowego zęba, zamknęła się w ciemnej wieży strzegącej szczelin wymiarowych, pęknięć w tkaninie rzeczywistości. Dobrowolna wygnanka z macierzystego wymiaru, w którym niegdyś zawiodła jako strażniczka, Inya umieściła swoją wieżę w Astareth. Mieszka w niej sama, nie licząc kilku magicznych istot oraz duchów. Kiedy początkujący czarownik Murl Amrey prosi ją o nauki, Inya odmawia, jednakże chcąc oddać przysługę staremu przyjacielowi, w końcu wyraża zgodę. zamierza wyposażyć go tylko w umiejętności niezbędne do zdobycia upragnionego kryształu styrcyjskiego z odległego wymiaru. Nie docenia jednak determinacji i mocy młodego czarownika. Amrey wkrótce wymknie się spod jej kontroli, przybierze imię zdobywcy Kar Kalim i postanowi zniszczyć świat Inyi.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2002, wyd I

Yumeka | 2014-10-02
Przeczytana: 29 września 2014

Znaleziona w antykwariacie zaintrygowała mnie od pierwszych stron bohaterką "starego typu", dojrzałą kobietą, pełną godności i budzącą respekt.
Ale właściwa wartość książki znajduje się dużo później, gdy następuje moment, na którym kończy się opis z rewersu - Kar Kalim wraca ze Styrcji podbić świat Inyi. Cały czas się coś dzieje, mieszają się magia i polityka - i to oba w wielu odsłonach, Jeźdźcem Północy targają sprzeczne uczucia.
Jedynym minusem książki jest jej surowa, okrojona forma. Może jestem przyzwyczajona do soczystej (czasem rozwlekłej) narracji Kinga, ale lubię dowiadywać się o bohaterach więcej niż to, czego wymaga akcja.
Bardzo przyjemna fantastyka i bogata mimo niewielkich rozmiarów.

anabella | 2011-06-06

Pochodziłam do niej dwa razy. Za drugim mnie pochwyciła. Trzyma w napięciu aż do samego końca. Może początek wydaje się trochę monotonny, lecz dalsza akcja to wynagradza. Książka warta przeczytania.

swistakowa | 2013-08-23

Kupiłam ją nad morzem w budkach zwanych "Tania książka". Uwielbiam znajdywać tam takie perełki. Początek może nie jest zbyt zachęcający ale akcja rozwija się później bardzo szybko. Mnie osobiście bardzo wciągnęła.

Ysmaira | 2016-08-14
Karolina | 2016-05-25