Gregor i tajemne znaki

Okładka książki Gregor i tajemne znaki Suzanne Collins Patronat LC
Okładka książki Gregor i tajemne znaki
Suzanne Collins Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Kroniki Podziemia (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kroniki Podziemia (tom 4)
Gregor and the Marks of Secret
Iuvi
2016-06-02
2016-06-02

Okładka książki Gwiazdy przeznaczenia Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
Ocena 7,8
Gwiazdy przezn... Adam Jay Epstein, A...
Okładka książki Tajemnice korony Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
Ocena 8,1
Tajemnice korony Adam Jay Epstein, A...

Oficjalne recenzje i

Na ratunek myszom

Link do recenzji

672 324 37

Kolejna i jakże zaskakująca część przygód Gregora i jego przyjaciół. Najbardziej zaskakujące było zakończenie, bo poprzednie części tej serii Collins kończyła inaczej. Jestem bardzo ciekawa kolejnej części. Polecam.

Tak szybko przeleciałam przez tę historię, że nawet nie pamiętam kiedy to się stało. Nie wiem czy to zasługa naprawdę zadziwiająco przyjemnego języka Suzanne Collins, czy może bardzo wygodnego wydania. Pewnie to i to. Tak czy tak polecam.

W mojej opinii, najlepsza część całej serii!

W mojej opinii, najlepsza część całej serii!

„ Gregor i tajemne znaki” są już przedostatnim tomem z serii kronik podziemia Suzanne Collins. W tej książce ponownie Gregor i Botka odwiedzają Podziemie. Tym razem przybywają w Regali częściej niż wcześniej. Co spowodowane jest tym, że ich mama nadal przebywa w szpitalu po zarazie stałocieplnych. Zaraz po przyjęciu urodzinowych Howarda Luksa razem z Gregorem udają się do dżungli, gdzie królowa Regali podarowała myszom koronę. A ten podarek miał służyć do poinformowania władczyni, że coś złego się z nimi dzieje. I w trakcie przyjęcia zwiadowca przyniósł ową koronę do rąk Luksy. Niestety gdy przybyli do dżungli okazało się, że myszy tam nie ma. Następnego dnia zwiadowcy znaleźli małą myszkę umieszczoną w koszu na brzegu rzeki. Zarówno Gregor jak Luksa postanowili dowiedzieć się co się stało. Pod przykrywką pikniku planowali wymknąć z Regali. Niestety nie udało im się to. Gdyż przed wystartowaniem dołączyli do nich: Botka, Hazard, Howard, Temp, Ares, Aurora, Nike oraz Talia. W trakcie wyprawy znaleźli jedną z mysz i zabrali ją ze sobą by dowiedzieć się dlaczego zostali przepędzeni, ze swojego wcześniejszego miejsca zamieszkania. Ale również by lekarze z Regali mogli ją dokładnie wyleczyć. Po nie długim czasie odnaleźli również rannego Riperda. Niestety w trakcie dalszej wędrówki została zabita Talia trującym gazem, który wydobywał się z wulkanu. Po tym wydarzeniu bohaterzy postanowili się przegrupować. Gregor, Botka, Hazard, Temp, Ares oraz Kartezjan mieli udać się do Regali by poinformować mieszkańców o nadchodzącej wojnie z Mortiferem. Natomiast Luksa, Howard, Riperd, Nike oraz Aurora podróżowali dalej w poszukiwaniu myszy.
Podsumowując książka jest nieco gorsza niż jej poprzedniczka. Jednakże warto ją przeczytać. Mimo to, że książka średnio mi się podoba to szybko ją przeczytałam.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy przepowiednią klasyfikuje sie napisy z sali przepowiedni? A może chodzi tu o każdy tekst w podziemiu? Nieważne chrupacze znikneły! Gdzie one są? Prosze uratuj je!

Suzanne jest autorką, która lubi poruszać poważne tematy w swoich książkach. Gregor mimo iż jest książką dla dzieci jest brutalny, dlatego wiek potencjalnego czytelnika to takie 11 lat w górę. Choć oczywiście wszystko zależy od podejścia rodziciela. Moim zdaniem, choć mówi się "książka dla dzieci " to jest wręcz idealna dla mojego wieku, czyli 15/16 lat ( niby mam 17, ale kto by się czepiał! ), który bardziej wnika w książkę pod względem symboliki, drugiego dna i czynów, które na początku oczywiste, mogą mieć odwołanie do naszego świata. Bo ta seria wcale nie jest taka prosta i właśnie to w niej najbardziej lubię. Suzanne jest autorką dorosłą, dojrzałą i ukrywa to w swoich książkach. Trochę tak jakbyśmy w środku nich musieli szukać jej umysłu, poznawać ją z każdą nową wychodzącą opowieścią. Coś pięknego, zwłaszcza dla czytelników bystrych i lubiących rzeczy nieoczywiste.
W dwóch ostatnich częściach Gregora wracamy do Podziemia i są to już nasze ostatnie wyprawy tam. Powoli zbliżamy się do finału i dla czytelników, którym dobrze w świecie książek Collins będzie to na pewno smutny czas z książką. W końcu każdy z nas zna uczucie czytania ostatniej książki serii, która zdobyła nasze serce.
Jak wiadomo jest, czasem zdarza się, że autorzy podczas którejś tam części z rzędu gubią się we własnym świecie i nie potrafią wymyślić już nic nowego, czują się więźniami własnej wyobraźni. Suzanne natomiast świetnie odnajduje się w Podziemiu, które stworzyła i wręcz czuje się tam niebywale swobodnie, jakby żadna z części nie była pisana na siłę, a wręcz była świetnie zaplanowana już od wydania pierwszej z nich.
Gregor jest postacią, której nie da się nie lubić. Postępuje rozważnie, wraz z każdą nową częścią dojrzewa coraz bardziej, widzimy jego przemianę. Humoru jak zawsze dodaje Botka. Kod Pazura był dla mniej najsmutniejszą częścią ze wszystkich. Głównie przez świadomość, że kończę tak świetnie napisaną serię i świat, który wchłonął mnie bez reszty. Mogę obiecać, że właśnie Gregor będzie jedną z postaci, które kiedyś będą inspiracją dla mojego dziecka. Zasłużył sobie na to, skoro ja spędziłam z nim tak dobry czas. Znajomi przychodząc do mnie, by pożyczyć nową lekturę na następne dni zawsze dostają propozycję właśnie Gregora. Może to właśnie dlatego od pół roku nie widziałam na półce pierwszej części...

Bardzo się cieszę, że nie porzuciłam czytania Kronik Podziemia po dwóch pierwszych tomach, bo od trzeciego zaczęłam się już bardzo wgłębiać w cały ten świat. Nareszcie wydarzenia nie są schematyczne, czytelnik nie ma wrażenia, że już nic go nie zaskoczy, przeciwnie: robi się coraz brutalniej i ciekawiej.
Cieszę się, że Gregor nie zachowuje się już jak dziecko, przeciwnie - poważnieje i dorośleje, podoba mi się, że potrafi wypowiedzieć swoje zdanie.
Co do innych postaci; Ripred niezmiennie mnie fascynuje, Temp rozczula swoją opiekuńczością, Hazard imponuje zdolnościami językowymi, a Luksa... staje się coraz gorsza. Nie słucha rad bardziej doświadczonych osób, jest bezmyślna, rzuca fochami i zupełnie nie planuje swoich działań. Myślałam, że nie znajdę bardziej irytującej postaci kobiecej niż Lydia z "Drużyny", jednak Luksa bije ją o głowę.
Co do fabuły: dużym jej plusem jest powolne rozszerzanie świata Podziemia zarówno dla nas, jak i dla Gregora, bo kiedy wydaje nam się, że poznaliśmy już wszystko i że jest to dość płaskie i nijakie miejsce, okazuje się, że byliśmy w dużym błędzie. Co rusz - coś nowego i coś bardzo niebezpiecznego.
Straszne ukazanie losu chrupaczy oraz rozwoju Mortifera. Nie sposób się oderwać!

Cieszę się, że Gregor nie zachowuje się już jak dziecko, przeciwnie -...

Pierwsze dwie książki połknęłam. Trzecia była spoko, ale tej nie mogę przełknąć. Sama mam w domu myszki, i nie mogę bez nich żyć. Ta śmierć tych wszystkich myszek w książce mną wstrząsnęła.

Tym razem Gregora i Botkę nie ściąga do Podziemia żadna przepowiednia. Niby zwykłe odwiedziny u chorej mamy, nic wielkiego. Wszystko pięknie, dopóki się nie okazuje, że tak naprawdę istnieje w pewnym sensie przepowiednia, której się nie spodziewają. A wszystko odkryte zupełnie przez przypadek. Lekka i przyjemna powieść ale odkryłam, że trochę mnie już ona nudzi.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Książkę...

To już przed ostatnie spotkanie z Gregorem i mieszkańcami Podziemia i na samą myśl, że następny tom będzie ostatnim jakoś tak smutno. Jeżeli ktoś myśli, że przy czwartym tomie może być nudno, autorka nie będzie trzymać poziomu to miło się rozczaruje bo Suzanne Collins pokazuje na co ją stać. Z tym, że ta część mam wrażenie bardziej spodoba się młodszym odbiorcom niż starszym.

Mama Gregora przebywa nadal w Podziemiu i dochodzi do siebie po chorobie, a tata nie doszedł jeszcze do pełni sił po latach niewoli. Gregor natomiast po walkach, które stoczył ma całe ciało w bliznach, które jeszcze nie zdążyły zniknąć. Rodzeństwo znów musi powrócić do Podziemia by wziąć udział w wyprawie, której celem jest zdobycie informacji zapisanej w tajemniczych znakach.
W końcu na Gregorze nie ciąży żadna klątwa, jednak kiedy podczas uroczystości na stadionie Luksa dostaje swoją koronę, którą zostawiła chrupaczom. Jest to znak,że znajdują się one w niebezpieczeństwie. Wyruszają w niebezpieczną wyprawę, kiedy jednak podczas niej wychodzi na
jaw co spotkało myszy a być może spotkać i ludzi, wyprawa okazuje się bardziej dramatyczna niż
ktokolwiek podejrzewał.Gregor wydoroślał, zmężniał i pogodził się z losem jaki przygotowało dla niego Podziemie.

Ta część rożni się od pozostałych wydanych w serii, że nie jest osobną częścią dotyczącą tylko jednej przepowiedni ale zapowiedzią dalszych zdarzeń. Gregor i tajemne znaki to książka, która porusza emocje, sprawia że czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń. Co ważne z niecierpliwością czeka się na następny tom i aż żal, że to będzie już ostatnia przygoda w świecie Podziemnych.

Dodaj cytat z książki Gregor i tajemne znaki